Instagram Seyahat Influencerları İçin İpuçları

351
instagram-algoritması-nasıl-çalışır-3

 

Influencer marketing ya da influencer pazarlama çağımızda bir çığ gibi büyürken dijital pazarlama ve reklamcıların radarı bu alana daha çok kayıyor. Marka tanıtımı yapma, ürün ve hizmet reklamları yapma, Youtube trendlere girme gibi çeşitli faaliyetleri kapsayan influencer reklamları, sosyal medyada marka bilinirliğini arttırma ve satışları arttırma amacı ile yapılıyor. Sosyal medya reklamları, sosyal medya kampanyaları ve influencer marketing kampanyaları sayesinde marka sadakati arttırılıyor. Markanın ismi daha çok insan tarafından görünür hale getiriliyor. Influencer marketing başarıları yalnızca bunlarla da sınırlı kalmıyor. Yaratıcı influencer reklamları sosyal medyada büyük bir yankı uyandırıyor ve etkileşim oranlarını yükseltiyor.

Turizm, sosyal medya platformlarının kullanımının artmasıyla birlikte en çok gelişen endüstrilerden biridir. Influencer marketing yönteminin en çok kullanıldığı alanlardan birisi ise Instagram’daki seyahat ve gezi hesapları oluyor. Birçok blogger, kişisel seyahat hikayelerini paylaşmak ve seyahat rehberlerinden faydalanmak için bu niş alanı seçiyor. Instagram’da takipçilerinizin gözünde “doğru” markalardan biri olma yollarını deneyerek başarılı bir influencer olabilirsiniz. İşte seyahat bloggerları, seyyahlar, seyahat acenteleri ve bu konuyla ilgili kişiler için Instagram üzerinde mümkün olan en iyi şekilde kendilerini tanıtmak için bazı profesyonel ipuçları…

Tutarlı Bir Tasarım Stili

Fotoğraflarınız ve görselleriniz için belirli bir stil modunu seçmeli ve bu stili imzanız ve kimliğinize dönüştürmelisiniz. Fotoğraflarınızın stillerini sık sık değiştirmeyin. Aksi halde kalabalıkta tanınamayacak hale gelirsiniz. Görselleriniz aracılığıyla markanıza bir tema ve konsept oluşturun.

Yüksek Çözünürlüklü Fotoğraflar

Instagram, tamamen fotoğraf paylaşımıyla ilgilidir ve görsel içerik, Instagram’daki başarının en önemli unsurudur. Takipçilerinizin dikkatini çekmek için kaliteli ve yüksek çözünürlüklü görüntüler ve fotoğraflar kullanmalısınız. Özellikle turizm sektörü yeni müşterileri ve takipçilerini sadece görsel olarak uyarıcı görüntüler ile çekebilmektedir. Göz alıcı ve dikkat çekici doğal manzara fotoğrafları kullanıcıların fotoğrafa en az birkaç dakika harcayarak onu incelemesini sağlıyor. Ayrıca kullanıcılar, fotoğrafın özelliklerini bilmek için tıklıyor.

Fotoğraf boyutu Instagram üzerinde önemlidir. Instagram’da en iyi kalitede görüntü almak için 1080px fotoğraflar kullanmak işinize yarayabilir.

Gönderi Sayısı Ortalaması

Instagram’da her hafta yüklediğiniz gönderi sayısı, profilinize katılımı etkiler. Tercihen her gün profilinizde düzenli olarak gönderi yayınlayın. Böylece takipçilerinizin haber akışında kaybolmazsınız.

Instagram’daki varlığınızın profilinizdeki etkileşimi artırdığı doğrudur. Günde birkaç kez gönderi yayınlamaya başlayacak olursanız, takipçilerinizi büyük olasılıkla kaybedersiniz. Son seyahat planınız sizin için çok heyecan verici olabilir ancak takipçileriniz için çok çekici olmayabilir veya ilgilerini çekmeyebilir. Seyahatiniz ile ilgili yayınları sürekli paylaşmanız kesinlikle sizin değerinizi düşürecek ve insanlar profilinizden uzaklaşacak. Her gün veya haftada birkaç kez gönderi yayınlayın. Bu süreyi de tutarlı hale getirin.

Kullanıcı Odaklı İçerikler

Takipçilerinizi, profilinizde tutmak için Instagram’da her gün yeni fikirler ve fotoğraflar yayınlamanız gerekiyor. Ancak günlük olarak taze içerik üretmek çok kolay değildir. Yeni fotoğrafları çekemeyebilir veya yoğun günlerde yeni içerik oluşturamazsınız ancak kesinlikle kitlenizin ilgisini de kaybetmek istemezsiniz. Burada günü kurtarmanın en kolay yolu kullanıcı tarafından oluşturulan içeriklerden geliyor. Müşterilerinizin hizmetlerinizle ilgili deneyimlerini paylaşmalarını ve kendi fotoğraflarını profilinizde paylaşmalarını isteyin. Bu, yükünüzü hafifletecek ve sadık müşterinizleriniz öne çıktıkları için çok sevinecek. Deneyimlerini paylaşmak ve sizinle ilgili yorumlar yapmak için profilinize farklı blog yazarlarını davet edin. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler, profilinizdeki etkileşimi artırmak ve görünürlüğünüzü artırmak için çok yararlıdır.

Takipçilerle Etkileşim Kurmak

Her zaman varlıklarına değer vererek takipçilerinize sevgi ve saygı gösterin. Gönderinizi beğendikleri, yorum yaptıkları ve paylaştıkları zaman mutlaka onları takdir edin. Bu, kitlenizle kişiselleştirilmiş bir bağ oluşturmanıza yardımcı olacak ve onlara kendilerini değerli hissettirecektir.

Böylece takipçileriniz, size ve hesaba daha çok bağlanacaktır. Yorum yapanlara verdiğiniz olumlu cevaplar, ilerleyen zamanlarda yorum yapmayan takipçileri de yorum yapmaya teşvik edecektir. Bu yüzden en kısa sürede gönderiniz ile etkileşime geçen takipçilerinize mutlaka yanıt verin. Kitlenizle iletişim kurmak, erişiminizi artırır ve fikirlerinizi daha ayrıntılı bir şekilde sunmanıza yardımcı olur.