Facebook Canlı Sohbet Uygulamasını Web Sitenize Nasıl Entegre Edersiniz?

198
sık-yapılan-6-facebook-reklamı-hatası-7

 

Influencer marketing açısından Facebook oldukça önemli bir sosyal medya kanalıdır. Influencer pazarlama yaparken Facebook’u çok daha etkin bir şekilde kullanmak ve Facebook’un özelliklerinden faydalanmak için influencer reklamlarınıza katkı sağlayacak bir uygulamadan bahsediyoruz. Influencer marketing kampanyaları, sosyal medya reklamları, sosyal medya kampanyaları ve marka tanıtımı yapma çalışmalarınızı güçlendirmek için Facebook canlı sohbet uygulamasını web sitenize entegre edebilirsiniz. Böylece web sitesi ziyaretçilerinin sorularını gerçek zamanlı olarak hemen cevaplayabilirsiniz. Zotabox uygulaması ile canlı sohbet özelliğini web sitenize çok kısa bir sürede bağlayabilirsiniz.

Tüm dijital pazarlamacılar daha fazla web sitesi trafiği istiyor çünkü daha fazla web sitesi trafiği genellikle daha fazla gelir elde etmek anlamına geliyor. Ancak daha fazla trafik üretmek zor, maliyetli ve zaman alıcı olabilir. Nihai hedefiniz geliri artırmaksa, sahip olduğunuz web sitesi ziyaretçilerinden gelir elde etmeye odaklanmak için çok daha hızlı ve daha kolay bulabilirsiniz.

Web sitesi ziyaretçileriyle bir konuşma başlatmak, bunu yapmanın etkili bir yoludur. Web sitenizin ziyaretçilerinin ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgili soruları olabilir ve bu soruları yanıtlamak satışları arttırmaya yardımcı olabilir. Web sitesi ziyaretçileriyle konuşmak, yüksek bilet hizmetleri sunuyorsanız veya pahalı ürünler satıyorsanız özellikle etkilidir. Ürünleriniz ve hizmetleriniz ne kadar pahalı olursa, müşteri destek süreci ile satın alma işlemi de o kadar fazla olur. Zotabox, kurulumu ve kullanımı kolay bir ücretsiz Facebook canlı sohbet aracı sunuyor. Zotabox’ı web sitenize nasıl yükleyeceğiniz ve kuracağınızla ilgili adım adım talimatlara göz atalım.

Zotabox’ta Bir Hesap Oluşturun

Facebook Messenger’ı web sitenizde canlı sohbet özelliği olarak kullanmak Zotabox ile oldukça basittir. İlk adım bir hesap açmaktır. Zotabox’ın premium özellikleri vardır fakat buradan ücretsiz bir hesap açabilirsiniz.

Yeni bir hesap oluşturmanın birkaç farklı yolu vardır. Zotabox önde gelen web sitesi sağlayıcıları ve Shopify, Weebly, WordPress ve daha birçok e-ticaret platformlarına entegre edilebilir. WordPress web siteleri diğer türlerden daha yaygın olduğu için, bu makale bu entegrasyona odaklanmaktadır.

Facebook Canlı Sohbet Hoşgeldiniz Mesajını Ayarlayın

Bir Zotabox hesabı açıp giriş yaptıktan sonra kontrol panelinize yönlendirilirsiniz. Zotabox, keşfetmenizi teşvik ettiğim bir dizi kullanışlı araç sunar. Facebook Messenger’ı web sitenizde canlı sohbet olarak kullanmak için soldaki menüde ‘Müşteri Desteği’ni tıklayın. Ardından, Facebook Canlı Sohbet’in sağındaki Keşfet’i tıklayın. Bir sonraki sayfada, Facebook canlı sohbetini kurmak için bir dizi farklı seçenek arasından seçim yapabilirsiniz. Sarı bir yıldızla işaretlenmiş herhangi bir ayar, premium özelliktir.

