McDonals’dan Kırmızı Balonlu Kız’a Eleştirili Soslu Göndermeler

261
mcdonalsdan-kirmizi-balonlu-kiza-elestirili-soslu-gondermeler

Bu hafta, ünlü  sanatçı Banksy, satılmasından sonra  kendi resmini parçalayarak ve büyük bir şok etkisi yarattı. İngiliz sokak sanatçısı Banksy, en ikonik resimlerinden bir tanesini olan Kırmızı Balonlu Kız’ı büyük sanat şirketi Sotheby’s tarafından hafta sonu yapılan açık artırmada 1,4 milyon ABD dolarına satmasının ardından sadece saniyeler sonra imha etti. Sotheby’nin üst düzey yöneticisi Alex Branczik, verilen zararın aslında eserin ederini iki katına çıkarmış olduğunu belirtti. “Kesinlikle bir açık artırma bittiği için kendiliğinden parçalanan ilk parça.”Bu yaptığı şok edici davranış ile Bansy sanat camiasının en büyük PR gerçekleştirmiş oldu.

Pek çok kişinin bugüne kadarki en büyük sanat şakalarından biri olarak gördüğü Banksy’nin “Girl with Balloon” eseri, açık artırmada tokmağın aşağı inmesinden saniyeler sonra, çerçevesinin içinde gizlenmiş bir parçalayıcıdan geçti. Banksy, Instagram hesabında paylaştığı bir video aracılığıyla da eserin kendini nasıl imha ettiğini açıkladı. Haber sanat dünyasında patlak verdiğinde, fast food devi McDonald’s da yaratıcı ajansı DDB Avusturya ve TBWA Paris tarafından yapılan bu reklam afişleri ile bu reklam vari hareket tiye alındı. İki büyük McDonals’s ajansı yaratıcıları bu durumu kendi ellerinde çok güzel bir mizah malzemesine çevirdiler. Banksy’e tepki veren fast food zincirini geçen sene de Banksy hedefin almıştı ve markanın maskotu ile “Shoe Shine” isimli bir heykelini yaparak “Mega bir şirketin bu parlak imajını sürdürmek için gereken ağır iş gücünün bir eleştirisi.” açıklamasında bulunmuştu.

McDonald’s’ın küresel tasarım estetiğindeki son zamanlardaki minimalizm eğilimi, hem açık hem de dijital olarak gerçekten çarpıcı bir işler çıkardı. Aynı zamanda, markanın yaratıcı ajanslarının zihinlerini de etkileyerek, geleneksel gıda fotoğrafçılığının ötesine geçen yollarda düşünmelerini sağlıyor. TBWA Paris, ilk olarak 2013’te markalaşmayı sona erdiren aşırı gıda fotoğraflarıyla ve ardından McDonald’s ürünlerinin ve ambalajının ikonik statüsünde oynayan çok sayıda minimalist kampanyaları ile yer alıyor.

Banksy’e tepki veren fast food zincirini geçen sene de Banksy hedefin almıştı ve markanın maskotu ile “Shoe Shine” isimli bir heykelini yaparak “Mega bir şirketin bu parlak imajını sürdürmek için gereken ağır iş gücünün bir eleştirisi.” açıklamasında bulunmuştu.