Influencer Pazarlama Kampanyanızda Başarılı Olmak için Bilmeniz Gerekenler

211
influencer-ekonomisi-turkiyede-hizla-buyuyor

 

Marka tanıtımı yapma için markanıza uygun kişileri bulmak üzere influencer pazarlama kampanyasının ilk adımını tamamladınız. Pazarlamacılar, influencerları bulmanın en büyük zorluk olduğunu düşünürken, ikinci adımda işin daha bir zor kısmı başlar. Influencera ulaşma, bir ortaklık kurma ve nihayetinde bir influencer reklam ve pazarlama kampanya başlatmak işin ikinci zor kısmıdır. Muhtemelen zaten influencer marketing yönteminin, markanızı pazarlamanın en güçlü ve etkili yollarından biri olduğunu biliyorsunuzdur bu yüzden sizi faydaları konusunda ikna etmeye çalışmayacağım ancak influencer pazarlama kolay bir şey mi? Bir kampanya oluşturmanın farklı bölümlerini uygun şekilde nasıl yapacağınızı biliyorsanız, influencer pazarlama zor değildir. Ancak bilmiyorsanız, sosyal medya reklamları, sosyal medya kampanyaları ve influencer marketing kampanyaları olması gerekenden daha fazla zaman alacaktır. Influencer kampanya hazırlarken biraz zor olabilen bir kısmı influencera ulaşma sürecidir. Eğer doğru stratejiler geliştirirseniz ortaklık kuracağınız influencerlar ile daha güçlü ilişkiler kurabilirsiniz. Bu makalede, influencer erişiminizi doğru şekilde nasıl yöneteceğinizi ve daha fazla yanıt ve daha olumlu yanıtlar almak için influencer erişim sürecinizi nasıl düzenleyebileceğinizi öğreneceksiniz.

Influencer’a Ulaşma Sürecinizde Nasıl Başarılı Olabilirsiniz?

Markanız için mükemmel bir seçim olan influencerları tespit ettiğinizde, onlara ulaşmanın tam zamanıdır. Pazarlamacıların çoğu zaman en çok zorlandıkları yer burasıdır. 10 kişiye ulaşabilirler fakat sadece birkaç kişi cevap verecektir. Ancak, influencerlara ulaşma şeklinizi optimize ederek, yanıt sayısını ve evet diyenlerin sayısını çarpıcı şekilde artırabilirsiniz. Bir araştırma, pazarlamacıların % 69’unun onlar için en büyük zorluğun, influencerlar ile ilgilenmek için doğru stratejiyi bulmak olduğunu ortaya koydu. Bunun bir kısmı onların influencerlara ulaşma stratejisidir.

Tamam, o zaman diyelim ki, markanızla mükemmel şekilde eşleşen influencerları tespit ettiniz. Bir ortaklığın sağlanmasının nihai yolu, onlardan bir şey istemeden önce onlarla güçlü ve uzun süreli bir ilişki kurmaktır. Influencerlar ile bir ortaklık kurmadan önce güçlü bir ilişki kurduğunuzda sadece sorduğunuzda evet deme ihtimalini önemli ölçüde arttırmazsınız ayrıca influencer pazarlama kampanyasını da çok daha fazla özgün hale getirirsiniz. Böylece influencerlar, markanızla etkileşim kurmaya ve gerçekten ilgi duymaya başlar.

İlk İletişimi Kurmak Önemlidir

Onlarla e-posta veya mesaj yoluyla ilk kez bağlantı kuruyorsanız, mesajınız, gelen kutusundaki sıradan soğuk bir mesaj olacaktır. Bu nedenle, ilk kez temas kurmak için, onlara ulaşmadan önce, varlığınızın ve kim olduğunuzun farkında olmalarını sağlamak istersiniz. Onları izleyerek, içerikleri hakkında yorum yaparak, sorular sorup düşüncelerinizi ve fikirlerinizi onlara ileterek işe başlayın. Bunun amacı, ilk önce onların varlığınızın farkında olmalarını sağlamaktır. Böylece soğuk mesajınız onlara ulaştığında, içerikleri önem verdiğinizi gösterdiğiniz için bir yakınlık kurabileceksiniz. Mesele şu ki, çok fazla bir şey yapmanıza gerek yok. Onlarla yalnızca birkaç kez etkileşim kurarak, cevap verme şanslarını önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Onlara İlk Önce Değer Verin

