Influencer Marketing İçin En İyi Sosyal Medya Platformu Hangisidir?

234
basarili-bir-influencer-olma-yollari

 

Influencer marketing için hangi sosyal medya platformunun en iyi olduğunu merak ediyor musunuz? Buradaysanız, muhtemelen, influencer pazarlama yapmaya yabancı değilsiniz demektir. Influencer pazarlamanın gücünü kanıtlayan bazı istatistiklere rastladınız ve belki de kendi influencer pazarlama kampanyalarınızı yürütmek istiyorsunuz. Influencer pazarlama ve influencer reklam çalışmaları hızla popülerlik kazanıyor. Çünkü bugün neredeyse herkesin bir sesi var ve sosyal medya yardımıyla herkes nüfuzunu arttırma imkanına sahip. Bu, internet ve sosyal medyadan önce mümkün olmayan bir şeydi.

Bu nedenle sosyal medya platformları, influencer pazarlama pazarına olanak tanıyan ve popülerlik oranının artmasına neden olan mecralardır. İstatistikler, yalnızca sosyal medyada etkili bireylerin, markanızın mesajına aracılık etmesini ve tanıtımını yapmasının etkili olduğunu kanıtlar. Bu yüzde marka tanıtımı yapma açısından sosyal medya reklamları ve sosyal medya kampanyaları oldukça önemlidir. Ama araştırmalar, bize hangi sosyal medya platformunu kullanmanız gerektiği hakkında bir şey söylemiyorlar. Çünkü muhtemelen sizin de bildiğiniz gibi, internette bir sürü sosyal platform var. Ama hangi sosyal medya platform influencer pazarlama için en iyisidir? Bu makalede tam olarak bakacağımız şey budur.

Sosyal Medya Platformları Arasındaki Farkları Anlamanız Gerekli

Influencer pazarlama kampanyanızı oluştururken seçebileceğiniz birçok sosyal medya platformu olabilir ancak tüm sosyal medya platformlarını aynı şekilde oluşturamazsınız. Öncelikle, farklı sosyal medya platformlarının olmasının nedenini bilmeliyiz. Asıl sebep, hepsinin farklı amaçlara hizmet etmeleridir. YouTube, yalnızca videoya odaklanan bir platformdur. Instagram, ağırlıklı olarak fotoğraflara odaklanan bir platformdur ancak video içeriklerini de destekler ve Snapchat, her tür içeriği destekleyen ancak gönderilen postların bir süre sonra kaybolduğu özel bir platformdur. Açıkça söylemek gerekirse, bu, üzerinde düşünmek istediğiniz önemli bir faktördür çünkü içerik kampanyanızda kullanmak istediğiniz içeriğe bağlı olarak, muhtemelen birkaç platformu hariç tutabilecek ve böylece olası sosyal medya platformlarının sayısını azaltabileceksiniz. Örneğin, video içerikler üreten bir influencer ile bir video reklam kampanyası yürütmeyi planlıyorsam, videoya odaklanmış bir sosyal medya platformunu kullanmak isterim. Çünkü o platformda influencer ortağımın güçlü bir varlığı var ve bu muhtemelen beni YouTube seçeneğine yönlendirecektir.

Göz önünde bulundurmak istediğiniz başka bir şey de içerik oluşturma sürecinin nasıl işleyeceğidir. En çok etki yaratan pazarlama kampanyası, içerik oluşturucunun içeriği kendi tarzında yaratması, ardından da sizin kendi sosyal medya platformlarınızda, anlaşmanıza bağlı olarak onu tanıtması ve izleyicilere göstermesidir. Örneğin, ünlü bir YouTube içerik oluşturucu ile iş ortaklığı yaparsam, video içeriğinin onların oyunu olduğu oldukça açıktır, bu nedenle, başka türde bir içerik oluşturmasını istememem gerekir. Üstelik YouTube, en güçlü platform olduğundan, kampanyanın yayınlanması gereken yer burasıdır.

Bu yüzden, kullanmak istediğiniz platformu belirlediyseniz, ya belirli bir platformdaki influencerları arayabilir ya da markanızla örtüştüğünü düşündüğünüz influencerı arayabilir ve daha sonra sizi platformda tanıtmasını sağlayabilirsiniz. En verimli yol, influencer pazarlamasında kullanmak istediğiniz içerik türüne karar vermeniz ve daha sonra bu tür içeriğe odaklanan platformlardaki influencerları seçmektir.

