Influencer Marketing’e Nereden Başlamalıyız!

271
influencer marketing 5

Dijital pazarlama alanında Influencer Marketing stratejisi en çok kullanılan pazarlama stratejilerinden birisi haline gelmiştir. 2018’e başlamandan önce bilmeniz gereken bazı noktalar var.

Orta ölçekli markaların bir çoğun 20.000 ila 250.000 takipçisi olan Influencer’lar ile çalışmayı tercih etmektedirler çünkü 250.000’den yukarı takipçisi olan Influencer’larla anlaşmak biraz daha zor ve masraflıdır hem de yaptığınız yatırımın karşılığını tam olarak alamayabilirsiniz, çünkü ünlü insanların takipçilerinin ilgi odakları tam olarak belli değildir.

Influencer’ların ve markaların tercih ettiği sosyal medyaların başında Instagram gelmektedir bir çok makalelerimizde Instagram’dan bahsetmiştik. Youtube ise videolu sponsorlu içerik hazırlatmak isteyen markaların en fazla tercih ettiği sosyal medya mecrasıdır çünkü Youtube, videolu içerikler konusunda piyasanın 1 numarası. Influencer Marketing kampanyaları için belli başlı sosyal medya mecraları bunlardır.

Influencer Marketing kampanyası yaratırken, seçtiğiniz Influencer’a güvenmeniz gerekir ortada bir güvensizlik var ise en kısa zamanda Influencer’la ilişkiyi kesmenizi tavsiye ederiz. Güven olmadan bir kampanya yürütmek, inşaatın temelleri sağlam atılmadan 4. Kata çıkılması, 5. Katta ise yıkılması gibi bir şey demektir.

Seçeceğiniz Influencer’lar bu süreçte tabi ki oldukça önem taşımaktadır. Bu noktaya her makalemizde dikkat çekmeye çalışıyoruz