Influencer Ekonomisi Türkiye’de Hızla Büyüyor

219
influencer-ekonomisi-turkiyede-hizla-buyuyor

Influencer Türkçesi ‘Etkileyici’ anlamına gelir. Ekonominin önemli bir parçası haline gelen influencer’lar kitlelerin satın alma kararlarını olumlu yönde etkileme konusunda oldukça başarılılar. INFLOW Summits Kurucu Ortakları Emre Gelen ve Afşın Avcı’nın paylaştığı istatistiklere göre dünyada 1 milyar doları bulan influencer ekonomisi, Türkiye ise 35 Milyon TL’yi aşmış durumda.

Influencer’lar Ayda 20.000 TL Gelir Elde Ediyorlar

İnternet ve sosyal medyanın ortaya çıkışıyla birlikte yeni bir meslek daha ortaya çıktı: influencer. Peki influencer olmak ne demektir? Sosyal medyada yüksek sayıda takipçi sahibi olan, sosyal medya ve dijital kanallar aracılığıyla ürün ya da hizmet hakkındaki deneyimlerini takipçileri ile paylaşmaları yoluyla tanıtım ve pazarlama aktiviteleri yapan kişilere influencer denir. Influencer’lar kitlelerin tüketim tercihleri ve satın alma kararları üzerinde büyük bir rol oynuyor.

Üstelik artık influencer’lar iyi bir gelir elde etmeye başladılar. Artık hemen hemen her sektörde ve her alanda influencer marketing kullanılıyor. Yani Instagram, Youtube, Twitter ya da Facebook gibi sosyal medya mecralarında içerik yayınlamak artık bir hobiden çok bir mesleğe dönüştü. Çok yüksek takipçi sayısına sahip olan ve iyi pazarlama stratejileri geliştiren influencer’lar ayda 20.000 TL gibi gelirler elde edebiliyor. Emre Gelen’in verdiği bilgilere göre Türkiye’de yılda 1 Milyon TL ve üzerinde gelir elde eden influencer’lar bulunuyor. Gelen bu konuyu şöyle açıkladı: “Bu kişiler, TV ya da basılı mecralarda da görülüp konuşulduğundan, normal bir sosyal medya influencer’ına göre çok daha fazla gelir elde ediyorlar. Dünyaya baktığımızda ise yılda 1 Milyon doların üstünde kazanan influencer’lar bulunduğunu görüyoruz. Tam olarak kaç kişinin bu miktarın üzerine çıktığını tahmin etmek zor. Diğer yandan 100 milyon doların üstünde kazanan influencer ise bulunmuyor. Bu miktarın şu an için çok ütopik bir rakam olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Hollywood yıldızlarını birer influencer olarak kabul edersek, onları sayabiliriz.”

Influencer Marketing Konusunda Türkiye Oldukça İyi

Influencer pazarlamasının dünyada olduğu gibi ülkemizde de en cazip pazarlama kanallarından birisi olduğunu vurgulayan Avcı: “Özellikle Türkiye’deki internet kullanıcı penetrasyonu ve sosyal medya kullanım oranlarını düşündüğümüzde, Influencer Pazarlaması’nın en çok artış gösterdiği ülkeler arasında geliyoruz. Ayrıca Türkiye’deki sosyal medya kullanıcılarının yaratıcılığı ve ilgi çekici içerik üretme yeteneği de bu pazarın daha hızlı büyümesini sağlıyor” diye konuştu.

Türkiye’de influencer marketing konusunda yatırım yapan 1.000’e yakın şirketin olduğunu belirten Avcı: konuyu “Influencer kullanan kurum sayısı dünya genelinde 10 binleri aşmış durumda. Türkiye’de ise 1.000’e yakın kurumun Influencer Pazarlaması’nı en az bir kere denediğini tahmin ediyoruz. Bir kurum ise yılda ortalama 2 ila 5 kez arasında Influencer Pazarlama Kampanyası yapıyor” şeklinde açıkladı.

Başarılı Influencer Nasıl Olunur?

Emre Gelen ve Afşın Avcı, etkili bir influencer olmak için 5 önemli yolu şöyle açıklıyorlar: “Kaliteli ve sürdürülebilir içerik geliştirmek, belirli konular üzerinde yoğunlaşarak bu konular üzerinde içerik üretmek, anda kalıp gerçek zamanlı paylaşımlar yapmak, takipçilerin nabzını tutarak onlarla sürekli iletişim halinde olmak ve takipçi sayısına değil, niteliğine odaklanarak takipçiler nezdinde güven yaratmak.”