10 Adımda Etkili Hashtag Kullanımı

274
10-adımda-etkili-hashtag-kullanımı

Hashtag kümeleri, gönderilerin altını doldurduğu için pek çok hesap yöneticisi hashtag kullanmayı tercih etmez. Ama gerçek şu ki hashtag’ler gönderilerinizin büyük internet okyanusu içinde kaybolmasına mani olup daha çok takipçi kazanmanızı sağlar. Özellikle Instagram, hashtag kullanımı için özel olarak hazırlanmış bir sosyal ağdır. Instagram’ın içerik sınıflandırması ve filtrelemesindeki öncelikli yöntemi hashtag’lerdir.

Yine de hashtag kullanmanın da belirli taktikleri bulunuyor. Sonuçta birbirinden alakasız hashtag’leri kullanmak size fayda sağlamayacaktır. Üstelik ilişkili olmayan hashtag’leri sık kullandığınızda Instagram sizi spam olarak görüp engelleyebilir. Tüm bunların olmaması için uygulanacak belli başlı yöntemler var.

  1. Popüler Hashtag’ler Kullanın

10-adımda-etkili-hashtag-kullanımı-5Düzenli kullanım alanlarına ait sabit pek çok hashtag var. Örneğin şu anda en popüler hashtag’lerden biri : #Summer. Bunun gibi aklınıza gelebilecek daha pek çok popüler hashtag kullanabilirsiniz. Ancak #summer hashtag’iyle karlı bir dağ fotoğrafı paylaşamayacağınızın farkında olmalısınız. Popüler hashtagleri gönderinizle ilgi seviyesine göre seçerek kullanmalısınız.

Popüler hashtag’leri kullanmak görünürlüğü artırdığı gibi kalabalıkta gönderilerinizin kaybolmasına da sebebiyet verebilir. Bu yüzden popüler hashtaglerin yanında spesifik hashtag’ler de kullanıldığında daha sağlıklı sonuçlar elde edersiniz.

 

  1. Hedef Kitlenize Ulaşmak İçin Spesifik Hashtag’ler Kullanın

Gönderilerinizde popüler hashtag’lerle beraber spesifik hashtag’ler de bulunmalıdır. Bu hashtag’leri çok fazla takip eden insan olmayabilir ama hitap ettiğiniz kişilerin hesabınızla etkileşime geçmesi için ısrarla kullanmaya devam edin.

Örneğin, Game of Thrones hayranlarına hitap eden bir gönderi paylaştıysanız #winterishere ya da #winteriscoming gibi hashtaglerle hayranlara direkt ulaşabilirsiniz.

10-adımda-etkili-hashtag-kullanımı

  1. İlgili Hashtag Kümeleri İçin Sosyal Medya Araçlarını Kullanın

Hashtagify

10-adımda-etkili-hashtag-kullanımı-1

Instagram ve Twitter’daki tüm verileri analiz ederek ayrıntılı rapor hazılayan Hashtagify’i, trend olan hashtag’leri aramak ve bulmak için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Iconsquare

Iconsquare, online takipleriniz hakkında size bolca bilgi verir. Bir hashtag ile ilgili en etkili yayınları gösterir. İnsanların sizin hashtag’lerinizi kullanarak nerede ne yayınlandıklarını bile görebilirsiniz.

Ritetag

10-adımda-etkili-hashtag-kullanımı-2

Ritetag, seçtiğiniz bir konuda size çok sayıda hashtag önerisi sunar. Hashtag kümeleri oluşturmak için ideal araçlardan biridir.

AllHashtag

10-adımda-etkili-hashtag-kullanımı-7

AllHashtag adından da anlayabileceğiniz gibi bütün hashtag’lere kolaylıkla ulaşmanızı sağlayan bir araç.

PhoterLoo

10-adımda-etkili-hashtag-kullanımı-8

Diğer araçlardan farklı olarak PhoterLoo fotoğrafınızı sisteme yükleyerek ilgili hashtag’leri size sunar.

Bu sosyal medya araçlarını kullanabileceğiniz gibi Instagram’ın arama bölümünden de ilgili anahtar kelimeleri aratarak manuel olarak sık kullanılan hashtag’leri keşfedebilirsiniz.

  1. Profillerinizde Hashtag Kullanın

Instagram’ın yaptığı değişiklik ile artık biyografi bölümündeki etiketlere tıklanabiliyor. Hesabınız için özel bir hashtag  oluşturup takipçilerin buraya doğrudan tıklamasını sağlayabilirsiniz.

 

  1. Instagram Hikayelerinize Hashtag Ekleyin

10-adımda-etkili-hashtag-kullanımı-6

İnsanların sizi keşfetmesi için etkili yöntemlerden biri de hikayelerinizde hashtag kullanmaktır. Oluşturduğunuz hashtag kümelerine hikayelerinizde de yer verin. Görselliğin bozulmasını istemiyorsanız size ufak bir tüyo hashtag’leri ekranın yan tarafına kaydırarak görünmemesini sağlayabilirsiniz. ☺

  1. Markaya Özel Hashtag Kullanın

10-adımda-etkili-hashtag-kullanımı-3

Markalar genellikle ürünlerine veya markaya ilişkin belirli hashtag’ler oluşturular. Örneğin Coca Cola #shareacoke etiketini kullanarak, insanları Coca Cola içerken mutlu anları paylaşamaya teşvik eder.  

Markaların belirlediği bu özel hashtag’ler marka isminin #CocaCola hashtag olarak kullanılmasından daha etkilidir. Sizin de kendi hesabınız için isminizden farklı olarak belirleyeceğiniz bir hashtag dikkat çekici olacaktır.

  1. Kategori Hashtag’leri Kullanın

Kategori hashtag’lerini kullanarak hitap ettiğiniz alanda görünür olursunuz. Hedef kitleniz tarafından en çok tercih edilen kategori hashtag’lerini tespit edip bunları kullanmalısınız. Örneğin sporla ilgili bir gönderiye #gym #fitness gibi kategori hashtaglerini kullanabilirsiniz.

  1. Etkinlik Hashtag’leri Ekleyin

Etkinliklerden televizyon showlarına kadar özel pek çok organizasyona özel içerikler üretip bu hashtag’leri kullanarak takipçilerinizi artırabilirsiniz.  

  1. Kampanya Hashtag’i Oluşturun

Global etkinlik hashtag’leri kullanabileceğiniz gibi kendi düzenlediğiniz etkinliklere özel kampanya hashtag’leri kullanarak ön plana çıkabilirsiniz. Kampanya süresi boyunca kullanacağınız belirli hashtag’ler sayesinde dönemsel olarak takipçi sayınızı artırabilirsiniz. Ya da benzer içeriklerinize özel oluşturduğunuz hashtag’ler ile yeni bir takipçi kitlesi kazanabilirsiniz.

  1. Hashtag’lerinizin Başarısını Takip Edin

10-adımda-etkili-hashtag-kullanımı-4
Hashtag’lerin gönderileriniz ve sayfanız üzerindeki başarısını ölçmek için Instagram Insights en doğru izleme yöntemidir. İşletme hesaplarında kullanıma açık olan bu özellik ile hem gönderilerinizin hem hikayelerinizin analizini yapabilirsiniz. Buradan elde edeceğiniz veriler sonucunda hashtag’lerinizde değişiklikler yapabilirsiniz.