Influencer Marketing’i Anlamak

138
influencer-marketing

 

Influencer marketing tanımı sektörde yeni bir kavram olmamasına rağmen, son birkaç yılda çok popüler olmuştur. Çevremizdeki dünya teknolojik olarak ilerledikçe, influencer pazarlama ön plana çıkıyor ve şirketler taktiklere daha önce hiç olmadığı kadar zaman ayırıyor. Müşterilerimize avantaj sağlamanın yollarını arayan dijital bir ajans olarak, markaların iyi bir reklam ve pazarlama stratejisi belirlemesi için ve birleşik dijital pazarlama planının bir parçası olarak influencer marketing örneklerini uygulamanızı öneririz. Giderek artan bir şekilde, müşterilerimizin markasını, sosyal medya aracılığıyla büyütmek için influencer pazarlamaya ihityaç duyduğunu görüyoruz.

Influencer Marketing Nedir?

Influencer pazarlama bir marka ve bir influencer arasındaki ilişkidir. Influencer, markanın ürünlerini veya hizmetlerini, Instagram ve YouTube gibi çeşitli medya kuruluşları aracılığıyla influencer reklamlar aracılığıyla tanıtmaktadır. Ünlü ciroları ile karıştırılmamak için, influencer pazarlama sadece bir ünlüyü bir markaya eklemekten daha fazlasını yapar. Influencerlar niş bir topluluk içinde güvenilir ve sadık bir takipçi kitlesine sahiptir. Ayrıca, genellikle reklamlarını yaptıkları ürün ve hizmetlerle ilgili bilgi veya deneyime sahiptirler.

Örneğin, YouTube’daki popüler bir fitness vlogcunun, ağırlık antrenmanı ve doğru beslenme konusunda geniş bilgi sahibi olması, spor giyim veya bu konuyla bağlantılı bir marka için reklam yapması istenebilir. Influencer marketing kampanyalarının temel mantığı bu şekilde işler. Bazen, bir influencerın reklamını yaptığı ürünle ilgili deneyimi olmayabilir. Bu durumda, takipçilerini etkilemek için kendi topluluklarında oluşturdukları güven ve sadakate güvenirler. Ortak influencer kategorileri; seyahatperestler, fotoğrafçılar, yemek tutkunları, nasıl yapılır uzmanları, güzellik uzmanları, sanatçıları, modelleri ve komedyenleri kapsar.

Influencer bağımsız olarak çalışır, kendi içeriklerini oluşturur ve bir şirketin marka tanıtımı yapma görevi görürler. Sosyal medya reklamları ve sosyal medya kampanyaları aracılığıyla markanın tanıtımını yaparlar. Influencerlar, markanın mesajını nasıl kontrol etmek istediklerini seçerler. Bu durum, özgünlüğü artırır ve belirli bir hedef kitleye ulaşmanıza yardımcı olabilir. Bir nfluencerın parasal değeri, tipik olarak kullandıkları platformun yanı sıra sosyal takipçilerinin sayısı ile hesaplanır. Instagram’da, sektör uzmanları 100.000 takipçiye sahip bir influencer için 1.000 $’lık bir fiyat önermektedir. Bu fiyat, etkileyicinizin erişimine ve alaka düzeyine bağlı olarak ayarlanmalıdır. YouTube’da, 1000 görüntüleme başına 100 dolar tutarında bir fiyat noktası standarttır. Influencer pazarlamanın güzelliği, herkesin influencer olabileceği ve işletmelerin seçim yapabilecekleri geniş bir kitleye sahip olmaları ve büyük hedef kitlelere ulaşmalarına izin verilmesidir.

Influencer Marketing Neden Önemlidir?

Teknolojik ilerlemeden çok önce, televizyon, tüketicilerin kitlelere reklam vermek için kullandıkları başlıca platformlardan biriydi ve tüketicilerin eriştiği tek kitle iletişim aracıydı. Günümüzde, internetin yaratılması ve Instagram, Facebook ve YouTube gibi sosyal medya platformlarının popülerliği ile tüketicilerin, görüntülemek istedikleri içerik üzerinde sınırsız özgürlük ve seçim hakkı bulunmaktadır. Bu markalar için bir sorun yaratır. Hedef kitleler, çeşitli medya kanallarına yayılmaya devam ettikçe, onlara ulaşmak gittikçe zorlaşır.

Sonuç olarak, pazarlamacılar, influencer pazarlamanın problem için bir çözüm sunabileceğini keşfetti. Influencerlar, markaların doğrudan hedef kitlelerine ulaşmasını ve reklamını yapmasını sağlar. Tüketiciler, markalara ve onların pazarlama taktiğine giderek daha fazla şüpheyle yaklaşıyor ve güven oluşturmak çok önemli. Influencerlar aracılığıyla reklam vermek, markaların bir niş topluluğu günlük olarak izledikleri, etkileşim kurdukları ve güvendikleri biriyle teşvik etmelerini sağlar. Dolayısıyla, bir ticari reklama ya da sosyal medya reklamına kuşkuyla bakmak yerine, tüketiciler, influencerın çok sevdiği ve tercih ettiği ürünlere güvenir.

Influencer Marketing Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Çoğu pazarlama stratejisinin aksine, influencer pazarlama bir marka ve bir üçüncü taraf arasında yüksek düzeyde bir güven gerektirir. Influencerların genellikle yasal sözleşmeler imzalamaları gerekmesine rağmen, markanın itibarının korunması esasen onların korunmasındadır. Bir marka, içerik oluşturucunun içeriğinin genel resmiyle uyumlu olduğundan emin olmalıdır. Uyumsuz veya rahatsız edici içerik kullanımı markanın itibarı üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu özellikle olgunluk ve profesyonellikten yoksun genç nfluencerlar ile çalışırken önemlidir.

Ayrıca marka, sahte takipçili black hat influencerlara da dikkat etmelidir. Bir influencer, sahte takipçileri satın alabilir ve onları gerçekte olduğundan çok daha büyük bir hayran kitlesine sahip olarak gösterebilir. Bir nfluencerı seçerken, önce onların takipçilerinin organik olarak elde edilip edilmediğinden emin olmalısınız. Bu kontrol manuel olarak yapılabilir ancak InstaCheck gibi otomatik kontrol eden bir araç kullanmak çok daha kolaydır. Araç, etkileşimlerini, spam ve genel etkinliğini analiz ederek sahte hesapları tespit etmek için tasarlanmıştır. Influencer pazarlama için birçok platform vardır. Klear, Traackr ve HYPR gibi araçları rahatlıkla kullanabilirsiniz.