Influencer Marketing Kampanyaları İçin Önemli İpuçları Nelerdir?

223

Influencerları kullanmak ticarette markanızın değerini arttırarak ve doğru bir şekilde uygulanırsa genelde olumlu ve hızlı sonuçlanır.

  • Minimal grupları hedeflemelisiniz. Ürününüzün çözüm bulduğu sorunu çözmek için insanların aklına ilk sizin ürünleriniz gelmelidir. Peki bunu nasıl elde edebiliriz, Hedeflediğiniz kitleyi, yaptığınız ürünlerden hatta markanızdan daha iyi tanımalısınız, bundan dolayı minimal grupları hedef almayı ve kampanyalarınızı bu gruplara daha net ve daha iyi duyurmalısınız, Bir sorun oluştuğunda sorunun çözümü için akıllara ilk sizin ürününüz gelmelidir. Bu, hedef kitleyi kendi markanıza çekmenin ilk şartıdır. Sonra, müşterileriniz sorularına cevap vermeye başlayın. Müşteri, marka ve ürününüz hakkında ne düşünüyor?, Onun için bir üründe ne önemli?, En büyük hayal kırıklıkları ve ürün hakkında eksileri?, Satın aldığı ürün sorununa çare oldu mu?, Kullandığı süre boyunca ürün sıkıntı yaptı mı? Gibi sorulara cevap arayın.
  • Kampanyadan elde etmek istediğinizi bilmeniz gerekir. Kampanyadan elde etmek istediğinizi bilmeniz kampanya ya ayıracağınız bütçeyi de ilgilendirir. Bir Influencer ile çalışmadan önce, Influencer markanıza uygun mu değil mi?, kampanyanızı iyi yönetebilecek mi? Gibi soruların yanıtını arayın ve ona göre Influencer seçiminizi yapın.
  • Tüm kampanya içeriğinizi tek başınıza hazırlamayın. Influencerların çok özel ve çok iyi içerik yönetim yetenekleri vardır. Influencerlara danışmadan kampanyanızı kesinlikle hazırlamayın. Influencerlar yaratıcı çalışmayı ve içerik hazırlamayı çok iyi biliyorlar. Tabii sizde kendi fikirlerinizi Influencerlar ile paylaşın kampanyayı birlikte yönetin fakat ağır tarafını Influencerlar üstlenecektir, çünkü onlar bu işi sizden daha iyi biliyorlar.
  • Kitlenize göre Influencer seçimini yapın mesela bir makyaj markanız var ise gidip de çocuklara yönelik içerik üreten Influencer seçmeyin bu durum akıl ve mantığa haykırı olur. Kendi ürettiğiniz ürün ne ise ona yönelik Influencerlar seçip onlarla çalışın. Influencerları iyi analiz edin ve seçiminizi düzgün yapın sonunda pişman olacağınız seçimlerden uzak durun.