Influencer Marketing Kampanyanıza Uygun Sosyal Medya Kanalını Seçmek

236
sosyal-medyada-stories-kullanimi

 

2016 yılında yapılan bir araştırmada influencerlara, influencer marketing için hangi sosyal medya platformunun en iyi  olduğu sorulduğunda, % 32’si Facebook ve % 24’ü Instagram cevabını verdi. Ve bu da çok garip değil, çünkü her şeyden önce, Facebook dünyadaki en büyük sosyal medya platformu, Instagram dünyadaki en büyük sosyal medya platformlarından biri ve ikincisi de çoğu influencer reklamlarda video içeriğini kullanıyor. Instagram ve Facebook, bu içerik türlerini destekleyen iki platformdur. Bu yüzden influencer pazarlama için en önemli sosyal medya kanalı Instagram ve Facebook’tur. Bu yüzden marka tanıtımı yapmak için sosyal medya reklamları, sosyal medya kampanyaları ve influencer marketing kampanyalarını ağırlıklı olarak bu iki platformda yapmak doğru bir seçim olacaktır.

Instagram

Influencerlara, en sevdikleri sosyal medya platformunun hangisi olduğu sorulduğunda Instagram ikinci sıradaydı. Bunun nedeninin, influencerların en çok sevdiği video içerikler olduğu çok açık. Instagram’ın influencerlar arasında çok popüler bir platform olmasının bir diğer önemli nedeni de bu kadar yüksek bir organik erişime sahip olmasıdır. Facebook’un, sürekli olarak “sıfır organik erişim” aldığı ve sürekli azalan organik bir erişime sahip olduğu biliniyor. Ancak Instagram, en yüksek organik değere sahip sosyal medya platformudur. Influencerlar, burada  reklam için para ödemez, görülmek ve ulaşılmak için organik erişimi kullanabilirler. Ve unutmayın, bir influencer onlara ulaşamıyorsa kaç takipçisinin olduğu hiç önemli değildir. Instagram’daki yüksek organik erişim sayesinde, insanlar üzerinde yüksek etkileşime ve insanlar üzerinde gerçek bir etkiye sahip olan iyi bir sosyal medya influencerı ile ortak olursanız, çoğu sosyal medya platformunun yalnızca hayal edebileceği bir yatırım getirisi elde edersiniz.

Blog

Bazen, influencer marketing hakkında konuşurken blog yazarları unutulur ancak blog yazarları gerçekten iyi birer influencerdır ve alanlarında lider olanların genellikle takipçileri üzerinde büyük etkisi vardır. Blog influencerlarının her türlü içeriği paylaşmalarını sağlayabilirsiniz ve markanız hakkında eksiksiz bir hikaye yazabilirsiniz. Demografi söz konusu olduğunda, her şey influencerın oluşturduğu takipçi kitlesiyle ilgilidir. Bu nedenle, influencerın ne tür içerikleri paylaştığını ve hangi sektörde olduğunu inceleyerek, hangi kişilerin bu influencerı takip ettiği ve takipçilerin hedef kitlenizde olup olmadığı hakkında birçok fikir edinebilirsiniz. Blog influencerları ile ortak olmanın harika bir yanı, web sitenize yeniden bağlanırlarsa sitenize bir backlink vermesi ve backlinklerin Google otoritesine güvenilir bir site olduğunuzu göstermesi nedeniyle son derece önemlidir. Influencer blogu özgün olarak kurulmuşsa ve güvenilirse nihayetinde Google’daki arama sonuçlarında daha yüksek derecelere ulaşabilir, bu şekilde daha fazla trafik çekebilir ve sonuçta potansiyel olarak yeni müşteriler çekebilirsiniz. Böylece yalnızca markanızı tanıtmakla kalmaz aynı zamanda daha fazla müşteri kazanmanızı da sağlar. Genellikle blog influencerları tarafından oluşturulan sonuçların yanı sıra unutulan ancak uzun vadede inanılmaz derecede faydalı olan bir influencer pazarlama stratejisinin faydasıdır.

Facebook

Facebook’ta çok sayıda influencer var ve kullanıcı tabanı muazzam, bu da hedef kitlenizin muhtemelen bu platformda bulunması gerektiği anlamına geliyor. Hedef kitlenizi bir yerde toplayan, sektörünüzdeki bir influencer ile ortaklık yapmak sizi başarıya ulaştıracaktır.  Facebook’taki organik erişim çok düşük olduğu için, markaların platformdaki insanlara ulaşma konusunda yardıma ihtiyacı var ve influencerları kullanarak mesajınızı yaymalarını sağlayabilirsiniz ancak aynı zamanda onları takip eden insan sayısından çok daha az insana ulaşacaklarını göz önünde bulundurmalısınız.

Youtube

Youtube, dünyadaki en büyük ikinci arama motorudur ve yalnızca video içeriğine odaklanan bir platformdur. Aslında, bir video paylaşmadığınız sürece platformda bir gönderi yayınlamak mümkün değildir. Bu durum, bu platformun yalnızca video içeriklerinin, influencer pazarlama kampanyanızın bir parçası olması durumunda yararlanılabileceği gerçeğiyle sonuçlanır. Aynı zamanda, youtube influencerlarının; yüzlerini düzenli olarak gösterdikleri, izleyicileri ile konuştukları, izleyicilerini yaşamlarına kattıkları ve onlara tanıttıkları için izleyicileriyle muazzam bir ilişki içinde oldukları bilinmektedir. Bu durum, izleyicilerin YouTube influencerları ile daha güçlü bir ilişki kurmasına neden olur. Bu da, genel olarak YouTube influencerlarının diğer platformlardaki influencerlardan çok daha güvenilir olduğu anlamına gelir.

Ayrıca, YouTube’un en büyük yararı, video içeriğinin insanlar üzerinde en büyük etkiye sahip olduğu ve görsel içeriğin metinden daha çok beyne işlendiği gerçeğidir. Aynı zamanda, video izlerken birçok duyu aktive edildiğinden, YouTube influencerlarının ilettiği mesajdan çok daha fazla etkileniriz bu yüzden daha iyi pazarlama sonuçları elde etmek mümkündür.