Başarılı Bir Influencer Marketing Kampanyasının 3 Altın Kuralı

172
başarılı-bir-influencer-marketing-kampanyasının-3-altın-kuralı-2

Günümüz tüketicilerini sponsorlu içeriklerle meşgul etmek her geçen gün daha zorlaşıyor. Tüketiciler zaman içerisinde “marka körlüğü” geliştiriyorlar. Markalı içeriklere karşı oluşan bu ön yargıyı kıracak dikkat çekici kampanyalar planlamak gerekiyor.

Takipçiler influencer’larıyla tarafsız ve samimi bir bağ kurduklarında araya bir markanın girmesini istemiyorlar. Sosyal medyada çoğu fenomen, reklam içeriği paylaştığında tepkilere maruz kalıp takipçi kaybediyor. Hal böyle iken bu takipçileri markanızla etkileşime geçirmek büyük bir sorun. Ancak çözümü var. O da takipçileri kontrol etmek yerine, takipçilerin kampanyayı yönetmesine izin vermek.

1.Uyumluluk

başarılı-bir-influencer-marketing-kampanyasının-3-altın-kuralı-2

Influencer’ın etki alanı önemlidir ama markaya uyumu daha önemlidir. Marka – influencer uyumu başarılı ve etkileyici bir kampanyanın ayrılmaz parçasıdır. Bu uyumluluğu anlamak için dikkat etmeniz gereken, influencer’ınızın takipçileri sizin hedef pazarınıza benzer olup olmadığına bakmaktır. İlgi alanlarının tespit edilmesi dışında, demografik özelliklerine kadar takipçi analizi yapmalısınız. Diğer bir dikkat edilmesi gereken nokta, influencer’ınızın tavsiye edilen ürünü kendinin de kullanıp kullanmadığını bilmektir. Eğer ürünü henüz kullanmadıysa bile influencer’ın en azından markanıza bir sempati besleyerek kullanmaya başlaması gerekir. Influencer ürününüzü ve markanızı sevmiyorsa kampanya ortalarına doğru bu durum patlak verecektir. Mümkün olduğunca ürünlerinizi zaten kullanan ya da markanızı seven kişilerle iş birliği yapmaya çalışın.

2. Birlik Beraberlik

başarılı-bir-influencer-marketing-kampanyasının-3-altın-kuralı-1

Influencer kampanyayı kendi hakimiyeti altına alacaktır. İçeriklerin yaratıcı yönünü zenginleştimek isteyecek ve kendine özgü bir tarzda sunmak isteyecektir. Yine de sizin onayınız olmadan bir içeriği yayınlamaması gerekmektedir. Bu sebeple iş birliğine açık bir influencer’la çalışmanız önemlidir.

Influencer’ı seçerken uzun soluklu düşünün. Yalnızca influencer-marka sadakatini değil, influencer-takipçi sadakatini de göz önünde bulundurun. Sadık takipçiler tavsiyelere daha açık olacaktır.

Saygı çerçevesinde iş ilişkilerini sürdürmeye özen gösterin. Saygının eksikliği sebebiyle influencer’lar markaya bağlılıklarını kaybedebilir. Bunun markanız için nelere yol açacağını tahmin dahi edemezsiniz. Motivasyon kaybı sonucu önce performans düşüklüğü, ardından başarısız içerikler birbirini takip edebilir. Influencer’ınızı bir anda marka temsilcisinden, davalı olduğunuz birine dönüştürebilirsiniz.

Influencer’lara güvenmek zor olabilir. Ancak saygı ve güven el ele gider.  İlk adımları tamamladığınızda kampanya sürecindeki olumlu geri bildirimler endişelerinizin geçmesini sağlayacaktır.

3. Takip

başarılı-bir-influencer-marketing-kampanyasının-3-altın-kuralı

Bir kampanyayı yürüttükten sonra olumlu sonuç elde etseniz bile hangi içeriğin bu etkileşimi sağladığını kontrol etmelisiniz. Gelecek kampanyalarınıza boşa bütçe harcamamak için kampanya süresince takip için Google UTM parametreleriyle izleme bağlantıları oluşturabilir, kupon kodları oluşturarak Google Analitik’in izleme metriklerinden faydalanabilirsiniz.