StartUp’lar İçin 5 Instagram Pazarlama Stratejisi

207
startuplar-icin-5-instagram-pazarlama-stratejisi

Popülerliği her geçen gün artan Instagram’ın 2018 Ocak ayı verilerine göre 800 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor. Özellikle Snapchat’in “Hikayeler” özelliğinin de platforma getirilmesiyle beraber insanlar Instagram’ı daha çok kullanır hale geldi. Instagram işletmeler için de pazarlama mecrası olarak büyük fırsatlar sunuyor. Yeni bir startup’sanız, Instagram’da bu stratejileri izleyebilirsiniz:

1. Hashtag’le Pazarlama

Instagram’da erişiminizi artırma yöntemlerinin olmazsa olmazı etkin hashtag kullanımıdır. Markaya özel ve genel hashtag’ler oluşturun. Marka adı hashtag’inizi ve slogan hashtag’inizi belirleyin. Örneğin, Nike gönderilerinde #justdoit ve #nike hashtag’lerini kullanır. Bu kullanıcıların ana hesabınızı bulmasının yanı sıra sizinle ilgili içerik bulmasını kolaylaştırır.
İşletmenizin popülerliği arttıkça ve insanlar ürünlerinizi satın almaya başladıkça hashtag’inizin daha çok kullanıldığını fark edeceksiniz. Gönderileride en fazla 30 hashtag kullanabilirsiniz bu yüzden hashtag’leri, gönderi altı metni yerine yoruma eklemeniz daha akıllıca olacaktır. Bu konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için 10 Adımda Etkili Hashtag Kullanımı yazımıza göz atabilirsiniz.

2. Hikayeler

startuplar-icin-5-instagram-pazarlama-stratejisi-2

Instagram hikayeler özelliği kişisel hesaplar için olduğu kadar işletme hesapları için de kullanışlı. Çeşitli içerik türlerini, kısa videoları ya da gifleri amacınıza uygun olarak bu bölümde kullanabilirsiniz. Instagram hikayeler bölümü özellikle yeni kitleleri hedeflemenize daha çok olanak tanıyacaktır. Kitle odaklı sponsorlu hikaye reklamları verebilir, takipçi ve müşteri kazanabilirsiniz.

3. Influencer’larla Anlaşın

startuplar-icin-5-instagram-pazarlama-stratejisi-3

Bir mikro influencer ile çalışmak işletmenizin kısa sürede bilinirliğini artıracaktır. Influencer pazarlama bütün pazarlama yöntemleri arasında en hızlı ve çoğunluğu etkileyen pazarlama yöntemidir. Markanızla ilgili yeni bir kimlik oluşturmak üzereyseniz anlaşacağınız doğru bir influencer ile bu intibayı yaratmak daha kolay olacaktır. Ayrıca marka bilinirliğinin yanında influencer’ların takipçilerinden de kendi hesabınıza takipçi akışı sağlayabilirsiniz.

4. Video İçeriklerde Uzmanlaşın

startuplar-icin-5-instagram-pazarlama-stratejisi-4

Şu anda bütün sosyal medya mecralarında video içerikler ön planda. Yapılan tahminlere göre 2019’a kadar video içerikler pazarlamadaki yerini korumaya devam edeceği belirtiliyor. Videolar, markanızı tanıtmanın ve müşteri üzerinde güven oluşturmanın en basit yoludur. Videolarda ürününüzün özelliklerini daha net bir şekilde müşterilerinize anlatmış olursunuz.

Ürünlerinizi tanıtan videoları sanatsal bir şekilde hazırlayabilir ya da markaya özgün görsel bir konsept bularak bunu sürekli hale getirebilirsiniz.

5. Yaratıcı Olun

En kolay görünen ama en zor olan strateji budur: Yaratıcı olmak. Yaratıcılık süreçle beraber kendini gösterir. Bu yüzden yolun başında kendi konseptinizi keşfedene kadar izleyebileceğiniz bir kaç içerik taktiğini kullanmanızda yarar var.

Markanıza eğer uygunsa, örneğin bir kuaför ya da spor salonu işletiyorsanız “öncesi /sonrası” paylaşımları takipçiler için oldukça dikkat çekicidir. Ya da siz bu içerik tipini işletmenize göre uyarlayabilirsiniz.

Ürününüzün yapım sürecini video gönderilerle paylaşabilirsiniz. Yapım aşamaları pek çok kullanıcının ilgisini çeker. Ürüne ne kadar emek verildiğini bilmeleri, ürüne yapacakları harcamayı değer görmelerini sağlar.

İndirimler, promosyonlar ve çekilişler markanızın dönemsel olarak takipçi artışını sağladığı gibi ürünü deneyimleyip marka sadakati oluşturulması için atılacak önemli bir adımdır.

Fotoğraf ya da video yarışmaları düzenleyerek hem hashtag’inizin yayılmasına hem de kitlenizin daha hızlı büyümesini sağlayabilirsiniz.

Son olarak kazandığınız takipçileri elinizde tutmak için oluşturduğunuz konsepte uygun içerik paylaşımları yapmaya usanmadan devam etmelisiniz.