2018’in Son Çeyreğinde İnovasyon Pazarlamasına Hakim Olacak Eğilimler

141
2018in-son-ceyreginde-inovasyon-pazarlamasina-hakim-olacak-egilimler
  1. Kişiler, Kendi Görüntüleme Deneyimlerini Tasarladıkça Daha Etkili Olur
  2. Markalar Daha Fazla Paylaşılabilir İçerik Oluşturulacak.
  3. Markalar Tercih Edilen Etkileyicileri ile Uzun Vadeli İlişkilerde Kilitlenmeye Çalışacaklar
  4. Markalar, Orijinal Performans Ölçütlerine Daha Fazla Önem Verecek.
  5. Etkili Pazarlama Kampanyaları, Daha Fazla Platform ve Daha Geniş Bir Etkileyici Aralığında Yayılacak
  6. Özgün Resimler ve Videolarda Daha Fazla Önem Verilecek.
  7. Instagram hikayeleri meteorik olarak daha çok yükselmeye devam edecek.

1. Kullanıcılar; Kendi Görüntüleme Deneyimlerini Kendileri Tasarladıkça Daha Etki Olur!

Uzun zaman önce, çoğu insanın televizyonda birkaç kanal izlediği akşamları evde oturması pek de önemli değil. Son birkaç yıldaki sosyal alışkanlıklarda önemli bir değişim, izleme deneyimlerini kontrol altına alan insanlara yönelik bir hareket olmuştur.

Televizyon piyasası son yirmi yılda parçalara ayrıldı. Başlangıçta bu, sundukları kanal aralığını genişleten ve programlama seçeneklerini genişleten ağlardan kaynaklanıyordu. Bu da, reklam verenler için parçalanmış pazarlar. Çok sayıda kanalda reklam verebilirlerdi, ancak hiç kimse eski kitlelere sahip değildi. Super Bowl gibi sadece büyük sayılardan hoşlanan eşsiz durumlar.

Ardından Netflix ve diğer akış kanalları sahneye ulaştı. İnsanlar, gecenin eğlencesini kendileri programlayabileceklerini keşfettiler; ancak izleme, gerçek zamanlı akış ağının kataloğundaki gerçek film ve programlarla sınırlı olsa da.

Aniden, televizyon reklamları parıltısını kaybetti – insanlar reklamsız bir görüntüleme gecesini programlayacaklardı.

Ancak, özellikle Z Kuşağı için, akış kanalları hala yeterli kontrol sağlamaz. YouTube ve çevrimiçi video, izleyiciler için tam kontrol sağlar. Programları kendileri bile yapabilir ve paylaşabilirler. YouTubers, beğendikleri favori kanallara kaydolabilir ve büyük takipçi sayıları, kullanıcıları kitlelerinin ihtiyaçlarını karşılayacak daha fazla video çekmeye teşvik eder.

Bu seçimin tümü, tüm bu özgürlükler, markalara sorun teşkil etmektedir. Beklenen kitlenizin nerede olacağını bilmediğinizde, ürününüzü nasıl tanıtabilirsiniz?

Markalar yakın zaman önce etkileyici pazarlamanın onlara bir çözüm sunabileceğini keşfetti. Tanım olarak, etkileyiciler onları takip eden insanların kararlarını etkiler. Markalar, etkileyicilerin kalplerini (veya cüzdanlarını) kazanabildikleri takdirde, onların takipçilerinin ve destekçilerinin gözlerini ve kulaklarını kazanabileceklerini keşfettiler.

Bu, yalnızca 2018’de daha da genişleyecek olan bir pazarlama trendidir. Daha az sayıda insan, kendi görüşmeleri için bir program görmek için başkalarına güvenir.

2. Markalar Daha Fazla Paylaşılabilir İçerik Oluşturulacak

Bu eğilimi en çok etkilenenler ile görüyoruz. Birçok yönden, hatlar bazı bölgelerde ünlüler ve çevrimiçi etkileyiciler arasında bulanıklaşıyor. Nesil Z, özellikle, çevrimiçi etkileyicilerinin çoğunun kendi nesillerinin ünlüleri olduğunu düşünmektedir.

Yıllar boyunca birçok ünlünün isimlerini paraya çevirdiği gibi, en iyi üretici pazarlamacılar da onların şöhretlerinden yararlanabileceklerini fark etmeye başladılar.

Bu etkileyiciler kendi markalarını yaratıyorlar. Ayrıca kişisel markalarında para kazanmanın daha birçok yolunu buluyorlar.

