Nasıl Influencer Bulunur?

534
Influencer marketing kampanyaları
Influencer marketing kampanyaları

Influencer marketing kampanyalarının başarısı bulduğunuz influencer’ın markanıza uyumluluğuna bağlıdır. Yanlış influencer seçimi beklenen başarıyı sağlayamadığı gibi sizi bir krizin eşiğine de getirebilir.

Peki doğru influencer nasıl bulunur?

Kendinizi ve Takipçi Kitlenizi Tanıyın

Influencer’ı seçmeden önce ilk yapılması gereken markanızın kimliğini ve hedef kitlenizin kimliğini iyi tanımaktır. Tüketicinin yakından takip ettiği ya da sempati duyacağı kişileri tespit etmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Hangi sosyal medya mecrasında influencer marketing çalışması yapmak istiyorsanız, o mecradaki takipçilerinizi analiz edin. Takipçileriniz arasında bir influencer bulabilirsiniz. Markanızla ilgili bir influencer’la iletişime geçmek markanızı tanımayan bir influencer’ı kampanyaya ikna etmekten her zaman daha kolaydır.

Sosyal Medyada Arayın

Influencer bulmak için en doğru arama motorları sosyal medya platformlarıdır. Oluşturacağınız içerik türüne göre önce hangi platformu kullanacağınıza karar verin. Örneğin video içerikleri için Youtube ve Instagram aramaları yapmanız faydalı olacaktır. Kampanyanın içeriğine göre (#) etiket aramalarında başlıca gönderileri ve trendleri inceleyerek doğru influencer’ı bulabilirsiniz.

Sahte İnfluencer’ları Ayıklayın

Bir influencer’ın gerçek olup olmadığını etkileşimi belirler. Takipçi sayısı ya da beğeni sayısı fazla olabilir bu gözünüzü boyamasın. Bu hesapların takipçi listesine bir göz atmanız sahte olup olmadığını anlamanızda yeterli olacaktır. Az paylaşımlı ve yabancı hesaplarla dolu bir liste kendini belli edecektir.

Son Olarak İletişime Geçin

Marka yazışmalarında e-posta tercih edilse de direkt mesaj atarak iletişime geçmek daha hızlı sonuç verecektir. Özellikle mikro influencer’la iletişime geçecekseniz DM en etkili yöntem olacaktır. Ancak daha çok takipçili influencer’larla çalışmak istiyorsanız ve influencer’ın bir ajansı varsa direkt ajans ile iletişim kurmanız daha doğru bir yol olacaktır.