İstatistikler Influencer Marketing Avantajlarını Ortaya Koyuyor

175
Influencer Ajansı
Influencer Ajansı

 

Influencer marketing son yıllarda öyle büyük başarılar gösterdi ki araştırmacılar bu başarının arka planını ve nedenlerini araştırmaya başladılar. Influencer marketing örneklerini inceleyerek çeşitli istatistikler çıkaran araştırmacılar, influencer pazarlama ve influencer reklam çalışmalarının çok verimli ve etkili olduğunu ortaya koyuyorlar. Peki influencer marketing kampanyalarının bu kadar başarılı olmasının nedenleri neler?

Düşük Maliyet

Pazarlamacıların yüzde 22’si, influencer pazarlamayı en uygun maliyetli müşteri edinme yöntemi olarak tanımlıyor. Pazarlamacıların % 13’ü, yatırılan 1 dolar için 20 dolarlık bir getiri görüyor. Bu nedenle, pazarlamacıların % 22’si düşük maliyetli etkin bir müşteri edinme yöntemi olarak influencer pazarlama yöntemini kullanıyor.

Hedef Kitleye Erişim

Pazarlamacıların yüzde 51’i, influencer pazarlama yoluyla daha çok müşteri elde edebileceğine inanıyor. Doğru influencerlar ile işbirliği yaparak, yalnızca gerçekten önem taşıyan kişilere ulaşırsınız ve bu nedenle markanızla daha alakalı olan daha iyi müşteriler elde edersiniz. Ulaştığınız kullanıcılara alakasız reklamlar yayınlamak yerine, influencer pazarlama ile potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Ayrıca bunu güvenilir bir kişinin yardımıyla yaparsınız.

Güzellik ve Moda Endüstrisi

Moda ve güzellik endüstrisindeki şirketlerin yüzde 57’si pazarlama stratejisi olarak influencer pazarlamayı kullanıyor. Moda ve güzellik endüstrisi, en çok satan pazarlama yöntemlerini kullanan sektörlerden biridir. Aslına bakılırsa, markalarını sadece influencer pazarlamanın gücü ile inşa etmiş birçok güzellik ve moda markası örnekleri vardır.

Sosyal Medya Yönlendirmeleri

Tüketicilerin yüzde 71’i, sosyal medya yönlendirmelerine dayalı olarak satın alma olasılığı daha yüksektir. Ürününüzün milyonlarca insanın zamanını harcadığı bir platformda kullanabilmeniz için influencerların tavsiyeleri önemlidir. Takipçilerinin güvendiği influencerlar, kitlesini sizin ürün ve hizmetlerinize yönlendirebilir.

Pazarlama Bütçesi

Tüm pazarlamacıların yüzde 73’ü, influencer pazarlama için tahsis edilmiş bir bütçeye sahip olduğunu söylüyor. Influencer pazarlama yöntemini pazarlama stratejinize uygulamıyorsanız, zaten rekabetin gerisindesinizdir demektir. Giderek daha fazla pazarlamacı, influencer pazarlamanın, kaçırmayı göze alamayacak kadar güçlü bir fırsat olduğunu fark etmeye başlıyor.

Google Aramaları

Google’da, “influencer marketing” terimi için aramalar 12 ayda % 325 artış gösterdi. Influencer pazarlamaya karşı ilgi gün geçtikçe artıyor. Bu yüzden pazarlama uzmanları, bütçelerinin büyük bir kısmını influencer pazarlamaya ayırıyor.