Mobil Pazarlama Optimizasyonu İçin 8 Faydalı İpucu

150

 

Mobil pazarlama artık çevrimiçi pazarlama ile eşanlamlıdır. Her gün birçok kullanıcı, bugün internete sürekli mobil cihazlardan bağlanıyor. 2016 yılının sonlarında, Google, ilk kez, mobil dizini test etmeye başladı. Dizine eklendiğinde ve dizini kullanmaya başladığında, arama motorları, sıralamayı belirlemek için masaüstü sürümünden önce web sitenizin mobil sürümüne bakar. Mobil pazarlama araçları, mobil pazarlama uygulamaları, mobil pazarlama makaleleri ve mobil pazarlama türlerini kullanarak web sitenizi optimize etmek arama motorlarında üst sıralara çıkmanızı sağlar.

Mobil sürümü olmayan veya iyi optimize edilmiş bir mobil web sitesine sahip olmayan web siteleri, her gün daha fazla siteyi kullanıma açılırken, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) daha da alt sıralarda yer almaya başlayacaktır. Fakat bazı mobil SEO stratejileri kolay uygulandığı için bunları kendiniz kolaylıkla yapabilir ve sıralamanızı yükseltebilirsiniz.

İçeriğiniz ortamlar arasında tutarsız bir performans gösteriyorsa, bir kitle etkileşim fırsatı kaçırıyorsunuz demektir. Mobil SEO, geleneksel SEO gibi, içeriği çevrimiçi bir şekilde öne çıkaran bir şekilde oluşturmak ve etiketlemekle ilgilidir. Markanızı arama motoru cezalarından korumak ve online görünürlük sağlamak için buradaki mobil pazarlama örneklerinden yararlanabilir ve mobil SEO ipuçlarını kullanabilirsiniz.

Bir Google My Business hesabı oluşturun.

İşletme sahiplerinin oluşturabileceği en önemli hesaplardan biri olan Google My Business hesabı ücretsizdir ve kurulumu kolaydır. Burada istenen bilgileri en iyi şekilde doldurun ve işinizin olabildiğince fazla fotoğrafını ekleyin. Kullanıcılar, işletmeniz için bir arama yaptığında öncelikle bu bilgileri göreceklerdir.

Sık sık tüm dizin listelerini gözden geçirin.

Google My Business hesabının ötesinde, mobil kullanıcılar, markanızı bulmak için başka web sitelerini ve uygulamaları da kullanabilir. İşletmenizin online olarak tüm listelerini sık sık gözden geçirin ve güncelleyin. Yelp, yerel web siteleri, TripAdvisor, Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn gibi popüler işletme dizinlerindeki listeleri güncelleyin. Bu listeler, arama yapanların adınızı ararken doğru bilgilere ulaşmasını sağlayacaktır.

Sosyalleşin.

Mobil cihazlarda, sosyal medya siteleri önemli miktarda trafik çekiyor. Sosyal medya kullanıcılarının yaklaşık % 80’i, zamanlarının büyük bölümünü mobil cihazlardan eriştikleri sosyal medya hesaplarında geçiriyor. Mobil kullanıcılar için görünürlük sağlamak istiyorsanız, sosyal medya pazarlama stratejinize öncelik verin. Markanızın öne çıkmasını sağlamak için platforma özel reklamlar kullanın, kullanıcılarla etkileşim kurun,  markanızın öne çıkmasını sağlamak için içeriklerinizi verimli bir şekilde yayınlayın.

Eklentilerden yararlanın.

İşletmeniz WordPress veya başka bir platform kullanıyorsa, mobil sitenizi daha kullanıcı dostu hale getirmek için tasarlanmış eklentilerden yararlanın. WordPress; site hızını iyileştirmek, görüntüleri optimize etmek ve diğer önemli mobil SEO görevlerine dikkat çekmek için eklentiler sunar. WPtouch, web sitenizin Google tarafından onaylanmış bir mobil dostu sürümünü oluşturacak bir şekilde her yerde bulunan WordPress eklentisidir. Web sitenizi güncellemek ve optimize etmek için şu anda bir uzman çalıştırmıyorsanız, eklentilerin online görünürlüğünü korumanıza nasıl yardımcı olabileceğine bakın.

İçerik görünürlüğü için anahtar kelimeler kullanın.

Mobil kullanıcılar, masaüstü kullanıcılardan farklı arama yapar. İçeriğinizi, doğru kişilere ulaştırmak için mobil anahtar kelime aramalarına uygun şekilde optimize edin. İçerikleriniz için doğru anahtar kelimeleri bulmaya yarayan araçları satın alın. Google Search Analytics uygulamasında, cihazlara göre anahtar kelime karşılaştırmaları bulabilirsiniz.

Görselleri optimize edin.

Mobil cihazlarda sayfa yükleme sürelerini iyileştirmek için, mobil görsellerinizi optimize edin. Görsellere yardımcı olması için bir eklenti kullanmıyorsanız, sayfa hızı aracını kullanarak sorun oluşturanları belirleyin ve daha hızlı yükleme süreleri için boyutları sıkıştırın veya değiştirin.

İçeriğinizi mobil cihazlar için hazırlayın.

Bir mobil cihazda farklı arama yapmaya ek olarak, birçok kişi içeriği farklı şekilde algılar. Okunabilir içerik, mobil cihazlarda daha iyi çalışma eğilimi gösterir ancak test etmek bunu kesin olarak bilmenin tek yoludur. Hangi türdeki mobil içeriğin daha iyi performans gösterdiğini belirlemek için temel bir A/B test biçimi kullanmayı düşünebilirsiniz.

Lokal aramalar için mobil optimizasyon yapın.

Arama sıralamalarını artırabilecek ayrıntılı kod optimizasyonlarına dalmak istemeyebilirsiniz ancak birkaç temel öğeyi göz önünde bulundurmalısınız. Lokal aramaları optimize etmek için başlık etiketlerine, URL’ye, H1 başlığına ve meta açıklamasına hem şehir hem de ülke adını ekleyin.

Mobil SEO yakında masaüstü SEO’nun güçlendiricisi olacak. Sitenizde mobil ve masaüstü aramalarda görünürlük sağladığından emin olmak için bir uzmanla çalışmayı veya kendi kendinize bu işe başlamayı deneyin. Birkaç basit ince ayar, dijital varlığınızı artırabilir ve yerel müşterileri kapınıza getirebilir.