StartUp’lar İçin Kritik Dijital Pazarlama Stratejileri

181
startuplar-icin-kritik-dijital-pazarlama-stratejileri

Start up, son yıllarda girişimcilerin en çok ilgilendiği konuların başında gelir. Peki start up nedir? Start up girişimcilik aslında bir girişim fikridir ve gelir getirecek bu fikrin uygulanmasını ifade eder. Startup Türkiye’de yeni yeni anlaşılmaya başlandığı için iyi bir pazarlama stratejisine sahip olmak bir gerekliliktir. Başlangıçta doğru hedef kitleye ulaşmak ve doğru müşterileri bulmak start up projelerinin başlıca amacı olmalıdır. Çeşitli dijital pazarlama teknikleri ve dijital pazarlama örneklerini öğrenerek başarılı bir start up projesi yapmak mümkündür. İlk etapta düşük sermayeyle işe başlayan, siz, start up projesi sahipleri, dijital pazarlama ajanslarına bütçe ayırmak konusunda zorlanabilirsiniz. Bu yüzden doğru ve verimli dijital pazarlama stratejileri belirleyerek başarılı bir start up projesine imza atmanız mümkün. Peki bu başarıyı nasıl yakalayacaksınız? Bu dijital pazarlama makalesini okumakla işe başlayabilirsiniz.

Hedefinizi Belirleyin

İlk olarak, hedefinizi tanımlayın ve kesin olarak belirleyin. Uzun vadeli ve detaylı bir pazarlama planı yerine bazı temel öğeleri ve ihtiyaçları tespit etmek oldukça önemlidir. Hedefinizi belirlerken sunduğunuz ürün ve hizmetlerin doğru kişilere ulaşması için hedef kitlenizi de doğru şekilde belirlemelisiniz. Aktif kullanıcı profilleri oluşturun. Sizin için en kusursuz kullanıcı kimdir? Yaş aralığı, cinsiyeti, mesleği, yaşam tarzı ve tüketim alışkanlıkları gibi temel bilgilere sahip olmalısınız.

Rakipleri ve Pazarı Analiz Edin

Bir startup projesi için, pazarda tek olmak pek de iyi değildir.  Rakibiniz varsa bu alanda bir pazar olduğuna emin olabilirsiniz. Bu yüzden doğru şekilde pazarı ve rekabeti analiz edin. Rakiplerinizden farklılaşmak için ne ortaya koymalısınız? Bu sorunun cevabı oldukça önemlidir. Böylece rekabetin olduğu bir pazarda niş bir ürün ortaya koyabilirsiniz.

Network Kullanın

Aileniz, arkadaşlarınız ve meslektaşlarınızı startup projenizden mutlaka haberdar edin. Onlara fikrinizi açıklayın, ürün ve hizmetlerinizi gösterin. Hatta onlara, ürün ve hizmetlerinizi denemelerini rica edin. Onlardan aldığınız dürüst yorumlar ve geri bildirimlerle ürün ve hizmetlerinizi geliştirebilirsiniz. Üstelik onlar sizin reklamınızı ücretsiz olarak yapacaklardır. Girişiminizin kulaktan kulağa ne kadar hızla yayıldığına siz bile çok şaşıracaksınız!