Marka Farkındalığını Sosyal Medyada Yaratmanın 4 Adımı

239
marka-farkindaligini-sosyal-medyada-yaratmanin-4-adimi

 

Marka farkındalığı; en kısa şekilde müşterilerinizin ürün ve hizmetlerinizden haberdar olmasıdır. Marka deyince insanın aklına bir markanın adı, logosu ya da amblemi gelir. Fakat marka aslında bunlardan çok daha fazlasıdır. Tüketicilerin bir markayı satın alması, o markanın tüketiciye kazandıracağı prestij, yaşam tarzı ve imajla yakından alakalıdır. Yani marka aslında üretici için değil tüketici için anlam doludur. Çünkü bir marka, bir yaşam stilini ve imajı işaret ettiği için tüketicilerin kendilerini ifade etmesine yarar. Bu yüzden marka çağrışımları büyük bir önem taşır.

Bu açıdan markanızın bilinirliğini ve farkındalığını yaratmak, diğer markalardan farklılaşmak için oldukça önemlidir. Marka farkındalığına dair iki öğe oldukça önemlidir. Marka bileşenlerini oluşturan tanıma ve hatırlatma kavramları… Marka farkındalığı yaratmak ve satışları arttırmak için tüketiciler, markanızı gördükleri anda tanımalı ve satın alma kararı vermeden önce hatırlamalıdır. Marka farkındalığı piramidini; marka farkındalığı, markayı hatırlama, markayı tanıma ve markayı en üst düzeyde algılama oluşturur. Marka farkındalığı örneklerinden yararlanarak tüketicilerde bir marka algısı oluşturduktan sonra marka sadakati yaratmak ikinci adım olmalıdır. Marka farkındalığı yaratmak için sosyal medya mecralarını verimli bir biçimde kullanabilirsiniz. Peki sosyal medya kanallarını kullanarak marka farkındalığınızı nasıl arttırabilirsiniz?

Doğru Kanal Doğru Hedef Kitle

Marka farkındalığı yaratmak istediğiniz hedef kitleyi tespit ettikten sonra onlara ulaşacağınız doğru sosyal medya mecrasını seçmeniz gerekir. Hedef kitlenizin beğenileri, zevkleri, yaş grubu, yaşam stilini iyi bilirseniz hangi kanaldan onlara ulaşacağınızı daha iyi anlayabilirsiniz. Örneğin bir kulaklık pazarlamak istiyorsanız ve hedef kitlenizi gençler olarak seçtiyseniz onların en çok vakit geçirdiği sosyal ağları hedeflemeli ve bu alanlarda markanızı sıkça göstermelisiniz.

Gösterenin Anlatana Üstünlüğü!

Doğru sosyal medya kanallarını tespit ettikten sonra paylaşım yapmaya geldi sıra… Marka hikayesi oluşturmak ve bununla ilgili metin yazmak önemlidir. Fakat bundan daha önemlisi hikayenizi görselleştirmenizdir. Sosyal medyada en çok görsel paylaşımların dikkat çektiğini biliyoruz. Bu yüzden içeriklerinizi görseller ve videolar üzerinden üretmeniz doğru olacaktır. Kısa, çarpıcı ve etkileyici markanızı tanıtan videolar ve görseller yayınlayarak marka farkındalığınızı arttırmanız mümkündür. Bunun dışında zengin görsel içerikler ve viral videolar hazırlamak için influencer’lar ile işbirliği yapabilirsiniz.

Etkileşimin Gücü

Marka takipçilerinizle etkileşim kurmak ve sürekli iletişim halinde kalmak marka farkındalığı yüksek olan kitlenizi ikinci aşamaya geçirecektir. Yani marka sadakati oluşturmaya… Aldıkları ürün ya da hizmetlerle ilgili yaşadıklarını sorunları, deneyim paylaşımını önemseyin ve takipçilerinize en kısa zamanda çözüm üreterek cevap verin. Hatta takipçi etkileşimini arttıracak sosyal medya kampanyaları ve sosyal medya yarışmaları hazırlayabilirsiniz. Takipçilerinizle iletişim kurarken sıkıcı bir dil kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Promosyonlar Önemlidir!

Her zaman olmasa bile ara sıra markanıza ilgi çekmek ve marka farkındalığı oluşturmak adına çeşitli promosyonlar düzenleyebilirsiniz. Fakat promosyonları yılda birkaç kezden daha fazla yapmamak gerekir. Marka hikayesi ve marka imajını yansıtan çeşitli içerikleri yayınladığınız sosyal medya hesaplarınızdan ara sıra müşterilerinize promosyon jestleri yapmanız onların hoşuna gidecektir. Üstelik müşterileriniz ürün ve hizmetlerinizi deneyimleyecek ve olumlu deneyimlerini etraflarındaki kişilerle paylaşacaktır.