Android Geleceğinin İzlerini Sürmek: Avrupa – Çin Karşılaştırması

135
android-geleceginin-izlerini-surmek-avrupa-cin-karsilastirmasi

Google, Avrupa Komisyonu’nun antitöst kararını uygulamak için Play Store ve Gmail’den lisans ücreti alacak. Cihaz üreticilerinin yakında Google hizmetlerini kullanıp devam ettirecek. Bu yeni sonuçlar ile; Avrupa’da Android’in geleceği dönüşecek.

Peki bu durumu neye benzetebiliriz?  Verebileceğimiz en iyi örnek şu: Google’ın doğrudan yasaklandığı Çin. Her akıllı telefon şirketi Apple haricinde, Android’in bir sürümünü çalıştırıyor fakat şöyle bir durum var: Google Play Store’un yerine Çin’de 400’den fazla uygulama mağazası var. Yaklaşık 400 mağazadan 10’u , Tencent’in Myapp , 360 Mobile Assistant ve Baidu Mobile Assistant dahil olmak üzere ülkenin pazar payının çoğunu ele geçirmiş durumda. Piyasa analizcisi Newzoo’ya göre, Play Store (VPN ile indirilebilen), listenin en tepesine sığdırmayı başardı ve Temmuz ayında app store yüklemelerinin yüzde 3’ünü oluşturdu. Tabii ki, Avrupa ve Çin’i karşılaştırırken hala büyük bir fark var. Çin’in çoğu hala gelişiyor ve ülke otoriter bir rejim tarafından yönetiliyor. En kârlı teknoloji devlerinin birçoğu, hükümetten büyük miktarda sübvansiyon almakta ve çoğu zaman kendi kendini sansürlenecek içeriği yetkililerin isteklerine uymaktadır. Ancak, indirilecek yeni uygulamalar ve hizmetler bulmak için birçok hub’a sahip olmanın temel fikri hala aynı. Çin’de, parçalanmış bir uygulama mağazası ekosistemine sahip olmak, her türlü farklı koşulları oluşturur.

Tüm Mağazalarda Uygulamalar Aynı Değil

Çin’de, her uygulama mağazasında farklı bir derecelendirme sistemi ve bir uygulamayı inceleyen farklı bir kullanıcı topluluğu var. Farklı mağazalar, uygulamaları, arama sonuçlarında vurgulamak veya göstermek için hangi yollara öncelik vermenin kendi yollarıyla farklı bir sırayla sunar. Örneğin, Tencent’in Myapp ve 360 ​​Mobile Assistant, erkekler ve kadınlar arasında en popüler uygulamaları listeleyen bölümler içerir.

Farklı akıllı telefon üreticileri arasında değişen Çin’deki Android’in büyük parçalanma oranı , App Annie’ye göre ortalama Çinli kullanıcının ayda yaklaşık 40 uygulama ve ayda yaklaşık 11 uygulama kullandığı anlamına geliyor. Bu rakamlar ABD ve Avrupa’daki kullanıcılar için biraz daha yüksektir. Ayrıca, toplamda telefonlarında 100 uygulamaya sahip olma olasılığı daha yüksektir.2013 yılında, Çinli kullanıcıların yüzde 25’i akıllı telefonda en önemli özelliği uygulamalar geniş bir yelpazede olduğunu söyledi, Nielsen raporları . Daha fazla uygulamaya duyulan gereksinim, Çinli akıllı telefon şirketlerini, 1 TB’lık bir depolama alanı sunan ilk firmalardan biri haline getirdi .

Kullanıcılar Çoğunlukla Kendi İstedikleri Uygulamaları İndiriyor

Çinli kullanıcılar genellikle en uygun olanı seçerek uygulama mağazalarını seçiyorlar. Bu da çoğu kez, telefonlarına önceden yüklenmiş olanları kullanır. Çin’in başlıca akıllı telefon üreticileri – Huawei, Oppo, Vivo ve Xiaomi – hepsi kendi cihazlarında kendi uygulama mağazalarını içeriyor. Gelen karaborsayla telefonları resmi hükümet lisansı olmayan satılıyor, bunlar bazen pazar payı parçalanma kısmını açıklamaktadır az popüler uygulama mağazalarında, önceden yüklenmiş ediyoruz. Nielsen’e göre, 2012 yılında Çinli kullanıcıların sadece yüzde 15’i telefonlarını doğrudan üreticiden satın aldı.

