Rotasız Bir Seyyah: Mehmet Genç

178
rotasiz-bir-seyyah-mehmet-genc

Gezginci Günlüğü: 2

Birçok insanın hayalidir dünyayı gezmek, farklı kültürler tanımak; hiç tatmadığı yemekleri tatmak, hiç bilmediği bir dilde merhaba demek… İçimizde hep bir gitme arzusu vardır. Ama bir türlü bu istediği yerine getiremeyiz. Birçok sebebimiz vardır bu hayalimizi gerçekleştirmediğimiz ama biliriz ki hepsi bir bahaneden başka bir şey değildir. Ya işimiz vardır bırakıp gidemiyoruzdur ya ailemiz arkadaşlarımız biz olmadan ne yaparız deriz ya da paramız yoktur ya da zamanımız.

Hayallerini gerçekleştiren gezginciler köşesinin bu haftadaki ünlü gezgincisi Mehmet Genç. Kendisini Rotasız Seyyah olarak tanımlayan Mehmet Genç, bu ismi başta seyyah olarak düşünmüş daha sonrasında arkadaşının tavsiyesi ile “rotasız seyyah” olarak kullanmaya başlamış. Samsun doğumlu Mehmet Genç, öğrenim hayatını tümünü Samsum’da tamamlayıp İstanbul’da IT sektöründe çalışmış altı yıl boyunca. Hikayenin başlangıcı da şu şekilde olmuş: Çalıştığı firma kendisini iki haftalık eğitim için Tayvan’a  göndermiş. Mehmet Genç Türkiye’ye geldiğinde yaşamak istediği hayatının bu olmadığını ve artık buna bir son verip hayatını şekillendirmek için adım atması gerektiğine inanmış. İstifa edip ömrünü metrolarda, metrobüslerde sabah  sekiz, akşam altı yaşayarak geçirmektense dünyayı tanımak için geçirmeyi tercih etmiş.

Geçimi sağlamak için de Hobisi olan fotoğrafçılığı işi haline getirmiş. Gittiği gezdiği ülkelerde ve döndüğü zaman Türkiye’de fotoğrafçılık yaparak geçimini sağlamış. Sanatsal çekimlerden ürün çekimine, reklam çekimlerinden model çekimlerine kadar birçok dalda mesleğini icra etmiş.İşlerinin reklamını yapmak ve tanıtmak amacıyla kendisine ait bir web sitesi kurmuş.  Ucuza ve hesaplı gezmek için o da ; biletlerini önceden alıyor ve mil ve benzeri puanlar da kullanıyor. Kendisine verdiği ismi ile müsemma olarak rotasız bir yol çiziyor kendine, yol onu nereye götürürse… Genelde hostel ve couchsurfing üzerinden tanıştığı insanlarda konaklıyor. Bir yere gitmek için öncelikle en ucuz olan seçeneği uyguluyor. Yürüme, otostop, otobüs gibi. Kendisi bir röportajında kaldığı şehirden Machu Picchu’ya gidişinde kısa süren ama pahalı olan tren yolculuğunu seçmeyip 3 araç değiştirip gece ormanda 3 saat yürüyerek 15 saat yol tepmeyi tercih ettiğini belirtiyor.Yemek giderleri için de genellikle kaldığı hosteller de yemek yediğini belirtiyor.

Mehmet Genç İngilizceyi de İspanyolcayı da gezerken öğrenmiş. Yola çıkmadan önce İngilizce konuşmayı bilmiyormuş.  Gezememesinin sebebini dil bilmemek olduğu söyleyen insanlar için de bir örnek oluşturuyor kendisi. Mehmet Genç’in en büyük maceralarından biri de, Amazon’daki Marbuo yerlilerinin köyüne gittiği gün ve  6 bin 270 metre rakımlı Ekvador’daki Chimborazo Dağı’nın zirvesine çıktığım gün olarak  aktarıyor.

Youtube kanalı aktif olarak kullanan Mehmet Genç,  çokça duyulan ve meşhur olan “birine çok güzelsin derseniz ne olur” konusu içeren fotoğrafları içeren bir yayını bulunuyor. Dünyanın birçok ülkesinden kadınlara “çok güzelsin” dedikten sonra tepkileri fotoğraflayan ve bu anları ölümsüz kılan Genç, gezginciliğini yaptığı bu kültürel ve sanatsal çalışmalar ile apayrı bir yere taşıyor.