Instagram İşletme Hesabınızı Ön Plana Çıkarın

207
instagram-işletme-hesabınızı-ön-plana-çıkarın-5

Instagram işletme hesabını, kişisel hesabınız gibi kullanarak takipçi kitlenizi, etkileşiminizi ve erişiminizi yükseltemezsiniz. Bunun için belli yol ve yöntemleri kullanmanız gerekir. İşe ilk olarak takipçi kitlenizi analiz ederek başlayabilirsiniz. Hypeaditor.com, en az 1.000 (1k) takipçili ve herkese açık tüm Instagram hesaplarının ücretsiz takipçi analizini yapan kullanışlı bir site.

Bkz: https://hypeauditor.com

instagram-işletme-hesabınızı-ön-plana-çıkarın

 

 

Bu site sayesinde sahte takipçilerden hesabınızın temizleyebilir ve hedef kitlenizin pek çok özelliğini belirleyerek başarılı sosyal medya kampanyaları planlayabilirsiniz.

Hedef ve KPI Belirleyin

instagram-işletme-hesabınızı-ön-plana-çıkarın-2

Instagram işletme hesabınız, herhangi bir ticari kuruluştan farksızdır. Takipçilerinizi müşterileriniz, potansiyel takipçilerinizi hedef kitleniz olarak tanımlayabilirsiniz. Bir ticarethane için ne tür hedefler belirliyorsanız işletme hesabınız için de aynı şekilde hedefler belirlemelisiniz.

Örneğin daha çok takipçi kazanmayı hedeflemiş olabilirsiniz. Belirlediğiniz bu hedefleri somut KPI değerlerine çevirmeniz ilerleyeceğiniz yolu daha net görmenizi sağlayacaktır.


Not: KPI yani Anahtar Performans Göstergesi, işletmenin ulaşmak istediği hedeflerin sayısal olarak belirlenmiş halleridir. Diğer bir deyişle KPI, işinizin başarısını iyi analiz etmenize yardımcı olan değerlerdir.

Hesabınızın Kimliğini Yaratın

instagram-işletme-hesabınızı-ön-plana-çıkarın-5

Markalar ve işletmeler birer insana benzerler. Hitap ettiği kitleye göre herbirinin sahip olduğu bir kimlik vardır. Instagram işletme hesabınızda kimliğinizi oluşturacak belirleyici unsurlar postlarınızın içerik türü, kullanıcı adınız, kullandığınız etiketler, açıklama yazıları ya da emojıler, görsellik, profil resmi, ses düzeni vb. beş duyuya hitap edecek bütün ayrıntılardır. Tüm bu unsurlar uyumlu bir şekilde düzenlendiğinde işletme hesabınızın kimliğini yaratmış olursunuz.

Takipçileriniz işletme hesabının taşıdığı kimliğin (sıcakkanlı, dinamik, havalı, yaratıcı, komik vb.)  daha ilk bakışta farkına varmalı.

Profil Bilgilerinizi Düzenleyin

instagram-işletme-hesabınızı-ön-plana-çıkarın-9

Ana hatlarıyla kimliğinizi belirledikten sonra, kimliğinizi yansıtacak doğru açıklamalardan oluşan bilgileri biyografi kısmına eklemelisiniz. Buradaki bilgiler yansıttığınız imajla uyumlu olmalıdır. Bu bölümde yalnızca 150 karakter kullanabileceğiniz için açıklamanın kısa ve öz olmasına dikkat edin. Kullanıcı adınız, markanızın adı değilse mutlaka adınızı yazmanız gerekir. Eğer kullanıcı adını aldıysanız alternatif olarak sayfa adını farklılaştırabilir ve markanıza özel etiket belirleyip profilinizde yer verebilirsiniz. Son olarak tıklanabilir web site bağlantısı ve iletişim bilgilerinin çalıştığından emin olmalısınız.

Gönderilerinizi ve Açıklamaları Kontrol Edin

instagram-işletme-hesabınızı-ön-plana-çıkarın-2 (1)

Bir tarz oluşturup onu takip etmek kadar değişiklik yapmak da önemlidir. Takipçiler uzun süre aynı şeyleri görmekten sıkılırlar. Mesela bir giyim işletme hesabınız varsa sürekli ürünlerinizin ön plana çıktığı gönderileriniz bir süre sonra bunaltıcı olacaktır. Bütünü bozmadan gönderi değişiklikleri yapmalısınız. Açıklamalarınız ana hikaye anlatımınızı desteklemelidir.

Hashtag (#) Kullanmaktan Çekinmeyin

instagram-işletme-hesabınızı-ön-plana-çıkarın-6

Instagramda gönderi altına en fazla 30 hashtag koyabilirsiniz. Gönderilerinizle alakalı belli hashtag kümeleri oluşturabileceğiniz gibi markanız için de özgün hashtaglar oluşturmanız da önemlidir. Zamanla takipçilerinizi de bu hashtagleri kullanmaya teşvik edebilirsiniz.

Sahte Hesaplara Dikkat Edin

instagram-işletme-hesabınızı-ön-plana-çıkarın-8

Takipçi sayınızın çokluğu sizi başta rahatsız etmeyebilir. Ancak sahte hesapları ayıklamazsanız hesabınızın imajını zayıflatırsınız. Genellikle gönderisiz, profil fotoğrafı olmayan ya da az gönderi sayısıyla dikkat çeken bu hesapları tek tek seçmek pek kolay olmayacaktır. Bunun için yazının başında önerdiğimiz siteyi kullanabilirsiniz.

Etkileşiminizi Artırmak İçin Özen Gösterin

instagram-işletme-hesabınızı-ön-plana-çıkarın-4

Takipçilerinize uygun şekilde cevap verdiğinizden ve gerçek sohbetler yaptığınızdan emin olun. Size gelen mesajları beğenip, hikayenizde bu mesajları diğer takipçilerle paylaşarak takipçilerinize değer verdiğinizi hissettirin. Eğer hesabınıza uygun olduğunu düşünüyorsanız, başkalarının çalışmalarına da sayfanızda yer vermekte gönüllü olun. Olabildiğince DM mesajlarını yanıtlamaya çalışın. Görmezden geldiğiniz izlenimini oluşturmayın. Sektörünüzdeki influencer’ları takip edip onlarla iletişime geçin. Influencer’larla bağlantınız daha çok etkileşimin anahtarıdır.