Sık Yapılan 6 Facebook Reklamı Hatası

198
sık-yapılan-6-facebook-reklamı-hatası-8

Facebook reklamları, önemli ölçüde pazarlama bütçesi ayrılan bir alandır. İyi sonuçlar elde ederseniz kâr edersiniz ancak yanlış strateji izlerseniz zarar edebilirsiniz. Facebook reklamlarında genel olarak hep benzer hatalara düşülüyor.

1.  Video İçeriklerin Önemsenmemesi

sık-yapılan-6-facebook-reklamı-hatası

Yapılan araştırmalar,  Facebook’ta birçok yayın türünün etkileşiminde düşüş olduğunu gösteriyor. Bir Facebook kullanıcısının her Facebook’a giriş yaptığında, zaman akışında ortalama 15.000’e kadar içerik sıralanıyor. Hal böyle olunca, kullanıcıların, belli tip içeriklerle etkileşime geçme oranı da azalıyor.

Facebook’taki bir yıllık içerik katılımları incelendiğinde varılan sonuç, resim ve bağlantı içeren paylaşımların etkileşiminde düşüş olmasına rağmen, video yayınlarının bu düşüşten etkilenmediği yönünde. Hatta geçtiğimiz yıllara oranla video içeriklerin etkileşimi şu anda %10 artmış durumda.

Video temelli reklamlar oluşturmaktan çekinmeyin.

2. Hedef Kitlenin Belirsizliği

sık-yapılan-6-facebook-reklamı-hatası-2

Reklam hedef kitlesini belirlerken sadece rakamsal olarak ulaşılmak istenen kişi sayısının seçilmesi yeterli değildir.  Yaş aralığı, coğrafi bölge, cinsiyet vb. pek çok özellik belirlenerek hedefin olabildiğince daraltılması gerekmektedir. Hedef kitlenin belirsizliği sebebiyle reklamları gören kullanıcıların çoğu olumlu geri bildirimde bulunmamakta ve reklam bütçeleri boşa gitmektedir.

3. Reklam Başarısının Takip Edilmemesi

sık-yapılan-6-facebook-reklamı-hatası-4

Reklamın kampanya dönemi boyunca izlenerek, hedef kitleye erişip erişmediği erkenden tespit edilmelidir. Kampanya süresince olumlu ya da olumsuz geri bildirimlere göre değişikliklere gidin. Reklamla çoktan etkileşime geçmiş kişilerin sürekli aynı reklamla karşılaşıp olumsuz tepki vermemeleri için aynı içeriği tekrar tekrar aynı kişilere hedeflemekten kaçının.

4. Yanlış Reklam Tipinin Seçilmesi

sık-yapılan-6-facebook-reklamı-hatası-5

Facebook çeşitli reklam tiplerini kullanıma sunar. Hedeflenen başarıya göre yanlış reklam tipi seçildiğinde beklenen geri dönüş sağlanmayabilir. Her bir reklam tipi arasından kitlenizin etkileşime geçme olasılığı en yüksek olanı seçmelisiniz.

5. Bir Arada Pek Çok Reklam Türünün Analiz Edilmesi

sık-yapılan-6-facebook-reklamı-hatası-6

Reklam değişkenlerini ayırt etmekte zorlanmamak için her bir reklam tipinin ayrı ayrı analizlerini yapmaya özen gösterin. Hangi içeriğin olumlu geri dönüş getirdiğini ayırt edemezseniz uzun  vadede başarılı kampanyalar düzenleyemezsiniz.

6. Kararsızlık

sık-yapılan-6-facebook-reklamı-hatası-7

Kampanya sürecinde geri bildirimlere göre esnek davranmak önemlidir ancak sert değişiklikler yapmaktan da kaçınılmalıdır. Kampanyaların ortasında tamamen iptal etmek akılcı bir çözüm değildir. Bir takım değişikliklerle kampanya sonuna kadar kararlılıkla gidilmelidir.