Sosyal Medya Gönderilerinizde İstikrar Yaratmak İçin 3 Yol

184

 

Günümüze herkes bir sosyal medya gurusudur. Kendi kendini düşünce liderleri ilan eden kişiler, “harika içerikler oluşturma” ve “kitleleri tanıma” gibi ifadeler kullanır. En iyi uygulamaları vaaz ederler, bu arada kendileri bu uygulamaları pratik hayatlarına geçirmezler. “İnsanların ilgisini çekmekle ilgili her şey” derler. Hayır. Gerçekten değil. Bu oldukça kısa vadeli düşünce. Sosyal medya reklamları ve influencer marketing, kişisel Facebook hesabınızdan arkadaşlarınız ve ailenizle paylaştığınız güncellemelerden çok farklı bir şeydir.

Kısa vadede çok sayıda sosyal medya pazarlamacısı var. Müşterilerine, “Instagram üzerinde büyük bir patlama yapabiliriz” derler. Dikkat ve viral reklam vaat ederler ve müşteriler bunu şeker gibi yiyorlar.

Ancak günün sonunda, sosyal medya pazarlamacıları müşterilere sadece duymak istediklerini anlatıyorlar ve bir müşterinin duymak istediği şey, bir gecede büyük bir patlama yapmaktır. Tamam. Sosyal medya ajansınızın size viral bir patlama yarattığını farz edelim. Peki ya sonra?

Gerçek ve tutarlı bir değer sağlamayan bu tür sosyal medya kampanyaları ve influencer marketing kampanyaları saman alevi gibidir. Bu yüzden takipçiler hemen ilgisini kaybeder. Böylece, kazandığınız tüm popülerlik bir anda biter. Kısa vadeli planları herkes yapar. Popülerliği hemen istiyorlar. Bir anda dikkat çekmek istiyorlar. Yatırım getirisini hemen görmek istiyorlar. Ve bu yüzden, influencer pazarlama ve influencer reklam söz konusu olduğunda yapılabilecek en büyük hatayı yapıyorlar. Hiçbir gerçek değer yaratmayan influencerlara çok fazla güveniyorlar.

Buradaki en büyük sorun herkesin daha önce tanımlandığı gibi süperstar olmak istemesi… Herkes açık, şeffaf ve gerçek olmak zorunda olmayan bir marka olmak istiyor ancak yine de herkesin gönderileri beğenme, spam olarak şikayet etme ve alkışlama gibi hakları var. Bu durum güneş gözlüğü takan ve hiçbir zaman röportaj vermeyen eğlence endüstrisindeki ünlülerden farkı yok. Fakat size bir şey söyleyeyim. Artık bu işe yaramıyor!

Sosyal medya, bir kişinin kişisel yaşamına açılan bir penceredir. Sosyal medyanın amacı başka bir arkadaş ya akraba ile insana çok yakın, çok doğrudan bir şekilde bağlantı kurmaktır. Markanızın basın bültenlerini yaymak için böyle bir aracı kullanmaya çalıştığınızda, çok fazla insanı kaybedersiniz. Bir marka iseniz, ya da kişisel bir marka ile ortak bir bağınız varsa, sosyal medya sizin ne kadar harika olduğunuz hakkında konuştuğunuz bir yer değildir. Kendinizi tekrar tekrar tanıtmanız ve marka tanıtımı yapma için uygun bir yer değildir. Sosyal medya, takipçilerinize gerçek değer sağlayacağınız ve onların sorularına yanıt vereceğiniz bir yerdir.  Yine de, çoğunluk hala Instagram gibi bir kanalı bir reklam panosu gibi kullanıyor. Peki, gerçek değeri nasıl sağlıyorsunuz?

Kitlenizin En Çok İhtiyaç Duyduğu Şeyleri Öğrenin

“Hedef kitlenizi tanımak” çok geniş bir kavramdır. Örneğin bir fitness markası, “Hedef kitlemiz aktif insanlar” diyebilir. Harika. Büyükannem 92 yaşındaydı ve gayet aktifti. Bu onu takipçin yapıyor mu? Hayır! Bu, kitlenizi tanımak değil! Bu, kitlenizin neyle uğraştığını, ne öğrenmek istediklerini ve neye ihtiyaç duyduklarını bilmekle ilgilidir. Fitness markası örneğini kullanalım.

