Sosyal Medya Videolarını Daha Etkileyici Hale Getirmek İçin 4 Kolay İpucu

205
sosyal-medyada-stories-kullanimi

 

Influencer marketing için içerik her şey demektir. Bu yüzden influencerlar sürekli ilginç, otantik ve yaratıcı fikirlerin peşinden koşarlar. Çünkü başarılı influencer pazarlama ve influencer reklamlarının dikkat çekmesi gerekir. Özellikle video içeriklerin sosyal medyada popüler olduğunu hesaba katarsak marka tanıtımı yapma konusunda video içeriklerden yararlanmak mantıklı olur. Influencer marketing kampanyaları, sosyal medya reklamları ve sosyal medya kampanyalarında ilgi çekici videolar oluşturmak için işin inceliklerini öğrenmelisiniz.

Daha ilgi çekici sosyal medya videoları yapmaya mı çalışıyorsunuz? Daha fazla izleyici çekmek, onların ilgilerini çekmek ve videolarınıza tepki vermelerini teşvik etmek için ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Her ne kadar sosyal medya videoları ile takipçilerle etkileşim kurmak zor gibi görünse de, aslında yardımcı olabilecek birkaç kolay ipucu var.

Videonun başına dikkat çekici bir unsur ekleyin

Her videonun hemen başına güçlü ve dikkat çekici bir unsur eklemelisiniz. İzleyicilerin çoğunluğu bir videoyu izleyip izlemeyeceklerine 8 saniyede karar veriyorlar. İyi bir dikkat çekici unsur onların videoyu izlemeye devam etmelerine yardımcı olabilir. Eklediğiniz bu unsur, izleyicilere videonun ne hakkında olduğunu ve izlemelerinde nasıl bir fayda olduğunu anlatmalıdır. Kısacası, izleyicilerin videoyu izlemek istemelerine neden olacak ve onları motive edecek bir sebep sağlamalıdır.

Duygusal bir reaksiyonu tetikleyin

Sosyal medyadaki en ilgi çekici videoların ortak bir özelliği var. Bu videolara, izleyiciler duygusal bir tepki veriyor. İzleyicileri gıdıklayan, onları güldüren, onlara ilham veren, hatta onları şaşırtan ve şok eden videolar oluşturmaya çalışarak dikkat çekebilirsiniz. Duygusal tepkileri tetiklemek zor olsa da, başlamak için iyi bir yerdir. İzleyicileri duygusal olarak daha tetiklenmeleri ve o duyguyu yoğun bir biçimde hissetmeleri için iyi bir hikaye kurgulamanız gerekir. Bunun üzerine, daha güçlü bir duygusal bağlantı kurmaya yardımcı olmak için doğru müziği kullanmanız gerekir. Örneğin, gerekirse SoundCloud’dan ses almak için Movavi Screen Recorder uygulamasını kullanabilirsiniz. Ne kadar yoğun bir duygusal tepkiyi tetiklerseniz, izleyicilerin videonuza tepki verme, videonuzu paylaşma, yorum yapma veya beğenme olasılığı artar.

Süreyi kısa tutun

Genel olarak, sosyal medya için oluşturduğunuz videolar kısa olmalıdır. Hedef kitlenin sosyal medyadaki dikkat süresi düşük olma eğilimindedir ve kısa videoların tamamının izlenmesi için daha iyi bir şansı vardır. Sosyal medya videoları için en uygun uzunluk platformdan platforma değişir ancak videolarınızı en fazla bir dakika süresinde tutmaya çalışın. Video konusunun bu süre içinde ele alınamayacak kadar geniş olduğunu düşünüyorsanız daraltmayı ya da birkaç kısa videoya bölmeyi deneyin.

Mesajı iletmek için görseller kullanın

Videolar, diğer içerik türlerinden görsel olarak daha uyarıcıdır ve bu genellikle daha ilgi çekici olma nedenlerinden biridir. Videoların görsel olarak bilgi sunma konusundaki benzersiz yeteneğinden daha fazla yararlanabilirseniz videolarınız daha ilgi çekici olacaktır. Bunu yapmanın en iyi yolu, izleyicilere bir metin seslendirmek ya da metin okutmak yerine mesajınızı direkt göstermektir. Videolarınızın mesajını görsel olarak iletmenin yaratıcı yollarını bulabilirseniz, izleyicileri bağlayabilecek ve daha uzun süre ilgilerini çekebileceksiniz.

Artık sosyal medya videolarınızı nasıl daha ilgi çekici hale getireceğinizi bildiğinize göre, bir sonraki adım bu önerileri uygulamaya koymaktır. Yukarıda listelenen ipuçlarını uygulamaya başlayın ve videolarınızın performansının iyi olup olmadığını takip edin. Böylece etkileşim düzeylerinin nasıl değiştiğini görebilirsiniz. Her gün sosyal medyada daha fazla video yayınlanırken, performansları analiz etmeli ve izleyicilerinizin neye tepki verdiğini belirlemeye çalışmalısınız. Zamanla, bu çalışmalar, videolarınızı daha da geliştirmenize ve daha da ilgi çekici hale getirmenize yardımcı olabilir.