Küçük İşletmeler İçin E-posta Pazarlama

129
kucuk-isletmeler-icin-eposta-pazarlama-2

E-posta pazarlama, hem büyük hem de küçük işletmeler için güçlü bir araçtır. Bir e-posta pazarlama kampanyası oluştururken geri dönüş oranını artırmak için takip edilmesi gereken belli başlı kurallar bulunur:

Abone Olmaya Teşvik Edin

kucuk-isletmeler-icin-eposta-pazarlama-1

Abone kazanmak için en basit ve etkili yol, kayıt yaptıran herkese için indirim ya da hediye vermektir. Çoğu kez teşvik edici bir ödül olmayınca e-posta aboneliğine kimse katılmayı tercih etmez. Özellikle mail hesaplarına günlük 400 ile 500 arasında, hatta belki daha da fazla mail gönderildiğini düşünürsek, gelen kutusunun daha fazla dolmasını kimse istemeyecektir. Bu yüzden web sitenizde abonelik butonu oluştururken hediye ve indirim bilgisini eklemeniz teşvik edici olabilir.

Abonelerinizi Ayırın

stock_1500x1500

Bütün aboneleriniz aynı hedef grubuna dahil değildir. Bu sebeple abonelerinizi belli özelliklerine göre listelendirerek farklı e-postalar göndermeniz daha yararlı olcaktır. Bu ayrım sadık müşterilerinizi, indirim için gelenlerden ayırt etmenize ve pazarlama kampanyalarınızı doğrudan hedeflemenize yardımcı olacaktır. Aboneleriniz hakkında ne kadar çok bilgi edinirseniz e-posta listelerinizi daha doğru bir şekilde gruplandırabilirsiniz.

Aboneleri E-postaya Boğmayın

kucuk-isletmeler-icin-eposta-pazarlama-2

Abonelerinize yalnızca söyleyecek önemli bir şeyiniz varsa e-posta yollayın. Araştırmalar tüketicilerin %78’inin abonelikten çıkma sebebinin fazla ve gereksiz e-posta almasından kaynaklandığını ortaya koyuyor.

E-postalarınızı olabildiğince kısa tutun ve görsellerle zenginleştirerek yaratıcı bültenler hazırlayın.

kucuk-isletmeler-icin-eposta-pazarlama

Aynı içeriği iki kez, yanlış zamanda veya yanlış kişilere göndermemek için gönderim takvimi ayarlayın. Aynı zamanda gönderimler arasına çok uzun zaman girmesi de abonelerin sizi unutmasına sebep olur. Bu yüzden düzenli aralıklarla bir e-posta bülteni gönderebilirsiniz.

Sosyal Medyayla Entegre E-postalar

kucuk-isletmeler-icin-eposta-pazarlama-5

Sosyal medya paylaşım butonları içeren e-posta içerikleri, sosyal medyayla entegre olmayan e-posta içeriklerine kıyasla %158 daha yüksek tıklama oranına sahiptir. Aboneleriniz sosyal medya hesaplarınızın olduğunun farkında olmayabilir, böylelikle onları hesaplarınıza yönlendirmiş olursunuz.

E-posta Kampanyalarınızı Analiz Edin

kucuk-isletmeler-icin-eposta-pazarlama-3

E-postalarınızın ROI analizini yapamıyorsanız e-posta pazarlama yapmanızın da anlamı yoktur. Hangi mecrada kampanya yaparsanız yapın verilerinizi analiz etmeniz kampanyalarınızın başarısı için hayati önem taşımaktadır. E-postalarınızın açılıp açılmadığını ve e-posta içeriğinden site ya da sosyal medya butonlarına tıklanıp tıklanmadığını tespit etmeniz çok önemlidir. Bu veriler abonelerinizinden kimlerin işletmenizle ilgilenip kimlere ulaşamadığınızı görmenize yardımcı olur. Ayrıca analitiğe önem vererek kampanya çalışmalarınızda gerekli değişikliklere gidebilirsiniz.