Twitch’ten Nasıl Para Kazanılır?

292
twitch’ten-nasil-para-kazanilir

Oyun oynamayı çok seviyorsanız, bu tutkunuzu nasıl kâra dönüştüreceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Hem oyun oynayıp hem de para kazanmanın bir yolu  var: Twitch yayınları yapmak.

Nedir bu Twitch?

twitch’ten-nasil-para-kazanilir-1

Twitch, oyuncuların oyun oynarken canlı video yayınları yapmalarını sağlayan bir platformdur. Alışık olduğumuz sosyal medya platformlarından farklı olarak Twitch’te takipçiler para bağışı yaparak yayıncıların para kazanmasını sağlayabilirler. Takipçi bağışı dışında 5 bin abone sayısına ulaştıktan sonra Twitch size para ödemeye başlayacaktır.

twitch’ten-nasil-para-kazanilir-2

Bireysel yayınlar ve yarışmalar dışında Twitch’in kendi topluluğuna ait büyük bir organizasyonu da bulunuyor. TwitchCon adı verilen ve her sene düzenlenen bu büyük etkinlikte pek çok Twitch yayıncısı bir araya gelerek oyun oynuyor. Canlı oyun müsabakaları, Twitch yayınlarını geliştirmeye yönelik bilgiler vb. pek çok yarışma bu etkinlikte düzenleniyor.

Twitch Yayıncı Hesabı Nasıl Kurulur?

Bir Twitch kanalının üç öğesi bulunur:Oyun, oyuncu ve web kamera mikrofon sistemi. Bu yüzden bilgisayarınızı ya da oyun konsolunuzu ve yayın ekipmanlarınızı öncelikli olarak temin edin.

Bütün bunlar tamamsa Twitch hesabını kendi bilgilerinizi girerek ya da Facebook hesabınız aracılığıyla açabilirsiniz. Twitch kanal akışları canlı yayın bittikten sonra 24 saat boyunca aktiftir. Bu akışa gün içinde oynadığınız oyunun yayınını ya da eski videoalarınızı yükleyebilirsiniz. Eski videolarınız da bu şekilde 24 saat görüntülenebilir. Ancak Twitch’in esas kullanım amacı canlı yayınların olabildiğince seyirci eşliğinde izlenmesidir.

Takipçi Kazanın

twitch’ten-nasil-para-kazanilir-3

Bir Twitch kanalı oluşturdunuz. Oyunlara başlamadan önce Twitch’te kendi markanızı oluşturmalısınız. Planlı gitmek bu platformda hızlı takipçi kazanmanızı sağlayacaktır. İmajınızın ne şekilde olacağına iyi karar verin. Ciddi mi yoksa eğlenceli mi? Diğer oyunculara yardıma açık mı yoksa rekabetçi mi? En iyi oyuncu mu yoksa en komik oyuncu mu olacaksınız? Tüm bu soruların yanıtını verdikten sonra yayınlarınızda o kimliğe bürünün.

Yayınlar takipçilerle iletişim kurmanın tek yönlü yolu değildir. Sohbet özelliği sayesinde sizi görüntüleyenlerin sorularına cevap verebilir onlarla daha kuvvetli bağlar kurabilirsiniz. Takipçilerinizle iletişiminiz başarınızı korumanıza ve kanalınızı büyütmenize yardımcı olur.

Takipçileri çeken diğer bir unsur oynayacağınız oyuna iyi karar vermenizdir. Bir çok insanın oynadığı oyunda rekabet daha fazla olduğundan başlangıç için iyi bir seçim olmayabilir. Az insanın oynadığı oyunlar kolay bir seçim olacaktır.

Twitch Hesabınızla Para Kazanın

twitch’ten-nasil-para-kazanilir-4 (1)

Twitch’te yer alan pek çok oyunun yapımcısı Twitch’e para ödüyor. Twitch’in bu reklam gelirinden siz de kendinize pay çıkarabilirsiniz. Canlı yayın ekranınızda (broadcaster dashboard) video akışı sırasında saatte kaç reklam oynatmak istediğinizi belirleyerek reklam geliri elde edebilirsiniz.  Twitch üzerinden reklam yapmanın yanısıra markalardan sponsorluk alabilir tıpkı Youtube’daki fenomenler gibi para kazanabilirsiniz. Ayrıca takipçilerinizden gelen bağışlar ile gelirinizi artırabilirsiniz.

Twitch İştirak Programı (Twitch Partner Programı)

twitch’ten-nasil-para-kazanilir-5

Belli bir takipçi kitlesi oluşturduktan sonra Twitch İştirak Programı’na davet edilebilirsiniz. Twitch ortaklığı ile aboneler reklamları ve yayınları ister görüntülesin ister görüntülemesin herhangi bir kampanyaya dahil olarak para kazanmaya devam edebilirsiniz. Tabii üyelere kâr sağlayan bu ortaklıkta, iştiraklerin her ay ortaklığa belli bir miktar telif ücreti ödemesi gerekiyor.

Bu davetiyeyi alabilmek için sahip olmanız gereken özellikler:

  • Son 30 günde toplamda en az 500 dakikalık yayınız olması
  • Son 30 günde en az 7 farklı yayın gününüzün bulunması
  • Son 30 günde ortalama 3 veya daha fazla eş zamanlı izleyicinizin olması
  • En az 50 takipçi

Youtube’dan Twitch’e Taşının

twitch’ten-nasil-para-kazanilir-6

Eğer şimdiye kadar Youtube’da oyun videoları çekiyor ve video başına ortalama 15.000’den fazla görüntüleme alıyorsanız, en az 100 bin aboneniz varsa ve Twitch Hizmet Şartları yönergelerine uyan içerik türleriniz bulunuyorsa Twitch’te sıfırdan başlamanıza gerek yok. Hemen Twitch’e Youtube’dan yeni bir ortaklık programı için başvurabilirsiniz.