Micro Influencerların Popüler Influencerlardan Öğreneceği 5 Şey

226
başarılı-bir-influencer-marketing-kampanyasının-3-altın-kuralı-2

 

Influencer marketing yapmak istiyorsanız ve henüz yolun başındaysanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Influencer pazarlama ve influencer reklam aslında göründüğü kadar kolay değil çünkü! Yaratıcı influencer reklamları yapmak, Youtube trendlere girme, başarılı sosyal medya reklamları ve sosyal medya kampanyaları kampanyaları yürütmek istiyorsanız öncelikle sıra dışı ve özgün düşünmeniz gereklidir. Büyük markalarla çalışmak ve marka tanıtımı yapmak için izlemeniz gereken bazı stratejiler var. Bu makalede, en ünlü influencerların, şimdi bulundukları yere nasıl geldiklerini anlamak ve mikro influencerların başarılarını nasıl arttırabileceğini anlamak için çeşitli incelemeler yapacağız. Hadi başlayalım!

Bir Konsept Yaratın ve Konsepte Sadık Kalın

Influencer olmak benzersiz olmak ve kendi yolunuzda gitmek demektir. En iyi influencerlara bakarsanız, bunların hepsini tanımlayan ve benzersiz kılan bazı şeyleri fark edersiniz. Kimse bir taklitçiyi hatırlamaz ama herkes kendi yolunda gitmeye cesaret eden birini hatırlar. Bu nedenle, tutarlı ve çekici olan kendi temanızı ve konseptinizi oluşturarak işe başlamaktır. Ve en önemlisi, eşsiz olmaktır. Tutarlı bir görsel konsepti ve stili tuttuğunuzda, insanlar doğal olarak sizi eşsiz ve benzersiz bulacaktır. Uzun vadede siz bir ikon olabilir ve her zaman nişle ilişkili bir kişi olabilirsiniz.

Unutmayın, konseptiniz sizin kim olduğunuzu ve aynı zamanda sizinle kimlerin temas ettiğini anlatır.  Kendinize sadık kaldığınızdan emin olun çünkü bu tüm influencerların yaptığı bir şeydir.

Tutarlı Olun

Tüm sosyal medya influencerlarının ortak özelliği, günlük olarak ve düzenli olarak paylaşım yapmalarıdır. Influencerların büyük çoğunluğu için, bu onların işidir ve bu yüzden işlerini çok ciddiye alıyorlar. Ve eğer onlar gibi olmak, hatta onları geçmek istiyorsanız, bunu yapmak zorundasınız!

Tutarlılık, her tür sosyal medya başarısının anahtarıdır ve mükemmel performansa sahip içeriklerin temelidir. Her gün aynı anda gönderi paylaşın böylece insanlar sizden ne zaman mesaj bekleyebileceklerini bilirler ve her gün o sırada sizi takipte kalırlar. Sosyal medyada, ilginç şeyler olduğunca üst üste onlarca paylaşım yapıp daha sonra altı ay boyunca hiçbir şey paylaşmayan sıradan kullanıcılar gibi olmayın. Tutarlı bir programa sahip olamayacağınızı biliyorsanız, kitlenize söz vermeyin. Çünkü onları beklentiye sokarsınız ve size güvenlerini kaybederler. Günde 7 içerik paylaşmak yerine, haftada 5 tane tutarlı içerik paylaşmak her zaman daha iyidir.

Takipçilerinize Hediyeler Verin

Kitleniz sizi sıkı bir biçimde takip ettiğinde size destek verir ve size değer katar. Ama karşılığında siz ne veriyorsunuz?

Elbette, onlara içerik sağlıyorsunuz ancak bunu bir adım daha ileriye taşımak ve gerçekten de destekleri için takdirinizi göstermek için, takipçilerinize neden bir hediye vermeyesiniz?

