4 Adımda Influencer Olma Yolları

157
influencer marketing 4

 

Influencer kavramı bugünlerde oldukça sık duyduğumuz bir kelime… Peki influencer nedir? Influencer; sahip olduğu sosyal medya ve dijital kanallarında bir ürün ya da hizmet hakkında yaşadıklarını ve deneyimlerini çok sayıda takipçisiyle paylaşan ve tanıtım ile pazarlama faaliyetleri yürüten, belirli bir grubu olumlu etkileme ve yönlendirme gücü olan kişidir. Influencer Türkçesi ‘etkileyici’dir. Yani influencer olmak demek bir anlamda kanaat önderi olmak demektir. Kitleler üzerinde bu denli büyük etkileri olan kişiler, çeşitli pazarlama ve içerik stratejileri geliştirerek ürün ve hizmetlerin tanıtımı faaliyetleri yürütürler. Tüm bu faaliyetlere de influencer marketing adı verilir. Influencer olmak ne demek ve influencer nasıl olunur sorularının cevabı yazımızda…

Niş Ürün ve Alanlar Bulun

Büyük bir influencer olarak tanınmak istiyorsanız, önce küçük bir alana zaman ve enerji harcayarak başarılar yaratın. Bir niş ürüne sahip olmak yeterli değil, o nişe hakim olmalısınız.

Sadece çevrimiçi bilgi yayınlamak, araştırma yapmak ve gerçekten de forumlara ve topluluklara katılmaya çalışmak ilk günlerde önemlidir. Bu, başarınızın bir parçası olacaktır. Çünkü forumlarda insanlarla iletişim kurmak ve daha sonra mümkün olduğunca çok insana yardım etmek önemlidir.

İyi bir influencer olmak istiyorsanız ilk önce çok fazla strateji ve taktikten kaçının. Önce içeriklerinizi ilgi çekici ve özgün hale getirin. Daha sonra stratejiler üzerine düşünün.

Büyümek İçin Uzun Vadeli Planlar Yapın

Zamanınızın çoğunu içerik oluşturmaya harcayın. Büyümeye başladıktan sonra önünüzdeki üç ay için hangi tür içeriklere, ürün ve hizmetlere odaklanacağınızı planlayın. Bu ürün ve hizmetlerle ilgili video, görsel, metin ve diğer içerikleri oluşturmaya başlayın. Böylece sürekli ve her yeni gün içerik oluşturma stresinden kurtulmuş ve programlı çalışmış olursunuz.

Stratejik İçerikler Oluşturun

Yeni kişilere ulaşmak ve bunlarla iletişim kurmak için içerik yönteminiz canlı yayın olabilir, bir YouTube kanalı seçebilir, podcast yapabilir veya büyük web sitelerine yazar olarak katkıda bulunabilirsiniz. Hangisini seçerseniz seçin, önce hedef koymayı, önceden içerik oluşturmayı ve plan yapmayı unutmayın, böylece sadık takipçi kitlenizi hızlı bir şekilde oluşturabilir ve takipçi sayınızı hızla arttırabilirsiniz.

E-Posta Adreslerini Toplamaya Başlayın

Eğer influencer olmak konusunda kararlıysanız bu işe başladığınız anda e-posta adresleri toplamaya başlayın. Takipçileriniz, potansiyel hedef kitleniz ve içeriklerinizle alakalı olduğunu düşündüğünüz herkesin e-posta adresini listeleyin. Böylece ilerleyen zamanlarda içeriklerinizin tanıtımı için mailing yapabilir ve bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.