Stratejik Influencer Marketing Trendleri

239

Influencer Marketing çıktığı yıldan bu yana markaların oldukça başarılı kampanyalarına ev sahipliği yapmıştır. Peki bu nasıl oluyor? Trendler neden bu kadar önemli? Gelin hep beraber bunlara bakalım

Influencer Marketing pazarlama alanı, sosyal medya hayatımızda olduğundan beri var olan bir şeydi fakat markaların bu alanı müşteri çekmek için kullanması biraz geç oldu. Bu alan kullanımı yükseldikçe, Influencer’lar kendi fiyatlarını yükseltiyorlar. Bundan dolayı markalar pazarlama bütçelerine biraz daha fazla yatırım yapmak durumundalar.

Markalar Influencer Marketing üzerinden kampanya yürütmeden önce daha iyi ve kapsamlı araştırma yapmaları lazım. Fiyat performans olarak en iyi Influencer’ları bulmaları gerekmektedir. Markların yaptığı bu yatırımları geri dönüş almak için bu temel şartlardan birisidir.

Büyük Influencer’lara yani ünlü Influencer’lara odaklanmak yerine, küçük Influencer’lara odaklanmak daha yararlı olacaktır çünkü ünlü bir Influencer kitlesini yönetmekte zorlanabilir çünkü takipçi sayısı yüzbinlerce belki de milyonlarcadır. Geri dönüşü ve etkileşimi yüksek Influencer’lar tercih edilmelidir.

Son olarak ise trendler iyice takip edilmelidir, trendler üzerinden veya trendde ne varsa o konsepten bir kampanya yürütmek 2 kat daha fazla sizin yararınıza olacaktır.