Starbucks’tan İtalya Çıkarması!

197
starbucksdan-italya-cikarmasi

Türkiye’de onca Starbucks var ama bak İtalya’da yokmuş” lafları tarihe karışıyor.

Türkiye’de sözlük platformlarında ve özellikle Twitter üzerinde Starbucks çok eleştirilen bir marka. Bunun en büyük nedeni ise, lezzet ve hizmet kalitesi değil. Türkiye’deki Starbucks algısı daha çok marjinal bir hayat şekli olarak anlaşılıyor. Şöyle ki; “Türkiye’de bu kadar Starbucks varken neden İtalya’da bir tane bile Starbucks yok!” argümanı ile Türkiye’deki Starbucks seven kitlenin tamamen kahve keyfinden çok “markanın kendilere sunduğu seçkin bir yaşam tarzını” seçmeleri eleştiriliyor. Fakat Türkiye’de Starbucks’ın bu denli tutulmasının en büyük sebebi ise Genç kesimin rahatlıkla sosyalleşeceği yer yok. Türkiye’deki gençlerin hem sosyalleşip hem de rahatlıkla kahve içebilecekleri yerler çok çok az. Türkiye’de kahve kültürü olmaması ve sadece kahve denilince “Türk Kahvesi” olarak algılanması da Starbucks’ı daha cazip getiren faktörlerden biri.

Starbucks Türkiye gibi kolayca tutabileceği lokasyonlardan farklı olarak tarihsel ve sofistike kahve kültürüne sahip yerlerde  işinin zor olduğu biliyordu. Bu sebeple en kapsamı çalışmalarından birini İtalya’daki Milan şubesinde gerçekleştirdi. Bu kadar çok gündem olmasının en büyük nedeni de İtalya’nın köklü bir kahve kültürüne sahip olması ve espresso ana vatanı olmasıydı.

Starbucks’un dünya çapındaki şube sayılarına baktığımızda (2018 raporları) da en çok dikkat çeken durumun Türkiye’deki sayısının bir hayli fazla olması ve İtalya’da hiç şubesi olmaması görmekteyiz.

Kahveyi bir içecekten ziyade bir konfor deneyimi olarak sunan Starbucks Reserve Roastery, geçmiş kahve kültürü ile geleceği bileştiren mekan tasarımları ile İtalya’ya yeni bir soluk getiriyor. Starbucks’ın hızlı kahve tüketim kültürü ile İtalya’daki kahve kültürü ile arasında ciddi farklılıklar var fakat; Starbucks aradaki bu farkı ince detaylar ile tamamen ortadan kaldırarak İtalya’da kahve için artık ben de varım diyor.

Bina tasarımı konusunda İtalya’nın tarihi dokusuna uyumlu olacak bir şekilde tasarlanmasına özen gösterilmiş. Şöyle ki, İtalyan renkleri ve dokusuna uygun mimarı tasarımları cam tavanlar ile pekiştirmişler. Binanın içerisine bar bölümü yerleştirilmiş. Tipik bir İtalyan restoranları görünümü veren bunun gibi birçok detay ile, İtalyanlara “Amerikan işi” kültürün benimsetmeye çalışmışlar. Binanın asma katında bulunan barda müşteriler kahve seçeneklerinin yanı sıra kokteylleri içebilecekler. Binanın tasarım sürecine , tasarımcılar İtalya’da yaşayarak şehrin havasını ve mimarı dokusunu kendilerinin deneyimledikleri, ve bu sayede bölgeye uyumlu bir bina tasarladıkları söylüyorlar

Geçmiş ile geleceği teknoloji ile birleştiren binada, müşteriler attırılmış gerçeklik deneyimi yaşabilecekler. Bu mobil uygulama sayesinde, Starbucks, müşterilerine kahve ve kokteyllerini daha iyi öğrenmeleri ve keşfetmeleri olanak sunuyor.

Türkiye’de yabancı bir yiyecek markasının baklava satması nasılsa, Starbuks’ın kahvenin ana vatanı olan İtalya’da tutulması nasıl olacak merak içinde göreceğiz. O zaman per favore, prendi un caffè!