Twitter Hesap Yönetimi İncelikleri

222
twitter-hesap-yönetimi-incelikleri

Bir işletmenin Twitter hesabı yönetirken yapacağı en büyük hata, kolaya kaçıp tamamiyle bot sistemine başvurmasıdır. Takipçiler gerçekle sahte olanı kolaylıkla ayırt edebiliyor bu sebeple bot kullanımı, kısa vadede size çok takipçili bir hesap görüntüsü sunsa da uzun vadede  kötü bir imaj yaratıp müşteri kazanımını azaltıyor. Bunun için Twitter hesap yönetiminde dikkat etmeniz gereken bir kaç incelik var.

Gerçek Zamanlı Geri Dönüşler

İşletme hesaplarında atılan mention’lara otomatik cevap sistemi takipçiler için çoğu zaman sinir bozucu hale gelebiliyor. Herkese bir bot tarafından aynı cevabın otomatik olarak verilmesi takipçileri markaya karşı duyarsızlaştırıyor. Bunun yerine belirli zaman aralıklarında şikayetlere ya da isteklere gerçek zamanlı olarak yanıt vermek iyi bir çözümdür.

twitter-hesap-yönetimi-incelikleri-1

Netflix’in Twitter kullanımı bu konuda oldukça başarılı.

twitter-hesap-yönetimi-incelikleri-2

Popüler Hashtag Seçimi

Twitter botları genel olarak hashtag’in ne ile ilgili olduğunu önemsemeden o an gündemde olan etiketleri bir araya getirerek belirli tweet’leri otomatik olarak paylaşırlar. Takipçi artırmak ya da kampanya duyurmak için mantıklı gibi görünen bu yöntem markanızın sonu olabilir. Öyle ki bazen kullanmamanız gereken bir hashtag’i bot ile değil gerçek zamanlı paylaşımlarınızda bile dikkat etmeden kullandığınızda başınız ağrıyabilir. Bunun en dikkat çekici örneği pizza markası DiGiorno’nun 2014’te başına gelen talihsiz olaydır.

#WhyIStayed hashtag’i şiddet gören kadınların maruz kaldıkları olayları anlatarak seslerini duyurdukları halen kullanılan bir hashtag’tir. Ancak o dönem belli bir olay sebebiyle binlerce kadın bu hashtag’i kullanarak gündeme getirmişti. DiGiorno hesap yöneticisi bu hashtag’in içeriğine bakmadan düşüncesizce tweet attı.

Tepkiler yağmaya başlayınca özür dileyerek krizi sonlandırdı. Ama bu tarz hassas konular her zaman bir özürle telafi olmayabilir. Bu yüzden popüler hashtag kullanırken Twitter’da daha dikkatli olunmalı.

twitter-hesap-yönetimi-incelikleri-3

Az Hashtag Kullanımı

Twitter’daki hashtag kuralları Instagram’ınkinden daha farklı. Instagram’da fazla hashtag kullanımı daha iyi geri dönüşler sağlarken Twitter’da bu durum tersine işliyor. Bu Twitter’ın sosyal medya aracı olarak kullanımının diğer sosyal medya platformlarından farklı olmasından kaynaklanıyor. Okumaya odaklı kullanıcılar çok karışık etiket görmekten hoşlanmıyor ve tıklanma oranını azaltıyor. Ancak bir tane etkili hashtag seçimi mesajı güçlendirecek ve daha çok erişim sağlayacaktır. Özellikle alakalı bir popüler hashtag’e kampanyanızla uyumlu bir içerik paylaşımı yapacaksanız en fazla iki hashtag kullanımı tavsiye edilir.

twitter-hesap-yönetimi-incelikleri-4

Video İçerikler ve Gifler

Tüm sosyal medya platformlarında en gözde içerik tipi videolardan oluşuyor. Gifler de en az videolar kadar revaçta, özellikle Twitter’da altın çağını yaşıyor. Markanızın yayınlarına uygun istediğiniz uzunlukta videolar paylaşabilir ve giflerle dikkati üzerinize toplayabilirsiniz.