Influencer Marketing’e Dair Bilmeniz Gereken Çarpıcı Gerçekler

197
influencer-marketing

 

Influencer pazarlamanın faydaları hakkında neleri merak ediyorsunuz? Bazı pazarlamacılar, influencer marketing yapmaya başlıyorlar. Bu yeni stratejiler ile büyük sonuçlar ve yüksek ROI’ler elde ediyorlar. Böylece daha fazla para biriktirmeye başlıyorlar ve kısa bir süre sonra, tüm markaların hızla benimseyebilecekleri ve uyarlayabilecekleri bir pazarlama ürünü haline geliyor.

Herkes, influencer pazarlama kampanyalarının satışları artırabileceğini biliyor, ancak faydalarını bilmiyor. Satışları sürdürebilmenin yanı sıra, influencer pazarlamanın faydaları da oldukça fazladır. Bu yazıda, influencer pazarlamanın faydaları ve şirketler için ne anlama geldiğini inceliyoruz.

Takipçi Sayınızı Arttırır

Influencer pazarlama ve influencer reklam çalışmaları, marka tanıtımı yapmaya yöneliktir. Bu açıdan influencer pazarlama, markaların kitlelerini sosyal medyada büyütmelerine yardımcı olma konusunda büyük bir güce sahiptir. Influencer pazarlama, bildiğiniz gibi, büyük ölçüde sosyal medyada işlevseldir ve son on yıldır biliyorsunuz tüm insanlar, zamanlarının büyük çoğunluğunu sosyal medyada harcıyorlar.

Günümüzde, markaların büyük çoğunluğu, hedef kitlelerine ulaşmak, etkilemek ve etkileşimde bulunmak için sosyal medyayı kullanmanın önemini ve gücünü anlamıştır. Dahası, hedef kitlelerine doğrudan ulaşmak için ne kadar inanılmaz bir araç olduğunu da anlamıştır.

Ama gerçek şu ki, sosyal medya pazarlama muazzam bir şekilde etkili olduğu kanıtlanırken, bir araç sadece onu doğru şekilde kullanırsanız faydalıdır. Bir bütün olarak pazarlamayı başarmak için, kitlenizi büyütmeniz ve daha da önemlisi bir kitleye sahip olmanız gerekir. Herkes daha fazla insana ulaşmak için kitlesini sosyal medyada büyütmek istiyor, sonuçta nakit paraya dönüşebilir, ancak bunu yapabilmeniz için önce hedef kitlenize ulaşmanız gerekiyor. Influencerlar ise markalar için bunu yapabilirler.

Çoğu marka, daha fazla kişiye ulaşmak ve daha iyi sonuçlar elde etmek için kendinden daha büyük bir takipçiye sahip olan influencer kişilerle işbirliği yapar. Bu nedenle, influencer pazarlama stratejisi ile birçok insan markanızın varlığından haberdar olur ve böylece sosyal medyada sizi takip eden daha fazla kişi olur. Influencer pazarlamanın bu kadar hedeflenmiş olmasından dolayı, birçok insan markanızı ilgi çekici bulacaktır. Bu nedenle, ilgili influencerlar ile iş ortaklığı yaptığınız sürece, sosyal medya kitlenizi, influencer pazarlaması yoluyla oldukça hızlı bir şekilde büyütebilirsiniz.

Kaliteli Potansiyel Müşterileri Çeker

Influencer pazarlama, yüksek kaliteli potansiyel müşteriler yaratmakla ilgilidir ve bu, çoğu pazarlamacıların kısa vadeye odaklandığı “satışları nasıl artırabiliriz?” sorusu gibi influencer pazarlamanın en önemli faydalarından biridir.

Influencer pazarlama, müşterilere dönüştürülme şansı yüksek olan kalite potansiyel müşterileri çekebildiğini kanıtlamıştır. Aslında, influencer pazarlama içeriği, geleneksel dijital pazarlama biçimlerinden 11 kat daha fazla yatırım geri dönüşü sağlar ve influencer pazarlama kampanyaları, yatırılan her 1 dolar için 6,5 dolar kazanç elde etmenizi sağlıyor. Ayrıca, markaların yüzde 13’ü, influencer pazarlamaya yatırılan her 1 dolar için 20 dolarlık gelir elde ediyor.

