Başarılı Bir Influencer Olma Yolları

194
basarili-bir-influencer-olma-yollari

Influencer artık herkesin merak ettiği ve olmak istediği bir kavram haline geldi. Influencer nedir? Influencer Türkçesi yani etkileyici kişiler sosyal medya mecralarında çeşitli faaliyetler gösteren kanaat önderleridir. Influencer olmak, belirli sayıda takipçiye sahip olmak ve bu kitle üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmak demektir. Influencer marketing günümüzde öyle bir hal aldı ki en büyük pazarlama yatırımlarından birisi haline geldi. Influencer marketing Türkiye pazarındaki büyüklüğü 30 milyon TL’yi aşmış gibi görünüyor. Dünyanın en büyük profesyonel sosyal ağı olan LinkedIn’de yapılan “sosyal medya influencer” araması için, iş ünvanında terimi içeren yaklaşık 419.306 kullanıcı profilini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, Amerika’da yapılan bir araştırma, reklamcıların 2018’de Instagram üzerinde 1,6 milyar doları harcayacağını ortaya koyuyor. Yine aynı araştırmaya göre influencer marketing, önümüzdeki beş yıl içinde yaklaşık 5 milyar ila 10 milyar dolarlık bir iş için büyük bir iş haline geldi. Hal böyle olunca herkes influencer nasıl olunur diye merak etmeye başladı. Bizde bu sorunun cevabını sizler için veriyoruz…

Tam Zamanlı Bir İştir!

Influencer olmak ne demek diye merak edenler için hemen ilk cevabı verelim. Influencer olmak öncelikle tam zamanlı bir iştir. Bir Influencer olarak ciddiye alınmak için öncelikle bunu tam zamanlı bir iş olarak ya da gerçek KPI’leri olan bir çalışma olarak düşünmek zorundasınız. Yalnızca yetenek ve yaratıcılığa sahip olmak, birçok marka için TV reklam ya da yazılı reklam vermek yerine sizi tercih etmelerini sağlamaz. Birçok YouTube Influencer’ı tam zamanlı olarak promosyonlu ürünleri kendi kanallarında tanıtır ve deneyimlerini paylaşır. Fakat bu Influencer’ların aynı zamanda bir üretim takvimleri, işi son teslim etme tarihleri ve yatırım dönüşüm oranlarını gösterme zorunlulukları da vardır.

Tutkulu ve Tutarlı Olun!

Birçok online içerik oluşturucu, kitleleriyle insani bağlantı kuramadıkları için başarısız. İçeriğiniz, genel amacına uygun şekilde hizmet vermeyi başarmalıdır. Başlangıçta, yeni bir içerik oluşturucusu binlerce kez görüntülenmeyecek ancak etkin bir sosyal medya varlığını sürdürmek de dahil olmak üzere içeriğinizle tutarlı olmak bir süre sonra takipçilerinizi arttırmaya yardımcı olacaktır.

Kitle Kraldır!

Pazarlamacılardan sık sık “içerik kraldır” sözünü duyarsınız, ancak gerçek şu ki, kullanıcılarınızın sadık bir takibi olmadan içeriğiniz, kritik kitleyi asla elde edemez. Paylaştığınız her Instagram gönderisi için içeriğinizi kimlerin beğendiğine bakın ve kişisel olarak takipçilerinize teşekkür edin. Az sayıda olsa bile, takipçilerinizle ilişkinizi geliştirirseniz, takipçileriniz, çevrelerine sizden bahsedecek böylece organik olarak çoğalmaya başlayacaklardır.

Her Zaman Yaratıcı Olun!

Kişisel veya profesyonel yolculuğunuzu hikayeleştirip YouTube, Instagram veya Snapchat aracılığıyla paylaşın. Böylece birçok içerik oluşturucu için rekabet avantajı sağlamış olursunuz. Tutarlılığın yanı sıra, içerik oluşturmanın anahtarı eğlenceli, eğitici veya çekici olmaktır. Her kişi ve marka bu üç alandan en az birini mutlaka yapmalıdır.

Kendinizi Doğru Bir Şekilde Sunun!

Marka pazarlamacılarının dikkatini çekmenin en kolay yolu, onlara Instagram veya Twitter’dan özel bir mesaj göndermektir. Bir düşünün. Mesajınızı gören kişi dahili sosyal medya ekibi olan büyük bir ajans için çalışıyor. Özgeçmişe ya da havalı bir portföye ihtiyacınız yok, sayfanızdaki içeriğinizi göstermeniz yeter…