Sporcu takviyeleri sattığınızı varsayalım. Sosyal medyaya kısa vadeli bir yaklaşım, ürünlerinizin resimlerini her gün yayınlamak olacaktır. Peki niye? Kaslı bir erkek fotoğrafı koymak işe yaramaz! Ambalajınızın ne kadar muhteşem göründüğü önemli değil çünkü… Günün sonunda, ürününüz tozla doldurulmuş bir plastik kaptır. Bu sizin sosyal stratejinizse, kitlenizin ihtiyaçlarına odaklanmıyorsunuz sadece gösteriş yapıyorsunuz demektir. Eğer bir tüketici olsam, kilo vermek veya kas yapmak için mücadele ederken, kaslı bir erkek fotoğrafı amacıma ve hedeflerime ulaşmamda bana yardımcı olur mu? Yok hayır. Demek istediğim, uzun vadeli planlar yapmanız gerektiğidir. Kimse uzun vadeli planlar yapmak istemez çünkü genellikle daha pahalı, daha zordur ve bir tutam yaratıcılık gerektirir.

Bir marka iseniz, sektördeki influencerları ve kanaat önderlerini vurgulamak için sosyal platformlarınızı kullanın ve kitlenize bilmesi gereken her şeyi öğretmelerini sağlayın. Mümkün olduğu kadar çok sayıda kitlenin ihtiyaç noktalarını bulun ve doğrudan onları ele alın. Örneğin: Hedef kitlenizin, sabah 9 ve akşam 5 çalışan olduğunu varsayalım. Şirkette çalışırken yiyecek bir şeyler bulmak için uğraştıklarını biliyorsanız, bir beslenme uzmanı bulun ve bu konuyu ele alarak sizinle birlikte içerik oluşturmasını sağlayın. İhtiyaç noktalarını bulun ve içeriğinizi bunları ele almak için kullanın.

İnsanlar Önceliklidir, Markanız Değil! Bunu Unutmayın!

“İnsanlar markaları umursamıyor. İnsanlar, insanları önemser. ” Bu ifadeyi kaç kez duydunuz? Şimdi bana gerçekte ne anlama geldiğini söyleyebilir misiniz? Bu, kimsenin sizin markanızı umursamadığı anlamına gelir. Yarın hayatta kalan markaların, egolarını bir kenara koyan ve bugün insanları ilk sıraya koyan kişiler olacağına inanıyorum. Büyük bir marka olarak, sektörünüzdeki herhangi bir düşünce liderine en büyük platformu sunma olanağına sahipsiniz.

Eğer gerçekten başarılı olmak istiyorsanız, gerçekten doğru bir piyasa değeri yaratmak istiyorsanız, o zaman bir geri adım atmanız ve sektörünüzde gerçek seslere sahip gerçek insanları ön plana çıkarmanız gerekir. Bu çok basit. Yine de her gün, birçok kişi, değer yaratmayan içerikleri üretmeye devam ediyor. Çünkü bu kolay. Çünkü ucuz. Ve çok fazla üzerine düşünmek gerekmiyor.

Takipçilerinize Güvenin

Edebiyatta, yazarların kullandığı “okuyucularına güven” sözleri vardır. Bu söz, bir karakterin geçmiş hikayesini anlatmak için bir sayfa yazdıysanız, sonraki on sayfa için referans göstermeniz gerekmez anlamına gelir. Okuyucunuz, onlara söylediklerinizi hatırlar. Okuyucunuza güvenin. Takipçileriniz sizin okuyucularınız. Eğer bir videoda kanalınızın ismi yer alıyorsa ve her yerde logonuz varsa, neden bir influencer ile çalışıyorsunuz? Bir videoda elli kere kendinizden bahsetmek sizce etkili bir yol mu? Takipçilerinize güvenin. Markanızdan bir kez bahsetmek yeterlidir. Sürekli hatırlatmak zorunda değilsiniz! Çok fazla marka, çabalarının % 90’ını promosyon yapmaya ve% 10’unu değer sağlamayı amaçlayan içerik üretmeye ayırıyor. Bu bir tuzaktır. Bunu tersine çevirmelisiniz. Değer yaratmayı amaçlayan içerikler üretmek önceliğiniz olmalıdır. Kimsenin bunu yapmamasının nedeni, dediğim gibi, iş endüstrisinin bir geçişte olmasıdır. Büyük markaların çoğu hala satışların çok farklı inanç ve pratiklerle yürütüldüğü bir dünyada büyüyen insanlar tarafından yönetiliyor. Şimdi, iş dünyasında “Değer vermeyi asla bırakma” sloganını benimseyenlerin başarı sağladığı bir dünyada yaşıyoruz. Eğer gerçek bir değer sağlıyorsanız, gerçek müşteri sadakati oluşturduğunuz için sonunda daha fazla satış yaparsınız. Ve sadık bir müşteri, sahip olabileceğiniz en değerli şeydir…