Influencer’ların Neden Büyük Çoğunluğu Kadın?

141

 

Influencer’lar sosyal medya mecralarının şu sıralar gözdesi… Peki influencer nedir? Influencer Türkçesi etkileyici demektir. Yani kitleleri etkileme gücüne sahip olan kişi…. Influencer olmak aslında sosyal medya mecralarında büyük bir kitle üzerinde etkileme ve yönlendirme gücüne sahip olmak demektir. Influencer nasıl olunur diye merak edenler için cevaplayalım. Orjinal, yaratıcı ve etkileyici içerikler üretmek bu işin gerçek sırrıdır.

Kadınların ücret eşitliği, iş-yaşam dengesi ve toplumsal cinsiyet eşitliği için savaştığı bir dönemde, kadınların sahneye hakim olduğu gelişmekte olan bir sektör var: influencer marketing. Bu alanda, kadınlar çoğu zaman erkek meslektaşlarının dört katına kadar para kazanabiliyor. En çok kazanan oyuncular, sosyal medya platformlarında içerik üretmek için milyonlarca dolar kazanıyor. Kendall Jenner, Selena Gomez ve Gigi Hadid gibi ünlü influencerların, ünlü oldukları için çok kazanan influencerlar olduğunu düşünebilirsiniz ancak bu mutlak bir doğru değildir. Gerçekten iyi para kazanan takipçileriyle iyi iletişimde olan birçok influencer vardır. Öyleyse, influencer marketing alanında kadınlar neden lider oluyor?

Sosyal medya kullanıcıları kişisel hikayeleri sever.

Sosyal medyadaki kadınlar, kişisel bilgileri paylaşma ve aile ya da arkadaşlar ve diğer benzer düşüncelere sahip bireyler ile bağlantı kurma konusunda erkeklerden çok daha yeteneklidir. Kadınlar, şaşırtıcı derecede, Facebook, Twitter, Pinterest, Youtube ve Instagram’daki kullanıcıların çoğunluğunu oluşturur.

Başarılı bir influencer olmayı sağlayan pek çok faktör vardır ancak en üst sırada otantik olmak yer alır. Kitlenizle hikaye anlatma yoluyla kolayca bağlantı kurabilir ve içerikleriniz sayesinde onlarla etkileşime girebilirsiniz. Yüksek kaliteli fotoğraflar ve videolar da faydalıdır ancak kişisel iletişim olmadan bunlar pek de işe yaramazlar. Erkeklerden daha aktif bir şekilde sosyal medya kullanan kadınların olduğu kitleyle anlamlı bir şekilde bağlantı kurmak için kadın olmak gerekiyor. İyi bir influencer olmak için ‘3 neden’ sıralayın. Neden hikayenizi anlatmak istiyorsunuz? Neden bu hikayeyi, bir blog veya YouTube/Instagram üzerinden yapmak istiyorsunuz? Neden bu özel hikayeyi anlatacaksınız?

Sosyal kanıt, influencer marketing’in kalbidir.

Çalışmalar, kadınların yüzde 86’sının bir satın alma işlemi yapmadan önce sosyal medyaya danıştığını gösteriyor. Peki sizce kime soruyorlar? Onlarla aynı cilt tonuna, vücut şekline, yaşa, çocuğa veya zevke sahip olan favori influencer’larına elbette…

Influencer marketing çok gelişti ve artık düzinelerce metrik var  ancak influencerlar ürünleri kullanarak gerçek ve dürüst yorumlar yapmaları ve kitlenin geri bildirimlerini almaları gerçekten çok işe yarayacak. Eşsiz olsanız bile, karşılaştığınız aynı sorunları yaşayan milyonlarca kadın olmasa bile binlerce var. İster küçük olsun (bu ruj kalıcı mıdır?) ya da büyük (doğum sonrası depresyonla nasıl baş edebilirim?) kadınlar sorularına cevap veren sosyal medya içeriklerini bulmaya çalışıyorlar. Yorumlarınızı, ürünlerinize ve feed’inize kaydettiğiniz öğeleri kaydederek, kitlenizi beğendiklerinize ve beğenmediklerinize ilişkin bilgiler verirsiniz.

Hayatınızı veya kullandığınız markaları değiştiren ürünleri bulmak için çantanıza, arabanıza ve evinizin çevresine bir göz atabilirsiniz. Bunlar, influencer olmanız için doğal olarak uygun olan markalar. Bu öğeler hakkındaki görüşleriniz önemlidir ve sizi takip eden kişilerin satın alma kararlarını yönlendirir. Tıpkı bir arkadaşınızı işten spor salonuna giderken yeni çantanızı göstermek gibi ve akşam yemeğine dışarı çıkmak için onu motive etmek gibi aynı şeyi sosyal medya için de geçerlidir. Ancak, bire bir, yerine, binlerce veya milyonlarca kişiye ulaşabilirsiniz. Bu markaları organik içeriğinize ekleyerek başlayabilirsiniz. Böylece, ayni veya ücretli ortaklıklar için markalara ulaşırken bunları örnek olarak kullanabilirsiniz.