Etkili Bir Influencer Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

218
marketingj

 

Çarpıcı bir influencer pazarlama ya da influencer marketing stratejisi mi hazırlamak istiyorsunuz? Influencer marketing örnekleri arasında ilk sırada mı olmak istiyorsunuz?

Influencer marketing kampanyalarının, pazarlamada muazzam bir şekilde güçlü olduğu görülmüştür. İnsanlar artık yol boyunca reklam panolarına bakmak ya da televizyon reklamlarını dikkatlice izlemek yerine ilhamlarını, sosyal medyada arıyor. Sosyal medyada baktığımız insanlarıın paylaştığı ipuçları, fikirler ve tavsiyeleri alıyoruz. Sosyal medyada takip ettiğimiz bu kişiler influencer’lardır. Sosyal medya reklamları ve sosyal medya kampanyaları ile marka tanıtımı yapma alanında uzmanlaşabilir, bu alanda influencer marketing stratejilerini kullanabilirsiniz.

İnsanlar, influencerları aradıklarından ve söylediklerini dikkatlice dinlediklerinden, tanıttıkları şeyler ve paylaştıkları mesajlar, tüm pazarlama stratejilerinden çok daha etkili ve güçlüdür. Ve gerçekten, bu hiç de sürpriz değil, çünkü takip ettiğimiz insanları ilham kaynağı olarak görüyoruz.

Influencer pazarlamacılığının işe yarayıp yaramadığını tartışabilirsiniz ancak konuyla ilgili gerçek şu ki, influencer pazarlama istatistikleri, influencer pazarlama faaliyetlerinin açıkça etkili olduğunu göstermektedir. Araştırmalar influencer marketing içeriklerinin, geleneksel dijital pazarlama içeriklerine göre 11 kat daha fazla kişilere ulaştığını gösteriyor. Fakat bu biraz da sizin influencer marketing stratejilerini nasıl kullandığınıza bağlıdır. Yani bir çekiç harika bir araçtır ama çiviyi hiç vurmadıkça tamamen değersiz olacaktır. Başarılı bir influencer pazarlama stratejisi oluşturmak için adım adım yapmanız gerekenleri aşağıda bulacaksınız.

Hedef Kitlenizi Tanımlayın

Herhangi bir pazarlama çalışmasında olduğu gibi, influencer pazarlamada da her şey hedef kitlenizi tanımlamanız ile başlar. Hedef kitlenizi iyi tanımak, başarılı kampanyalar için çok önemlidir çünkü hedef kitlenizin kim olduğu konusunda bir fikriniz yoksa boşa çaba harcarsınız. Markanıza gerçekten önem veren kişilere ulaşmaya çalışmalısınız.

Bu, sadece hedef kitlenizi tanımlamak ve hedef kitlenizin zamanını harcadığı demografik özellikleri, özellikleri anlamak ve bunun için kime en iyi şekilde odaklanmak gerektiğini belirlemekle kalmaz. Aynı zamanda hedef kitlenizin bilinmesi ve hangi influencerlardan etkilendiklerinin bulunması önemlidir. Bir marka olarak, sizin için önemli olan tek kişi hedef kitlenizin içindeki insanlardır.

Peki, 100 bin takipçisi olan ama hedef kitlenizin dışında takipçileri olan bir influencer ile mi çalışmak istersiniz? Yoksa 50 bin takipçisi olan ama sizin hedef kitlenize sahip bir influencer ile mi çalışmak istersiniz? Çoğu kişi 100 bin takipçisi olan influencer ile çalışmak isteyecektir.  Eğer yüzeysel bakarsanız, sorun değil. Ama hedef kitlenizden gelmedikçe, markanızın kaç kişiye ulaştığının önemi olmayacağını düşünürseniz, aradaki farkı anlarsınız. Çünkü insanlara ulaşmakla doğru insanlara ulaşmak arasında ciddi bir fark vardır.

Influencer pazarlama stratejiniz için hedef kitlenizi tanımlamak çok basittir. Hedef kitlenizi, ulaşmaya çalıştığınız kişilerin hangi özelliklere sahip olduğunu gerçekten anlamak için dört temel soruyla işe başlayabilirsiniz. Hedef kitlenizin hobileri nelerdir? Hedef kitlenizin cinsiyeti nedir? Hedef kitleniz nerede yaşıyor? Hedef kitlenizin mesleği nedir?

