Influencer’ların Marka İş Birliğinde Önemsediği 5 Şey

173
influencer’ların-marka-iş-birliğinde-önemsedikleri-5-şey-1

Influencer’ları marka iş birliklerine ikna etmek eskisi kadar kolay değil. Takipçi kitlesi niş ya da makro olsun influencer’ların markalardan beklentisi paradan daha fazlası. Kısa süreli anlaşmalarda aranan kriterler bunlar olmasa da, eğer uzun vadeli bir iş birliğine gitmek istiyorsanız göz önünde bulundurmanız gerekenler işte burada:

1. Sağlam İlişkiler

influencer’ların-marka-iş-birliğinde-önemsedikleri-5-şey-1

Yalnızca iş ortaklığı deyip geçmeyin. Influencer’lar güven arayışında. Marka ile samimiyet ve güven diyalogu içerisinde işlerini yapmak istiyorlar. Takipçileri için en iyi ve kaliteli içeriği sunmak öncelikleri arasında yer alıyor. Bu süreçte markayı iyi tanıyacakları ortama ihtiyaç duyuyorlar.

2. Sadakat

Influencer’ların beğeni ve yorumları takipçilerinin görüşlerini etkiliyor. Çok sık marka değişikliğine gidildiğinde, influencer’lar takipçi kitlesinin nezdinde etkisi azalacağının bilincindeler. Bu sebeple sadakat ile uzun süren iş birlikleri içerisinde kampanyalara destek vermeyi tercih ediyorlar.

3. Organik İçerikler

influencer’ların-marka-iş-birliğinde-önemsedikleri-5-şey

Markaların hedefi çoğu zaman, tek bir post ile en yüksek erişimi sağlamaktır. Ancak influencer’lar zamana yayarak, düzenli olarak takipçilerin ilgisini uyandırmayı daha doğru buluyorlar. Bunun en önemli sebebi influencer’ların beğeni kaygısıyla yaptıkları tanıtımlarda doğallıktan uzaklaşmaları. Bu tarz suni içerikler, takipçilerin ve potansiyel tüketicilerin sempatisini kaybettireceği için kaçınmakta fayda var.

4. Yaratıcı Özgürlük

Influencer’lar markanıza zaten bağlı olacaktır. Acele ettirilmedikleri, yaratıcı özgürlük alanında en uygun içeriği üreteceklerinden emin olabilirsiniz. Uzun süredir kendi takipçilerine nasıl hitap edeceğini öğrenmiş bir influencer, markanız için bu kitleye ulaştırılacak mesajı nasıl yoğuracağını iyi bilir.

5. Para

influencer’ların-marka-iş-birliğinde-önemsedikleri-5-şey-3

Influencer’ların markadan beklentisi paradan daha fazlası dedik, bu doğru. Ancak çoğu influencer geçimini marka iş birliklerinden sağlamakta. Bu sebeple uzun vadeli tutarlı bir gelir elde etmek en iyi içeriği üretmek için etkili motivasyonlardan biri olacaktır.