Sahte Takipçili Fenomenlere Dikkat! – Influencer Marketing

211
dislike

Birçok marka, sosyal medya kampanyası oluşturma aşamasında seçtikleri fenomenlerin takipçi sayısına dikkat ediyor, bu tamamen olmasa da yanlıştır çünkü artık öyle bir zamana geldik ki, takipçiler bile satın alınabiliyor. Bu konuya burada değinmeyeceğiz, diğer makalelerimize göz atabilirsiniz.

Bu makalemizde markaların kampanya oluşturma aşamasında fenomen seçerken nelere dikkat edeceklerine, hangi fenomenin doğal, hangisinin sahte takipçisi olduğunu nasıl anlayabileceklerine değineceğiz. Unutmayın, bu türde fenomenler piyasada oldukça fazladır. Bu tarz fenomenler yaptığınız kampanya yatırımlarını boşa çıkartabilir.

Yüksek Hızlı Artışa Dikkat!

Fenomenlerdeki yüksek hızlı takipçi artışına dikkat edilmelidir. Takipçi satın alındığında ani bir artış görülecektir. Bir fenomeni bir gecede 20 bin kişinin takip etmesi oldukça zor bir durumdur, sonrasında zaten eski hızına dönecektir.

Diyelim ki dönmedi, bu olabilecek bir durumdur. Bu sefer beğeni sayılarına, yaptığı içeriklerin kalitesine bakarız.

Etkileşim İstatistiklerini İsteyiniz

Bu tür hesapların etkileşimleri oldukça azdır. Bu şekilde anlaşılması daha kolay olacaktır.

Örneğin; bir fenomen hesabının 50 bin takipçisi bulunmakta fakat gönderilerinin etkileşimleri 2 bin 3 binde tıkanıyorsa, bilin ki o sahte takipçili hesaptır.

Hesaptaki Yabancı Takipçilere Dikkat Edin

Eğer iletişim halinde olduğunuz fenomen bir film yıldızı, şarkıcı vs. değilse dünya çapında binlerce takipçisi olması imkansızdır.

Takipçi Satın Almak Neden Mantıklı Değildir?

Hizmet aldığınız sistem bir gün kapatıldığında, hesabınızdaki takipçi sayısı sıfırlanacaktır. Bu durum piyasadaki imajınızı kökten sarsacaktır.