Önce influencera değer verirseniz, influencera ulaşmadan önce bu çok daha iyi bir ilişki başlangıcı olacaktır. Influencerlara değer vermenin birkaç yolu var ancak en etkili yol, popüler web siteleri için konuk makaleler yazmaya başlamaktır. Belirlediğiniz influencerlardan makalenizde kullanabileceğiniz çeşitli alıntılar isteyin. Influencerların büyük çoğunluğu bu teklife cevap verecek ve katkıda bulunacak çünkü popüler bir web sitesinde kim adının yer almasını istemez ki? Bunu yapmak, her iki taraf için de oldukça avantajlıdır.

Influencerlar kendilerini ortaya koyabiliyor ve kişisel markalarını yaratabiliyorlar, influencerlar gönderilerini sosyal platformlarda paylaşıyor böylece gönderinin gösterimini artırıyorlar. Onlara yaklaşırsanız, influencer pazarlama kampanyanız için olumlu cevap verme şansını önemli ölçüde artıran bir ilk temas kurabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş Bir Mesaj Oluşturun

Influencerlar tüm gün markalar tarafından yakın bir biçimde takip ediliyor. Şimdiye kadar sıkıcı ve basma kalıp mesajlardan bıktıklarını düşünmüyor musunuz? Ne kadar çabalarsanız çabalayın, basma kalıp bir mesaj oldukça sıkıcıdır. Şimdi düşünün, aslında otomatik ve robot gibi görünen mesajlara ne sıklıkla yanıt veriyorsunuz? Çok sık değil, değil mi? E-posta şablonları size çok fazla zaman kazandırır ve influencera erişim sürecini çok daha kolay hale getirir ancak en iyisi nedir? E-posta şablonlarını kullanmak ve 10 mesaja 0 yanıt almak mı yoksa kişiselleştirilmiş e-postaları birer birer yazmak ve 10 kişiden 9 cevap almak için biraz daha fazla zaman harcamak mı? Amacınızı göz önünde bulundurarak, influencera ulaşma ve şirketlerle ortaklıklar kurmak için ikinci yolu tercih etmeniz gerektiğini biliyorsunuz. E-postanızı veya mesajınızı kişiselleştirerek, aldığınız yanıt sayısını önemli ölçüde artıracaksınız çünkü onlara gerçekten zaman harcadığınızı ve onları yalnızca e-posta adresi olarak değil birey olarak gördüğünüzü göstermiş olacaksınız. Çünkü mesajı yazmak için zaman harcadığınızı gösterirseniz, cevap vermezlerse kendilerini suçlu hissederler.

Mesaj ya da e-posta metnini hazırlarken dikkat çekici bir mesaj başlığı oluşturun. Hiç kimse güçlü bir mesaj başlığının gücüne dayanamaz. Dikkat çekici bir mesaj başlığı oluşturarak onlara ulaşabilirsiniz. Çünkü insanlar meraklı yaratıklardır. Bu nedenle, mesaj başlığında konuyu gizemli kılan ve ardından okumaya devam edecekleri bir şey yazmanız gerekir.

İşte dikkat çekici konu başlıklarından bazı örnekler:

“[Hedef] hakkında bir soru”

“Bu e-postayı açma”

“Merhaba [isim], [soru]?”

“Kalmalı mıyım yoksa gitmeli miyim?”

“Ortak bir noktaya değiniyoruz…”

Onların Gönderilerini Paylaşın

Yanıt oranlarınızı artırmanın bir başka harika yolu da, influencerın gönderilerini onlarla iletişim kurmadan bir hafta önce paylaşmaya başlamaktır. Bir gönderiyi paylaşmak bir tür değer verme biçimidir bu, bir şey istemeden önce onlara değer verdiğiniz anlamına gelir. Dahası, içeriğini paylaşarak, markanızın da farkına varırlar. Bu nedenle, onlara yaklaşırken cevap verme ihtimalleri de artar.

Influencerlar, ortaklıktan bir şey elde etmeyeceklerini hissetmiyorsa, size cevap vermezler. Hiç kimse, kullanılan kişi olduğunu düşündükleri bir ilişkiye girmek istemez. Bu nedenle, onlar için ve sizin için neyin avantajlı olacağını net olarak anlatmalısınız.