Influencer Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

218
influencer-marketing-nedir-ve-nasil-yapilir

Influencer marketing kavramı son yıllarda pazarlama sektöründe sıkça kullanılmaya başladı. Peki influencer marketing nedir? Influencer marketing Türkçesi ‘etkileyici pazarlama’dır. Youtube, Facebook, Twitter, Instagram ve Periscope gibi sosyal medya mecralarında yüksek takipçi sayılarına sahip olan kişilerin içerikler yoluyla bir ürün, hizmet ya da marka hakkında deneyimlerini takipçilerine aktarmasıdır. Sosyal medya mecralarının geniş bir kitle tarafından kullanılması, hızla sosyal medya fenomenlerinin ortaya çıkmasına ve artmasına neden oldu. Bu influencer marketing makalesinde influencer marketing Türkiye’deki durumu, influencer marketing ajansları ve influencer marketing örneklerinden bahsedeceğiz.

Influencer Marketing Ne Demek?

Geleneksel pazarlamanın sıkça kullanıldığı dönemlerde en çok kullanılan pazarlama kanalı word of mouth olarak adlandırılan ağızdan ağıza pazarlamadır. Tüketicilerin bir ürünü almadan önce satın alma kararlarını etkileyen, ürün hakkında paylaşılan deneyimler tüketiciler arasında hemen yayılır. İnsanlar bu yolu çok güvenilir bulduğu için satın alma kararı vermeden araştırmaya başlamışlardır. İşte influencer marketing, kavramı ağızdan ağıza pazarlamanın sosyal medya kanallarında yapılmasıdır diyebiliriz. Kitleleri etkileyen ve milyonlarca takipçisi olan kişiler, ürünlerle ilgili deneyimlerini paylaşması kitlelerin satın alma kararlarını olumlu yönde etkilediği için bir pazarlama yöntemi olarak kullanılır.

Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

Örneği moda ve giyim kombinleri ile ilgili içerik paylaşan bir blog takip ettiğinizi varsayalım. Bu blogda güncel moda ipuçları, sezonun son trendleri ve kombin önerileri paylaşıldığını düşünelim. Gucci markasının yeni sezon elbise ve ayakkabılarını tanıtmak için blog sahibine yeni ürünlerin özelliklerini ve ürün hakkındaki deneyimlerini paylaşacağı içerik oluşturmasını ister. İşte bu pazarlama stratejisi, başarılı bir influencer marketing örneğidir.

Influencer Marketing Avantajları Nelerdir?

Sosyal kanıt, tüketicilerin satın alma kararlarını büyük ölçüde belirler. Sosyal kanıt öğelerinin ünlü hesaplar ve kişiler tarafından desteklenmesi ve paylaşılması elbette tüketicilerin belirli marka ve ürünlere olan bakış açısını olumlu hale getirir. Bu yüzden influencer marketing yapmaya başlarsanız, tüketicilerin satın alma kararlarını olumlu etkileme imkanınız olur.

Influencer marketing uygulamaları ile daha önce ulaşmadığınız ya da etkileyemediğiniz hedef kitlelere ulaşmanıza ve onların fikirlerini değiştirmenize yardımcı olur. Böylece marka ve ürünleriniz için hedef kitlenizi genişletme olanağınız olur.

Üstelik influencer marketing sayesinde marka ve ürünlerinizin bilinirliğini arttırabilirsiniz. Binlerce hatta milyonlarca takipçisi olan influencer’lar ile çalışmak markanızın görünürlüğünü ve bilinirliğini arttırır. Böylece sosyal medyada varlığınız görünür hale gelir.

Sonuç olarak influencer marketing sayesinde hem geniş kitlelere ulaşabilir, hem marka ve ürünleriniz hakkında olumsuz görüşlere sahip olan tüketicilerin fikirlerini olumlu hale getirebilir hem marka bilinirliğinizi arttırabilir hem de satışlarınızı arttırabilirsiniz.