Influencer Marketingde Kampanya Oluşturma Süreci

241

Etkili ve piyasaya sağlam darbe indiren Influencer Marketing kampanyası hem uzun hem de yerine göre zorlu bir süreçtir. Markanız için emin olduğunuz Influencerı bulmak sürecin ilk adımıdır. Influencerlar, tüketicileri yönlendiren yetenekli içerik oluşturuculardır. Aşağıda Influencerın markalar ile nasıl iletişim kuracağı ve ortaya çıkan içeriğin en iyi şekilde nasıl değerlendirileceği ile ilgili taktikler yer almaktadır.

  1. Hedeflerinizi Belirleyiniz

İlk önce hedeflerinizi belirleyin, bütçenizi cebinize uygun bir şekilde ayarlayın, beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı belirleyin. Markanız için en iyi Influencera nasıl ulaşırsınız? Influencerlar kişisel ilgi alanlarına göre içerik oluştururlar. Kitlenin demografik yapısı ile aynı olmayabilir. Influencerlardan takipçileri hakkında daha fazla bilgi isteyin, reklamını yaptığı ürünü kullanan takipçileri geri dönüş sağladı mı? Gibi sorulara yanıt arayın. Çocuklarla ilgili içerik üreten Influencerlar çocuk ürünleri ile ilgili reklamlar da oldukça etkili olacaktır bu durum genç ve yaşlı kitle içinde geçerlidir.

  1. Hayal Gücünüzü Kullanın Ve Yaratın

Influencerlarınızı hitap ettiği kitleye ve içeriklerine göre seçtiniz, birlikte çalışın, fikirlerinizi Influencerlarınız ile paylaşın, tek başınıza iş yapmaya kalkmayın. Ürettiğiniz ürünün özelliklerine yönelik kampanya değil faydalarına yönelik kampanya oluşturun. Bazı Influencerların yaratıcılık yetenekleri oldukça iyidir, onlardan faydalanın.

  1. Gözlem Yapın Ve Değerlendirin

Influencerların etkileşimlerini sürekli olarak gözlemleyin, bu oldukça önemlidir. Markanızı iyi mi tanıtıyor? Verdiğiniz parayı hak ediyor mu? Gibi soruların cevabını arayın. Diğer pazarlama yöntemlerinde olduğu gibi, başarılı bir pazarlama iyi bir düşünce ve planlamadan geçer.