Instagram Pazarlama Rehberi

244
instagram-işletme-hesabınızı-ön-plana-çıkarın-5

 

Instagram pazarlaması son birkaç yıldır en çok kullanılan dijital pazarlama kanallarından birisidir. İyi bir instagram pazarlaması, iyi bir dijital markalaşma stratejisi üzerine kurulmalıdır. İkinci adım, görselleştirme ve içerik kısmıdır. Daha sonra takipçilerle iletişim, etkileşim ve sadakat oluşturma süreci gelir. Sonunda A/B testleri yaparak çeşitli ölçümlerle hangi stratejilerin işe yaradığı ölçülür. Daha sonra ise çeşitli influencer marketing çalışmaları yapılır. Influencer pazarlama ve influencer reklamları ile takipçilerin arttırılması beklenir. Influencer marketing kampanyaları, sosyal medya reklamları, yaratıcı influencer reklamları ve sosyal medya kampanyaları ile marka tanıtımı yapma ise marka bilinirliği için mutlaka yapılması gereken çalışmalardır.

Görselleştirme

Instagram’da dijital markalaştırma stratejisi oluşturmanın ilk aşaması iyi bir profil hazırlamak ve görsellerin doğru seçimidir. Instagram hesabından yaptığınız her bir paylaşımın markanızı temsil ettiğini unutmamalısınız. Marka ismi, profiliniz, kullanıcı adınız, logonuz, kullandığınız yazı fontu, kullandığınız renkler, metinlerin ifade biçimi markanızın tonunu ve karakterini yansıtmalıdır. Görsellerde kullandığınız filtreler ve efektler de aynı şekilde markanızı yansıtmalıdır. Profil avatarı da oldukça önemlidir. Bu bölüme marka logosunu yerleştirmeniz gerekir. Zaman zaman yeni ürününüzü öne çıkarmak için ürün görseli de koyabilirsiniz.

Instagram gönderileriniz için bir şablon belirleyin. Paylaşımlarınıza efekt ya da filtreler ekleyebilirsiniz. Fakat bu efekt ya da filtre hep aynı olmalıdır. Logonuzu mutlaka paylaşımlarınızın bir köşesine ekleyin. Ayrıca görselde ürün satış bilgisi, iletişim bilgisi ya da trafik almak istediğiniz kampanya sayfası mutlaka olmalıdır. Paylaştığınız video ve story’lerde de mutlaka size uygun seçilmiş geçişler, metin stili ve markanızı yansıtacak müzikler kullanmalısınız.

İsim ve Açıklama

Kullanıcı adı her zaman marka ismi olmalıdır. Her sosyal medya hesabınızda aynı ismi kullanın ki insanlar kolaylıkla sizi bulabilsin. Marka oluşturma sürecinde tutarlılığın önemli olduğunu unutmayın. Açıklama kısmında, marka ya da ürüne dair açıklayıcı bir slogan kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra açıklama kısmına konu etiketi ekleyerek sizi daha kolay bulmalarını sağlayabilirsiniz.

Hikayeleştirme

Marka ve ürünlerinizin bir hikayesi olsun. Dijital markalaşma noktasında belki de en önemli şey marka hikayeleştirmesidir. Bu durum rakiplerinizden farklılaşma sağlar. Kendinize özgü olmanın yolu iyi ve orjinal bir hikaye kurmaktan geçiyor. Kullanıcıların yüzlerce marka içinden sizi seçmeleri için sizi görmeleri, duymaları ve fark etmeleri gerekir.

Etiket Kullanımı

Görsel ve video paylaşımlarınızı çarpıcı bir sloganla pekiştirdikten sonra içeriğinizle alakalı konu etiketlerini girin. Böylece iletinizin daha çok kişiye ulaşmasını sağlarsınız. Ayrıca kullanıcılar konu etiketlerinden sizi kolayca bulabilir.