Hedef kitlenizi tanıdığınızda, kullanıcıların satın alma alışkanlıklarını neyin etkilediğini daha iyi anlarsınız. Dahası, sosyal medyada daha başarılı influencer pazarlama kampanyaları yürütebilmek için hedef kitlenizi daha iyi anlamaya çalışırken, niçin onlara ulaşmaya çalıştığınız yere derinlemesine bakmayasınız?

İnsanlar; yaptıklarını, aile üyelerini, hobilerini vb. sosyal medyada kendileriyle ilgili bir ton bilgi paylaşıyorlar. İnsanlar, yediklerinin resimlerini bile paylaşıyor.

En iyi yanı, bu bilgileri aramaya ve dinlemeye zaman ayırmadan, aslında hedef kitlenizle ilgili her şeyi bildiğinizden, hatta onlarla konuşmadan, hatta onlarla tanışamadan yapabilirsiniz. İnsanlar tüm yaşamlarını sosyal medyada paylaşırlar. Bu nedenle, kitleniz ve sahip oldukları özellikler hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatını kaçırmayın.

Hedeflerinizi Tanımlayın

Tüm influencer pazarlama çabalarınız hedefleriniz etrafında dönmelidir. Açıkçası, genel olarak influencer pazarlama ile çalışıyorsunuz çünkü bununla bir şeyler başarmayı umuyorsunuz. Çoğu zaman, bu “bir şey” daha fazla satmaktır. Her marka için nihai hedef her zaman daha fazla satmaktır.

Pazarlama bağlamında ortak bir terim KPI-Anahtar Performans Endeksi’dir. KPI; kampanya bittikten sonra hangi hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı hızlıca ayırt etmenize yardımcı olacak yüksek düzeyde spesifik hedefler ifade eder.

Influencer pazarlama stratejinizde hedefler belirleyerek, tam olarak neyi başardığınızı bilirsiniz ve böylece hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı inceleyebilirsiniz. Kampanyanızdaki hedefinizin ne olduğunu bildiğinizde sonuçları ölçmek çok daha kolaydır. Çünkü kampanya bittiğinde, elde edilen sonuçlara bakabilir ve beklentilerinize ve hedeflerinize uygun olup olmadıklarını görebilirsiniz.

KPI’lar, geniş hedeflerin aksine, hedefinize ulaşıp ulaşmadığınız konusunda size daha net bilgiler verir. Açıkçası, hedefiniz bir içerik oluşturucu pazarlama kampanyası sonucunda 10 ürün satmaksa, ancak yalnızca 1 satıyorsa, bu kampanya başarısız olarak sınıflandırılabilir.

Sektörünüze Uygun Influencer’ı Seçin

Influencer pazarlama stratejinizin hedeflerini tanımlayıp belirlediğinizde, influencer pazarlama çalışmalarından başarılı sonuçlar elde etmeniz gerekiyor. Bu sonuçları oluşturmak için temel, birlikte çalıştığınız kişilerdir. Elbette, influencer pazarlama kampanyalarınızın ne kadar iyi performans gösterdiğine dair bir takım faktörler vardır ancak en önemli faktör, birlikte çalıştığınız kişilerdir.

Hangi influencer ile çalışacağınızı seçmeden önce, sektörünüzdeki farklı türlerdeki influencerları segmentlere ayırmak iyi bir fikirdir. En iyi bölüm, hedef kitlenizi ve özelliklerini önceden tanımlamanızdır. Bu da, hedef kitlenizin kimler sevdiğini ve takip ettiğini daha iyi bildiğiniz için, influencerı seçerken çok yardımcı olacaktır. Eğer tenis nişinde faaliyet gösteren bir influencer ile çalışırsanız ve futbol endüstrisinde bir marka olursanız, hedef kitlenize ulaşamayacağınızı ve bu nedenle de değerli sonuçlar elde edemeyeceğinizi bilmelisiniz. Bu nedenle, influencerları segmentlere ayırırken yapmanız gereken ilk ve en belirgin şey, kendi nişiniz içindeki influencerları tespit etmektir. Örneğin; giyim sektöründe faaliyet gösteriyorsanız moda influencerları ile çalışmak mantıklı olacaktır. Böylece doğru içerikleri doğru zamanda doğru kişilere ulaştırabileceksiniz.