Sosyal Medya Platformlarının Kullanıcı Tabanı

Hangi sosyal medya platformunun markanız ve influencer marketing kampanyanız için en iyi olduğunu belirlerken düşünmek istediğiniz bir başka önemli şey hedef kitlenizdir. Platformun kullanıcı tabanı ve demografisi hedef kitlenizle uyumlu mu? Hedef kitlenize bu platformdan ulaşabilecek misiniz?

Influencer pazarlama ile hedefiniz, hedef kitlenizden insanlara ulaşmak ve mesajınızı daha iyi bir şekilde iletmek için güvenilir bir influencer sözlerinden yararlanmaktır. Ancak bu influencerın ulaştığı kişiler markanızla ilgilenmezse o halde ne işe yarar? Amacınız hedef kitlenize ulaşmaktır,. Bu nedenle, kampanyanızı yürütmekte olduğunuz sosyal medya platformunun demografik özelliklerini düşünmelisiniz. Örnek olarak Pinterest’i ele alalım. Pinterest’te, çok sayıda takipçisi olan ve büyük bir kitleye sahip olan pek çok influencer var. Bu, harika görünebilir ve tüm bu insanlara bu influencerın yardımıyla ulaşabilirsiniz. Ama bu insanlar markanızla gerçekten alakalı mı? Eh, Pinterest, çoğunlukla kadınlardan oluşan bir kullanıcı tabanına sahip olduğu bilinen bir sosyal medya platformudur. Yani erkekler için iç çamaşırı satan bir marka olduğunuzu düşünelim o halde Pinterest ideal seçim olmayabilir. Tabii ki, Pinterest’in kullanıcı tabanının çoğunluğu kadınlardan oluştuğu için, erkekleri hedefliyorsanız iyi sonuçlara ulaşamayacağınız anlamına gelmez. Yanlış kişileri hedefliyorsanız ve pazarlama kampanyanızı hedef kitlenizin bulunmayacağı bir sosyal medya platformunda yayınlıyorsanız bu, görüntülenme sayısı ve beğenilme sayılarının yüksek olacağı anlamına gelir. Ancak nihai hedefin satış olduğu gerçek pazarlama faydalarına baktığınızda muhtemelen satışlara etkisi olmayacaktır.

Hedeflerinizi Tanımlayın

Influencer pazarlama kampanyanızı yürütmek için hangi sosyal medya platformunu kullanacağınızı düşünürken göz önünde bulundurmanız gereken diğer bir faktör de, influencer marketing kampanyası hedeflerinizdir. Çünkü farklı sosyal medya platformları, aynı hedefler içinde eşit derecede iyi değildir. Markalar için, Snapchat ve Instagram hikayeleri, markanızı kitlenize yaklaştırmak, daha şeffaf, otantik ve insani olmak ancak satışları kısa vadede sürdürebilmek için kullanılabilecek en iyi yerler ve platformlar arasında yer alıyor.  Bu nedenle, hedeflerinizi, influencer pazarlama kampanyanızla tanımlamanız önemlidir. Belirlediğiniz hedeflere göre, bu hedeflere ulaşmanıza yardımcı olacak sosyal medya platformlarını seçmek gerekir. Bu şeyleri bildiğiniz zaman, muhtemelen sizin influencer reklam kampanyalarınızda sizin için en uygun olan platformları tanımlayabilirsiniz. Influencer pazarlama kampanyanız için hangi sosyal medya platformunu seçmeniz, gördüğünüz gibi sadece bir faktöre bağlı değildir. Ancak daha detaylı incelendiğinde, akıllıca bir karar vermenize yardımcı olacak bir dizi faktöre bağlıdır.

Sosyal medya platformlarının anlaşılmasının son derece önemli olduğu açıktır, çünkü yukarıda bahsettiğim şeylerin hepsi farklı sosyal medya platformlarını – farklı yönlerden – anlamanıza bağlıdır.

Bu nedenle, en popüler sosyal medya platformlarından geçeceğiz ve onları neyin benzersiz kılacağını kısaca açıklayacağız ve sizin etkileyici içerikli pazarlamada kullanmanız için iyi olabileceğinden bahsedeceğiz.

Orada yüzlerce ve yüzlerce sosyal medya platformu olduğundan, hepsini listelemiyorum, ama en yaygın olanları, çünkü sonuçta, çoğunun kullanacağı platformlar bunlar.