Bazı uygulamalar ayrıca geliştiricilerine bağlı olarak daha iyi servis güncellemeleri alır. Örneğin, Tencent’in popüler WeChat uygulamasını kullanan kişiler, Tencent’in baskın sosyal medya uygulamasının son sürümünün başkalarının mağazalarında kullanıma sunulmadan önce yayınlandığı Myapp’ı da indirmek isteyeceklerdir.

Uygulama Geliştiricileri Seçeneklerini Nasıl Kullanır?

Aynı zamanda, pek çok uygulama mağazası olduğu için, Çin’de bulunan geliştiriciler, ürünlerini dahil etmek istiyorlarsa her uygulama mağazasına başvurmak zorunda. Örneğin, Huawei’nin uygulama incelemesi yönergeleri , geliştiricilerin kayıtlarını, evraklarını, uygulamalarının yerelleştirilmiş bir sürümünü sağlamasını ve sıkı içerik kurallarını izlemesini gerektirir. Süreç, bir uygulama mağazasından diğerine son derece farklı olmasa da, Play Store’a başvurmaktan ziyade, nüfusun çoğunluğuna ulaşmak için çok daha fazla zaman harcanıyor. İşletme, Çin’de birçok pazarlama ajansına ve uygulama geliştiricilerin uygulamalarının yaygın bir şekilde dağıtıldığından emin olmalarını kolaylaştıran kanal ortaklıkları oluşturdu.

Bir uygulama mağazasına dahil edilmek üzere bir uygulama için başvurmak zaman alıcı olabileceğinden, bazı geliştiriciler seçeneklerini daha iyi avantajlar sunan mağazalara daraltır. Örneğin Baidu Mobile Assistant, uygulamaları arama sonuçlarında belirgin bir şekilde göstermeyi teklif ediyor. Çin’deki ücretli uygulamalar nadirdir ve Xiaomi’nin uygulama mağazası, onları tanıtan birkaç kişiden biridir. Öte yandan, 360 Mobile Assistant, son dört yıldır grafiklerde bir ya da iki numara olarak görülen eski bir favoridir. Ancak, bazılarının bilgisayar yavaşlatıcı bloatware olarak düştüğü güvenlik yazılımı üreten Qihoo 360 tarafından da yapıldı.

Çin’de, uygulama mağazaları Apple App Store veya Google Play Store’a kıyasla daha büyük bir geliştirici karı kestiriyor. Uygulama içi satın alma işlemlerinin standart yüzde 30’u uygulama mağazasına gitse de, kullanıcılar WeChat Pay veya Alipay üzerinden ödeme yapmadıkça Çin’in mobil operatörü de yüzde 30 daha fazla para alıyor. Avrupa’da, manzaraların ücretleri daha makul miktarlarda tutmak için daha iyi düzenlenmesi muhtemeldir.

Google hizmetlerinin Android’i kaldırılması, rakiplerin yararlanabilmesi için daha fazla yer açabilir. Google Haritalar ve YouTube gibi yerleşik uygulamaları olmaksızın, Avrupa’daki rekabet ortamı, yerli firmaların doğrudan tüketicilerle veya OEM’lerle ortaklıklar kurmakla açılabiliyor. Kaynaklı kullanıcılar, bir şekilde VPN aracılığıyla Çin’de yaptıkları gibi Google hizmetlerine de erişmenin bir yolunu bulabilir. Ya da belki de cihaz üreticileri, YouTube, Play Store ve Google Haritalar için henüz geçerli yerel alternatiflerin bulunmadığını bilerek ücreti ödeyecekler.