Facebook’un Yeni Influencer Arama Motoru Karşınızda!

157
Influencer Ajansı
Influencer Ajansı

 

Etkili sosyal medya influencerları ile çalışmak ister misiniz? Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Influencer pazarlama yapmak istiyorsunuz, tüm influencer marketing örneklerini incelediniz. Influencer reklam videolarını, sosyal medya reklamlarını ve influencer marketing kampanyalarını araştırdınız. Marka tanıtımı yapması için bir influencer ile çalışmak ve yaratıcı influencer reklamları istiyorsunuz. Peki nasıl bir yol haritanız olmalı? Bu makalede, influencer marketing ve sosyal medya kampanyaları yönetmenize yardımcı olacak Brand Collabs arama motorundan bahsedeceğiz.

Türkiye’nin İlk Influencer Arama Motoru: Brand Collabs

Facebook’un influencer arama motoru olan Brand Collabs Manager, reklam verenlerin, influencerlarla iletişime girmesini amaçlayan bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Reklam veren kişiler Brand Collabs sayesinde influencerların portfolyolarını ve geçmiş çalışmalarını, takipçilerinin demografik niteliklerini ve istatistiklerini de inceleyebiliyor. Daha sonra çalışmak istediği influencerlar ile iletişime geçiyor.

İçerik üreten influencerlar, Facebook hesapları ile portfolyolarını ilişkilendirerek yeni marka anlaşmaları imzalayabiliyor. Markalar da influencerların en gözde oldukları ülkeleri ve hedef kitle istatistiklerini Brand Collabs programından aratarak bulabiliyor. Hedef kitle istatistiklerinde; influencer takipçilerinin ilgi alanları, cinsiyeti, ilişki durumu, önemli olayları gibi bilgiler de yer alıyor. Daha önce Türkiye’de bu şekilde bir uygulama olmadığı için Brand Collabs Türkiye’nin ilk influencer arama motoru olacak.

Facebook’un Yeni Reklam Modelleri

Facebook bu yeni atılımıyla farklı özelliklerini ve reklam modellerini de tanıtıyor. Ad Breaks yeni reklam modellerinden birisidir. Diğer adı ile mid-roll reklamlar; videonun ortasında beliriyor. Sadık bir hayran kitlesine sahip, daha uzun ve özgün influencerların videolarında kullanılan bu reklam modelinde influencerlar elde edilen gelirin yüzde 55’ine ortak oluyor.

Diğer bir reklam modeli ise Patreon-Style Subscriptions. Mid-roll reklam modeline göre daha fazla influencerın kullanımına izin verilen bu modelde takipçiler, influencerlara 4.99 dolar bağışlıyor. Bunun karşılığında özel sahne arkası videolarına ve rozete sahip oluyorlar. Bu yeni sistemde artık takipçiler, influencerlara Facebook’un yeni kripto para birimi Stars ile bahşiş bırakabiliyor.

Top fan badges adı verilen rozetler, influencer ile en çok etkileşime giren takipçiler tarafından kazanılabiliyor.