3. Etkenler, Markalar İçin Daha Fazla Paylaşılabilir İçerik Üretecek

Başarılı içerik oluşturucu pazarlamanın anahtarı, özgünlüktür. Marka oluşturulmuş içeriği paylaşmak için bir etkileyiciye ihtiyaç duyulduğunda bu sorun olabilir. Bir içerik oluşturucuya, bir markayı tanıtan içerik oluşturma özgürlüğü verildiğinde, takipçilerine daha fazla inandırıcı gelecektir.

Bu, marka imajları üzerinde yüksek düzeyde kontrol için kullanılan bazı markalar için gerçek bir göz açıcı olabilir. Ancak pek çok şirket vaat edilen pazarlama stratejisi faydalarını elde etmek için saltanatların serbest bırakılması gerektiğini keşfetmişlerdir.

Tabii ki, özellikle de bir etkileyicinin bir şirketin ethosuna ters düşen bir şey söylediği veya yaptığı bir şey varsa, bunun bir riski vardır. Bu, markaların, işletmeyle aynı değerlere sahip olan seçicileri seçmeleri konusunda daha dikkatli olmaları gerektiği anlamına gelecektir.

Markaların içerik oluşturucu tarafından üretilen içerikten yararlanmalarının bir diğer avantajı, daha ucuz olabileceğidir. Profesyonel bir televizyon reklamı oluşturma maliyetleri genellikle, ürününüzü tanıtmak için kullandığı her zamanki gibi bir video oluşturmak için bir YouTuber etkisi ödemek için harcayacağından çok daha yüksek olacaktır.

Çoğu zaman bir etkileyici, ürünlere olan sevgisinden dolayı bir marka ile çalışmayı seçer.

4. Markalar Tercih Edilen Etkileyicileri ile Uzun Vadeli İlişkilerde Kilitlenmeye Çalışacaklar

Bu etkileyici pazarlama kurulduktan ve erken aşamalarından sonra, birçok işletme sistemi mükemmelleştirmeye çalışıyor. Çoğu zaman, şirketler marka imajlarına uygun olduklarını düşündükleri belirli etkileyicileri keşfettiler. Örneğin, belki de markalarının yalnızca aile dostu içerikle ilişkilendirildiğinden emin olmak istiyorlar.

Bir marka, iyi bir uyum içinde olan birini bulduğunda, çok sayıda denenmemiş etkileyiciyi denemek yerine, bu kişiyle daha çok çalışmak isteyecektir.

Bir işletme ve bir etkileyici arasındaki bağlantılar aşırı kişisel ve yoğun olabilir. Etkileyici ürünü beğenir ve markaya yardım etmek için yoluna çıkmak istemektedir. Daha da önemlisi, etkileyici, ürünün hayran kitlesiyle nasıl çalıştığını görebilir ve ürünün kullanımlarını teşvik etmekten mutluluk duyar.

En iyi marka-etkileyici ilişkilerinden bazıları resmi bir kampanyanın sona ermesinden çok uzun sürüyor. Bunun nedeni, etkileyicinin, promosyon faaliyetleri için artık ödeme yapılmadığında bile ürüne gerçek bir inanç göstermesidir.

Bir markanın bakış açısından, çok çeşitli potansiyel etkileyicilere karşı bir av tüfeği yaklaşımını benimsemek yerine, özel bir marka evangelistine sahip olmak daha iyidir.

Bu özellikle, etkileyici ve takipçileri arasında çok fazla etkileşimin olduğu, yüksek katılım düzeylerinden yararlanan etmenler için 2018’de geçerli olacaktır. Bu, etkileyicinin izleyicileriyle anlamlı bir deneyim sunar; markalar, bir seferlik kampanyalar için bir dizi etkileyiciyi kullandığında yaşananlardan daha fazladır.

5. Markalar, Orijinal Performans Ölçütlerine Daha Fazla Önem Verecek

Etkileyici pazarlama ile ilgili ilk sorunlardan biri, başarının ölçülmesi için kafa karıştırıcı olabileceğiydi. Bu, birinin sahip olduğu takipçi sayısı gibi kolayca bulunabilen metriklere aşırı vurgu yapılmasına yol açar.İnsanların takip numaralarınızı taklit etmenin kolay olduğunu fark etmeden çok zaman almadı.

Bu, insanların uygun katılım ve dönüşüm istatistiklerini belirlemek için daha fazla çaba harcaması gerektiği anlamına geliyor.

Etkileyici pazarlaması harcamalarında, özellikle de bu yolda geçmişte seyahat etmekte isteksiz olan firmaların harcamalarında büyük bir artış olması durumunda, işletmeler en alakalı istatistiklere daha da yakından bakacaktır.

Markalar, şimdi bir etkileyici kampanya için net hedefler belirlemeleri gerektiğinin farkında. Kampanyalar ilerledikçe, etkileyicilerinin kampanya hedeflerini ne kadar başarılı bir şekilde karşıladıklarına yakından bakarlar.

