Influencer Nedir? Influencer Tipleri Nelerdir?

149
influencer-marketing
influencer marketing ipuçları

Influencer (etkileyici), çevresindekilerin satın alma kararlarını etkileme konumuna sahip, aktif olarak ilgilendiği alanda bilgili olan bireylerdir. Influencer’lar markaların pazarlama hedeflerine ulaşmak için iş birliği yapabileceği önemli kişilerdir.

Influencer’lar, sahip oldukları etki alanına göre dört tiptir: Ünlüler ( celebrities ), sektör uzmanları ve düşünce liderleri, bloggerlar ve içerik oluşturucuları, mikro influencer’lar.

Markalar için önceden ünlüler birinci dereceden etkili influencer sayılsa da günümüzde influencer marketing kampanyalarında öncelikli olarak mikro influencerlar ve bloggerler tercih edilmektedir. Mikro influencer’ların takipçileriyle aktif olarak etkileşim halinde olmaları daha çok etki alanına sahip olmasını sağlıyor. Bu sebeple günümüz kampanyalarında ünlüler zaman zaman tercih edilse de mikro influencer’lar ön planda yer alıyor.

Peki Markaların Influencer Seçimi Nasıl Değişti? 

Ünlülerin reklam kampanyalarına katılmaya az istekli oluşu ve kampanyalarda ünlüler için ayrılan bütçenin yüklü olması markaları ünlü kullanımından uzaklaştıran olgulardan bir tanesi oldu.

Bir diğer sorun ise ünlülerin halka daha az güvenilir gelmesi. Ünlülerin pek çok hayran kitlesine sahip oldukları doğru ancak hayran kitlesi üzerinde bıraktıkları etki tartışılır.

Serenay Sarıkaya’nın Head & Shoulders kullanması ne kadar inandırıcı?

influencer nedir1

Etkisi azalan bir diğer influencer grubu ise sektör uzmanları ve düşünce liderleridir. Gazetecilerden akademisyenlere kadar geniş bir kitleye sahip bu grup, sosyal medyanın hayatımıza girip geleneksel influencer marketing çalışmalarını pasifize ettiğinden beri önemini eskisi kadar taşımıyor. Gazetede saygın bir köşe yazarının oluşturduğu etki günümüzde bir blogger’ın oluşturduğu etkiye nazaran hafif kalıyor.

influencer nedir3

Bloggerlar ve içerik oluşturucuları, takipçileri ile çoğunlukla etkileşim halindedirler. Bir mikro influencer olarak yola başlayıp, şimdilerde büyük etki alanına sahip blogları bu gruba dahil edebiliriz. Bu sebeple takipçi kitlesiyle direkt iletişimdeki  blogger ve içerik oluşturucuları, markaların influencer marketing kampanyalarında en sık iş birliği yaptığı gruptur.

influencer nedir4

Mikro influencer’lar bazı uzmanlık gerektiren konular hakkında bilgi sahibi olan sıradan insanlardır. İçimizden biri algısını taşıdığı için takipçileri tarafından daha çok benimsenir. Takipçilerine olan bağlılıkları nedeniyle markaların kimi zaman ikna etmekte güçlük çektiği ama kampanyalarda çoğunlukla başarı getiren bağımsız içerik oluşturucularıdır.

Ama markaların influencer marketing stratejisindeki bu değişimin asıl sebebi pazarlamada gittikçe daha çok söz sahibi olacak Z kuşağıdır.