Reklam Verenlerin Korkulu Rüyası: Facebook Fuzzitfy.me Eklentisi

146
reklam-verenlerin-korkulu-ruyasi-facebook-fuzzitfy-me-eklentisi

Fuzzify.me başlangıçta bir araştırma projesi olarak ortaya çıktığını daha sonraları ise farklı bir boyuta geldiğini söyleyen Fuzzify yaratıcı Joana Varon, cinsiyetçi reklam hedeflerini araştırırken anne olmamış kadınlarına bile Facebook üzerinde bebek ürünlerinin reklamlarının yapıldığını görüyor ve Who Targets Me kullanan kadın kullanıcılar ile iletişime geçerek kadınların bu hedeflemelerden kaçınmak için Facebook üzerinden cinsiyetlerini değiştirdiğini belirtiyorlar.

Fuzzify. me eklentisi Facebook reklamverenlerin boğazlarını yapışırken kullanıcılar içinse derin bir nefes aldırıyor. Şöyle ki; İstediğiniz tüm reklam tercihlerini silebilirsiniz. En önemli özelliklerinden biri de reklamverenlerin sizin hakkınızdaki kişisel bilgileri kısıtlayabilme olağanı sağlaması.  Bu sayede istemediğiniz sizi sıkan reklamları görmekten kurtulacaksınız. Bu saydığımız özelliklerin hepsini elbette Facebook üzerinden de yapabilirsiniz fakat; fuzzify.me ile bu daha kolay, basit ve işlevsel oluyor

Eklentinin üreticisi Varon’un da belirttiği üzere, Fuzzify.me sizi kimin hedeflediğini daha iyi anlamak ve reklam hedeflemelerine şeffaflık getirmek için tasarlandı. Bu noktada eğer Facebook’un şimdiye kadar sizi nasıl hedeflediğini kavradıysanız, bu durumu yönetmek için Fuzzify.me’nin kullanışlı bir araç olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer bir ad blocker kullanıyorsanız Fuzzify.me’yi çalıştırmak için ad blocker’ı kaldırmak zorunda olduğunuzu da belirtelim. Eklentinin çalışma prensibi ise oldukça basit. Fuzzify.me’yi indirdikten sonra Facebook’ta size gösterilen reklamların listesine ve bu reklamları neden gördüğünüze dair açıklamalara kolayca erişebiliyorsunuz.Bu noktada eğer Facebook’un şimdiye kadar sizi nasıl hedeflediğini kavradıysanız, bu durumu yönetmek için Fuzzify.me’nin kullanışlı bir araç olduğunu söyleyebiliriz.