Sonuç olarak, daha iyi etki yaratan kullanıcıların, beğenme, tıklama, yorum, paylaşım ve diğer etkileşim biçimlerine daha fazla odaklanma olasılığı vardır. Çoğu durumda, dikkatleri müşteri işi için daha yüksek gelire yol açacak olan sözleşme türlerine itmek olacaktır.

6. Etkili Pazarlama Kampanyaları,; Daha Fazla Platform ve Daha Geniş Bir Etkileyici Aralığında Yayılacak 

2017’nin ikinci bölümünde, birçok firmanın etkileyici pazarlamasına kanallar arası bir yaklaşımı tercih ettiği ortaya çıkmıştır. Bu, 2018’de, daha derin ceplere sahip daha büyük markalar için daha da açık bir ihtimaldir.

Potansiyel pazarlarına bakacak ve hedef kitlelerinin geniş bir yelpazedeki sosyal medya platformlarında ortaya çıktığını fark edecekler. Sadece Facebook ya da Twitter’da değiller. YouTube’da Instagram’da veya videolarda resim yayınlamıyorlar. Tüm bu kanallarda aktifler .

Benzer şekilde, birden fazla sosyal medya kanalında çalışan ve hayranlık uyandıran en iyi etkileyiciler vardır. Yazılarımızda yazdığımız en iyi sosyal medya kişilikleri, bir başka kanalın önde gelen isimlerini kapsayan bir makaleye meşru olarak dahil edilebilir.

Bir marka hedef kitlesini aktif olarak bir dizi sosyal ağa katılarak tanımlayabiliyorsa, şirketin tüm kanallarına odaklanmak için kampanyasını genişletmesi mantıklıdır.

Bu, tek bir kampanya için bu kanallarda farklı türdeki etkileyicileri kullandıkları anlamına gelebilir. Markalar, farklı kitleleri kampanyalara çekmek için ünlü, makro ve mikro-etkileyicinin bir karışımını kullanmaya başladı. İşletmeler, pazarlama hedeflerine en iyi şekilde uyacak şekilde etkileyicileri ve sosyal ağları karıştırıp eşleştirebilirler.

Tüketiciler, birkaç yönden duyduklarında kampanya bildiriminin farkına varma olasılıkları daha yüksektir. Facebook, Twitter, Instagram ve YouTube’a saygı duyduğu kişilerden aynı onayları (farklı şekillerde ifade edilirse) alırsa, o mesajı alacak.

7. Özgün Resimler ve Videolarda Daha Fazla Önem Verilecek.

Bir pazarlama kampanyasının eskiyen görünmesini sağlayan bir şey varsa, tanıdık görünen stok görüntülerin kullanılmasıdır. Pazarlamacılar ve blog yazarları ücretsiz resim siteleri kullandığında bu belirli bir sorundur. Gerçekte, bu sitelerde herhangi bir anahtar kelime ile alakalı sınırlı sayıda farklı resim var ve bunlar düzenli olarak internette yayılıyor.

Birisi beslemelerinde tanıdık bir görüntü görürse kapanır – bu sadece afiş körlüğünün bir başka çeşididir.

Bu nedenle, en iyi içerik oluşturucu kampanyaları orijinal görüntüler ve özellikle videolar kullanır.

Orijinalliğe olan bu ihtiyaç 2018’de, sıradan ve sıradan internet pazarlamacılarından ve blog yazarlarından uzak durmak isteyen markalar ve etkileyicilerle daha fazla ortaya çıkacak.

Video, özellikle, bir etkileyiciyle takipçileri arasında gerçek ve benzersiz bir iletişim kurulmasına izin verir.

8. Instagram Hikayeler Meteorik Yükselmeye Devam Edecek

Geçtiğimiz yıl Snapchat’in düşüşe geçeceğini tahmin ettik ve kullanıcı sayıları azalmazken, 2017’de nispeten yavaş bir şekilde günlük 178 milyona çıktı.

Aynı zamanda, Instagram Hikayeler, Ekim 2016’da 100 milyon kullanıcıdan 300 milyon kullanıcıya çıkarak olağanüstü bir oranda popülerlik kazanmıştır.

Instagram Hikayelerin 2018’deki genişlemesini azaltmasının bir sebebi yok. Instagram, anında, hızlı bir büyüme patlaması yaşanıyor ve bu, Instagram Stories’i düzenli Instagram kullanıcıları için mantıklı bir uzantı haline getiriyor.

Ayrıca, Instagram Hikayeler Snapchat’in yaptığı “genç isyancı” imajından rahatsız olmaz. Yetişkinler, Instagram Hikayeleri çok eski oldukları için yargılanmadıklarını hissetmeden rahatlıkla kullanabilirler.