Öncelikle, Facebook canlı sohbet sekmesinin web sitenizde nasıl görünmesini istediğinize karar verin. Temel Ayarlar sekmesinde, sekmenizin görünümünü özelleştirmek için seçenekleri kullanın. Önceden varsayılanları kullanmıştım. Bence oldukça iyi görünüyorlar. Ardından karşılama mesajınızı ayarlayın. Bunun için kullandığınız şey, işinize ve iletmek istediğiniz mesaja bağlıdır. Kullanıcıların ilgilerini yitirmemeleri için mesaj metnini kısa tutmanızı tavsiye ederim. Karşılama mesajının otomatik olarak açılmasını isteyip istemediğinize de karar verin. Değişiklikler yaparken, bir önizleme görmek için sağ alt köşedeki Messenger simgesini tıklayın. Aracın görünümünü özelleştirmek için tüm seçenekleri ile oynamaktan çekinmeyin. Otomatik Görüntülü Reklamcılık Hoş Geldiniz Mesaj kutusunu işaretli bırakmanızı öneririz. Bu, potansiyel müşterilerinizle daha fazla görüşmeye başlamanıza yardımcı olur. Başlattığınız her bir sohbet, web site ziyaretçileriniz için o kadar değerli olur.

Facebook Sayfanızı Zotabox’a Bağlayın

Bir sonraki adım, Facebook sayfanızı Zotabox’a bağlamaktır. Mavi renkli Facebook Sayfasına Bağlan butonuna tıklayın ve adımları takip edin. Facebook hesabınıza giriş yapmanız istenecek, buradan Facebook sayfasını seçmeniz istenecektir.

Web Site Domain’inizi Onaylatın

Web sitesi kurulumuna geçmeden önce, alan adınızı ‘Beyaz Liste Alan Adı’ alanına girmeniz gerekir.

Zotabox Eklentisini Kurun ve Etkinleştirin

Artık WordPress web siteniz için Zotabox eklentisini kurmaya ve etkinleştirmeye hazırsınız. Önce, giriş yapın ve WordPress kontrol panelinizi açın. Ekranınızın sol tarafındaki Eklentiler’i tıklayın ve açılır menüden Yeni Ekle’yi seçin. Ardından, Facebook canlı sohbetini arama çubuğuna yazın. Arama sonuçlarında Zotabox eklentisini bulun ve Şimdi Yükle’yi tıklayın. Şimdi Kur düğmesini Etkinleştir olarak değiştirdikten sonra bunu seçin. Facebook Canlı Sohbet eklentisi, ekranın sol tarafındaki menüye otomatik olarak eklenecektir. Facebook Canlı Sohbet’e tıklayın ve web sitenizi ve e-posta bilgilerinizi girin. Zotabox hesabı oluşturduğunuz ve Facebook canlı sohbet aracını kurduğunuz için Yeni Araçları Şimdi Kullanmaya Başla düğmesini tıklatmanız gerekmez.

Canlı Sohbet Ekran Seçeneklerinizi Ayarlayın

Şimdi, Zotabox’a geri dönüp aracı açmadan önce ekran seçeneklerinizi ayarlamanız gerekiyor. Zotabox kontrol panelinizde, Facebook canlı sohbet aracına gidin ve Görüntü Seçenekleri’ni tıklayın. Açılır pencerede, seçim yapabileceğiniz bir dizi ekran ayarı görürsünüz. Daha gelişmiş seçeneklerden hepsi değil fakat birçoğu premium özelliktir. Önce, Kimden Göster açılır menüsünden bir seçeneği tıklayın. Bu ayar, Facebook canlı sohbet aracınızı kimlerin göreceğini belirler. Çok sayıda web sitesi trafiğiniz varsa, premium seçeneklerden birini seçmek isteyebilirsiniz ancak çoğu kullanıcı ‘tüm ziyaretçiler’ seçeneğini tercih etmelidir.

Ardından, bu aracın görüntüleneceği minimum ekran boyutunu seçin. Facebook canlı sohbet pop-up, küçük cihazlarda aşırı müdahalede bulunmaz, bu nedenle muhtemelen varsayılan ayarlara bağlı kalabilirsiniz. Ancak, bunu web sitenizde birkaç farklı cihazla kontrol etmek iyi bir fikirdir.