Influencer Marketing Çalışması Yapmak İsteyenler İçin Faydalı İpuçları

141
influencer-marketing

 

Influencer marketing; insanların davranışlarını olumlu yönde etkileyen ve fikirlerini yönlendirebilen influencer’ların ürün ve hizmet tanıtımı faaliyetlerine verilen isimdir. Influencer marketing Türkçesi ‘etkileyici pazarlama’dır. Influencer marketing nedir diye merak edenler için öncelikle influencer kavramını tanımlamalıyız. Influencer’lar, takipçi kitlesinin bilirkişisi olarak görülüyor. Bu bilirkişi konumlandırmasını influencer’ın kendisi değil, takipçileri yapıyor. Bir influencer; blogger, vlogger, Instagrammer ya da internet fenomeni olabilir. Sosyal medya mecralarında çok sayıda takipçisi olan, kitlesi üzerinde bir yönlendirme gücüne sahip olan influencer’lar, bu güçlerini bir ürün ya da hizmetin tanıtımında kullanarak markalarla çalışabiliyor. Böylece büyük kitlelerin satın alma kararlarını etkileyerek, o ürün ve hizmetlerin satışlarının arttırılması hedefleniyor. İşte influencer marketing kavramı burada başlıyor. Influencer marketing Türkiye’de özellikle son beş yıldır sıkça kullanılıyor. Şirketlerin uyguladığı başarılı influencer marketing örnekleri bulunuyor. Hatta öyle ki artık bu alanda influencer marketing ajansları faaliyet gösteriyor. Influencer marketing çalışması yapmak isteyen markalar ise çoğu zaman nereden başlayacaklarını bilmiyor. Bu yüzden bu influencer marketing makalesinde, sizinle faydalı birkaç ipucu paylaşıyoruz.

Bir affiliate program oluşturun ve mikro-influencerlarla ortak olun.

Mikro influencerların, az sayıda sosyal medya takipçilerinin olması işinizde büyük bir etki yaratmayacağı anlamına gelmez. Influencerların, size atıfta bulundukları her müşteri için ödeme yaptığı bir satış ortaklığı yani affiliate programı geliştirmeyi düşünün. Bir tracking link ve basit bir form kullanarak, hızlı bir şekilde yeni müşteriler kazandıracak bir satış ortaklığı pazarlama programı oluşturabilirsiniz.

Influencer’ın takipçi kitlesine değer sunun.

Bir sosyal medya kullanıcısını, influencer’ın gönderileri ile bir satın alma işlemi yapmak veya bir demo isteğinde bulunmak için ikna etme sürecine dahil etmek zor olabilir.

Bu yüzden influencer’ın takipçilerine değer sunduğunuz bir influencer kampanyası geliştirmeyi düşünebilirsiniz. Örneğin, bir influencer’ın bir e-kitap tanıtması, blog aboneliği veya web semineri, takipçilerin üzerinde çok daha etkili olacaktır.

Başlamadan önce belirli ve ölçülebilir hedefler koyduğunuza emin olun.

Kampanyanız yayınlanmadan önce influencer ile paylaşılan hedeflerin, ölçülebilir ve gerçekçi olması oldukça önemlidir. Bunu yapmak, influencer’a ek bir motivasyon sağlar. Hatta kampanya hedeflerinizi gerçekleştirdiğiniz zaman bu başarı, influencer’a ekstra bir promosyon kampanyası yapmak için ilham verebilir.

Influencer marketing konusunda hızla uzmanlaşmak için rakiplerinizi izleyin.

Influencer marketing her geçen gün git gide popüler hale geliyor. Influencer marketing stratejisi kullanıp kullanmadıklarını öğrenmek için rakiplerinizi takip edin. Eğer kullanıyorlarsa, onların başarılarından veya hatalarından ders çıkarmaya özen gösterin.

Rakipler henüz bir influencer marketing kampanyası başlatmamışsa, bu da dikkate değerdir. Kampanya performansını arttırabilecek ilk kullanıcı avantajına sahip olabilirsiniz.