“Anne Ben Youtuber Olcam!”

224
anne-ben-youtuber-olcam

Öncelikle Youtuber kavramı nedir, ne değildir onu bir belirterek yazımıza başlayalım. En kısa anlamı ile, Youtuber üzerinde kanal sahibi olup burada aktif ve güncel paylaşımlar yaparak içerik oluşturan ve bu içeriği kanalını popüleştirmesi sağlayan kişilere verilen addır. Günümüzde televizyonun yerini Youtube televizyon sunucularının yerini de youtuberlar aldı desek abartmış olmayız.

“Arkadaşlar Kanalıma Hoşgeldiniz” ama bu kanal ne anlatacak şimdi?

Youtube kanalı açmadan önce en önemli olan şey açacağınız kanalın konusunun ne olacağı takipçilerinize ne sunacağınızıdır. Youtube kanalı alanızı seçtikten sonrasında bu kanal için size lazım olan ekipmanları belirlersiniz ama öncelikle konunuzu çok iyi seçmeniz gerekiyor.

Oyunlar, sinema, ürün inceleme, çizgi roman, şaka, eğlence, müzik gibi envai çeşit konularından birini seçmeniz gerekiyor. Konunuzu seçtikten sonra sizlere lazım olacak ekipmanların listesine söyle bir göz atalım isterseniz:

Öncelikle Evde mi stüdyo tipi yerlerde mi çekim yapacağınızı göre ekipmanlarınız değişebilir. Ben evde çekim yapacağım diyorsanız ona göre mikrofon, kulaklık ve GoPro Hero tarzı kameralar kullanmanız gerekebilir. Logitech kameralar oyun videoları için makul olabilir. Ya da Vlog tarzı bir kanalınız olacak ise yaka mikrofonunuz mutlaka olmalı.

Bütçe konusunda ise eğer daha işin başındaysanız fazla bir bütçe ayırmayınız. Öğrenmek için için en basit ekipmanlardan başlamak gerekiyor. İlk başta kendinizi küçük ekipmanlar ile denemeniz, sonrasında pişman olup Youtuber bırakma ihtimaliniz açısından çok mantıklı olacaktır. Eğer başarılı olursanız kanalınız üzerinden sağladığınız parayla daha iyi ekipmanlara geçiş yapabilirsiniz.

1.Kamera

Seçtiğiniz konuya göre, oyun kamerası, Vlog kamerası, DSLR kamera, aksiyon kamerası ve 4K video kameraları kullanabilirsiniz.

Oyun Kamerası: Oyun kanalları genellikle Youtube üzerinde en çok kazanan türlerden biri. Eğer Oyun videoları çekmek istiyorsanız Logitech C922X Pro Stream tarzı bir kamerayla başlamanız gerekiyor.Tabi fiyatlar bütün ekipmanlarda olduğu gibi değişiyor.

VLOG Kamerası: Vlog çekmek isteyenler hafif, görüntü yakalama kapasitesi yüksek, görüntü sabitleme ve en az 1080p çekim yapan kamera almaları gerekir. Vloggerlar en çok kullandığı model ise Canon powershot modelinde kameralardır.

DSLR Kamera: fiyatlar 1.700 TL’den başlayıp 30 bin TL ye kadar çıkmaktadır. Kamera kalitesine göre DSLR kamera ile film bile çekebilirsiniz. En rağbet gören DSLR kameraları Canon, Sony, Nikon gibi markalardır.

360° VR Kamera: Avatar filminden sonra gittikçe popülerleşen sanal gerçekçilik gözlüklerinin çıkmasıyla daha çok kullanılmaya başlamış bir kamera türüdür. Bu kameralar ile geniş açılı videolar çekebilirsiniz. VR kameralar ile çekilen videolar Youtube ve Facebook tarafından desteklenmektedir.

4K Video Kamera: Günümüzde birçok görüntü 4K kalitesine ulaştı. Birçok Youtuber şimdiden 4k video çekimleri yapmaya başladır. 4K görüntü kalitesinin 4096p’den yüksek olmasını ifade etmektedir. Youtuber ekipmanları olarak genelde Sony 4K kameralar tercih edilmektedir.

2. Mikrofon Ve Kulaklıklar

Mikrofonlar: Mikrofon bazı ünlü Fiyatına layık ses kalitesi ile tüketiciyi kendine çekiyor. 2.5 metrelik uzun kablo ve 50 ~ 16000 Hz frekans aralığı barındırıyor. 50 – 60 TL fiyat aralığında bulunan Trust Starzz eğer giriş seviyesindeyseniz tam size göre.

Fiyat olarak düşükten yüksekliğe doğru gidersek ikinci ürünümüz BM 80. Trust Starzz’dan farkı ise görünümü. Ürün daha büyük ve gösterişli duruyor. Piyasada 55-80 TL arasında.

Samson CO1U iyi bir ses kalitesine sahip, başlangıç fiyat performans açısından üst sıralarda bir ürün. Eğer oyuncu kulaklığı arıyorsanız; Mikrofonu ve yüksek ses kalitesi sunan SHP 1900/00; Youtube’a başlamak için tercihleriniz arasında olabilir. Fiyatı ise 40-60 TL arasında seyrediyor.