Mikro influencer olmanın en iyi yanı, pek çok markanın size bir hediye vermek için sizinle birlikte çalışmak istemesidir. Bu da, verdiğiniz hediyeleri satın almanız gerekmeyeceği anlamına gelir. İnsanlar bedava şeyleri severler ve bu kendi sosyal medya takipçileriniz için de geçerli. Diğer influencerların da hediye verdiğini gördüyseniz, muhtemelen o influencerların takipçilerinin en yüksek katılımı oluşturduklarını da fark ettiniz. Bunun nedeni, genellikle gönderiler ile etkileşim kurmalarıdır. Unutmayın ne kadar fazla hediye verirseniz daha fazla insanın katılacağını unutmayın. Bu özellikle, kitlenize katılmak için birçok şey yapmasını istediğinizde, örneğin bülteninize kaydolmanız, 5 arkadaşınızı etiketlemeniz vb. için özellikle önemlidir. Verdiğiniz hediyenin değeri ve katılımın kolay olması, o kadar çok yarışmacıya sahip olmanızı ve o kadar çok nüfuzunuzu artırmanızı sağlar. Bu yöntemle hem daha çok takipçi kazanabilir aynı zamanda kitlenizin sadakatini de arttırırsınız çünkü takipçi kitlenize birşeyler vermiş gibi hissettirirsiniz.

İtibarınıza Büyük Önem Verin

İtibarınız, mikro influencer olarak muazzam derecede önemlidir. İnsanların sizi nasıl algılayacağı, insanların size ne kadar bakacağını ve içinde bulunduğunuz sektörde ne kadar etkili olacağınızı belirleyecek olan şey budur. Eğer her şeyin üstünde değer vermeniz gereken bir şey varsa, bu sizin itibarınızdır. Çünkü itibarınıza zarar verirseniz, insanların size duyduğu güvene zarar veriyorsunuz demektir ve insanların size olan güveni zarar görüyorsa, insanlar marka tavsiyelerinize güvenmiyor ve marka tavsiyelerinize güvenmedikleri zaman, markalar için çok kötü sonuçlar doğuracaksınız demektir. Bu durumda, uzun vadede hiçbir marka sizinle ortak olmak istemeyecektir. Hepsinin nasıl birbirine bağlı olduğunu görüyor musunuz?

Influencerlar genellikle ünlülerden çok daha iyi durumdalar. Influencerlar genellikle kendi itibarlarını koruma ve değer vermede çok daha iyi oluyor. Influencerlar, inanmadıkları ve bir şey hissetmedikleri markalara hayır diyebiliyor. Sadece kişiliğiniz ile bağdaşa markaları tanıtmanızın yanı sıra, sadece etik markaları tanıtmanız da önemlidir.

Sadece mikro influencer olmanız hangi markalarla ortaklık kurmak istediğinizi seçme hakkına sahip olmadığınız anlamına gelmez. Güvenilirliği önceleyen ve güveni kaybetmek influencerlara bazen büyük zarar verdiğinden, çoğu ortak oldukları markalarla ilgili oldukça seçicidir.

En Üst Düzey İçerikleri Oluşturun

Sosyal medyada en iyi içeriği yaratan influencerların çoğunlukla sosyal medyada en popüler influencerlar olduğunu fark etmişsinizdir. Bunun nedenleri hakkında çok fazla spekülasyon yapılabilir ama asıl nedenin, en popüler influencerların uzun zamandır sosyal medyada yer aldıkları, kaliteli içerikler üretmeyi öğrendikleri olduğunu söylemeye cesaret edebilirim. Onlar, takipçilerinin neyi sevdiklerini öğrendiler, böylece onları derinden etkileyen içerikler oluşturuyorlar ve böylece onlara daha iyi sonuçlar elde ediyorlar. Sosyal medyada içerik her şeydir. Herhangi bir içeriğiniz yoksa, herhangi bir sonuç alamazsınız. Sosyal medyadaki içerik, sizin değer teklifinizdir ve sonuçta bir kitle oluşturmanıza yardımcı olacak şeydir. İnsanların sizi sosyal medyada takip etmelerinin sebebi, onlara bir şekilde değer kazandıran ve onlara ilham veren içerikler paylaşmanızdır. Sektörünüzdeki en iyi influencerlardan daha yüksek kaliteli içerikler üretebiliyorsanız, o zaman siz daha iyisi olabilirsiniz. Ve bir kez bunu hak ettiğinizde, takipçileriniz gelecek.