Influencer pazarlamanın bu sonuçları üretmesine izin veren bir takım faktörler vardır ancak en önemli faktör, son derece hedeflenmiş pazarlama kampanyaları yapmaya olanak vermesidir. Ayrıca, başka bir faktör, kullanıcıların arkadaşlarından gelen önerilere güvenmeleridir ancak bir banner reklamına veya diğer etkin olmayan pazarlama yöntemlerine güvenmiyorlar.

Influencer pazarlama konusunda yeniyseniz, birlikte çalıştığınız influencerın büyük önemi vardır. Çünkü açıkçası bu, influencer ile ulaşabileceğiniz kişiler üzerinde büyük bir etki yaratacaktır.

İyi haber, markaların genellikle niş, yaş, cinsiyet ve çok daha fazlası gibi ölçütlere dayanarak ortaklık kuracağı influencerı belirleyip seçmeleridir. Tüm bunlar, yalnızca markayla ilgilenecek bir takipçi kitlesine sahip olan influencer ile ortaklık kurmasını sağlar.

Güvenilirliği Arttırır

Sosyal medya influencerları, takipçileriyle ilişkilerini geliştirmek için çok çalışıyorlar. Çoğu influencer, takipçileri ile sık sık ve düzenli olarak etkileşime girer. Sonuç olarak, influencerın hedef kitlesi onunla ve diğer kişilerle güven temelli bir ilişki kurar.Hayranları olmadan, influencerların hiçbir şeyleri yoktur. Influencerlar bunun farkındadır ve bu nedenle de takipçileri ile ilişkilerini geliştirmeye odaklanırlar.

Önemli olan, sürekli etkileşim ve ilişki kurma yoluyla, influencerların, takipçileri ile güvene dayalı bir ilişki kurmasıdır. Diğer bir deyişle, influencerın markanızı tanıtması, diğer pazarlama yöntemlerinden daha büyük bir etkiye sahip olacaktır. En çok etki yaratan kişiler, sosyal medyada güçlü bir üne sahip olanlardır. Bu kişiler, markanızın ürünlerini kitlelerinin önünde sergilediklerinde, ürünlerinizi sadık hayranlarına pazarlamaya teşvik ederek markanıza duyulan güveni de arttıracaktır.

SEO Çalışmalarını Geliştirir

Influencer pazarlamanın avantajları çoktur ancak bu neredeyse her zaman ihmal edilir. Influencer pazarlama aynı zamanda SEO’nuzu geliştirmek için inanılmaz fırsatlar sunmaktadır. Çok geniş bir şekilde tartışılmayan, ancak yine de markalar için çok değerli olan influencer pazarlama avantajlarından biridir.

Kendi web sitesi olan ve blog yazan kişiler çok yaygındır. SEO’nuzu geliştirerek, aynı zamanda satış, marka bilinirliği gibi diğer influencer pazarlama avantajlarından da yararlanabilirsiniz.

SEO için, influencer marketing yaparak Google’ın ve diğer arama motorlarının güvenilen web sitelerinden kaliteli backlinkler alabilirsiniz. Sitelerinize verilen bu linkler genellikle, sıralamak istediğiniz anahtar kelimeler için bir çapa metni içerebilir ve ayrıca çok sayıda doğrudan trafik ve hatta satış elde etmenize yardımcı olur. Bu değerli backlinkler, arama motoru sonuçlarında daha yüksek sıralarda yer almanıza yardımcı olabilir, bu da daha fazla web sitesi ziyaretçisi ve uzun vadede daha fazla satış anlamına gelir. Bu yüzden kendi sitesine sahip olan influencerlar ile iş ortaklığı yaptığınızda, SEO avantajlarını ihmal etmemeniz önemlidir.