Videolarınızın En Üst Seviyede İzlenme Alması İçin Neler Yapmalısınız?

175
youtube-trendlere-nasıl-girilir-3

 

Video, sosyal medya stratejinizin önemli bir parçası mı? Oluşturduğunuz videolar için daha fazla görünürlük elde etmeyi mi istiyorsunuz? Youtube trendlere girme hedefiniz var mı? Influencer marketing konusunda başarılı mı olmak istiyorsunuz? Influencer reklam, influencer marketing kampanyaları, sosyal medya reklamları, sosyal medya kampanyaları, marka tanıtımı yapma ve Youtube influencer marketing konusunda kendinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Bu makalede, videolarınızı daha etkili bir şekilde yayınlamanıza, tanıtmanıza ve dağıtmanıza yardımcı olacak adım adım bir strateji planı bulacaksınız.

Markanızın Neden Video Dağıtım ve Tanıtım Stratejisine İhtiyacı Var?

Şu anda, video, bir işletmenin sosyal medyadaki müşterileriyle güven oluşturmasının en önemli ve etkili yoludur. Neden? Müşteriler, videonuzda anlatılan hikayeyi, kim olduğunuz ve neyle ilgilendiğinizi öğrenmek, duygusal olarak sizinle bağlantı kurmak ve satın alabilecekleri ürünleri önizlemek için kullanır.

Aslında, Forbes’a göre, müşterilerin % 90’ı videonun satın alma kararları vermesine yardımcı olduğunu ve müşterilerin % 64’ünün videonun bu ürünleri satın almak istediğini söylüyor. Örnek vermek gerekirse, hangi yeni iPhone’un satın alacağına karar vermeye çalışan tüketiciler, farklı modelleri karşılaştıran bir video izleyebilir. Bu nedenle video içeriğinizi değerli bir pazarlama öğesi olarak değerlendirmek ve her bir videoyu sizin için işini en iyi şekilde yapacak şekilde dağıtmak ve tanıtmak iyi bir iş anlayışına sahip olduğunuzu gösterir.

Kapsamlı bir video dağıtım planının çok zaman alacağını düşünüp endişeleniyor musunuz? Endişelenmeyin! Her gün farklı platformlar için birden fazla yeni içerik oluşturmaya zorlamak yerine, bu plan her hafta bir parça kaliteli içerik üretmenizi ve daha sonra her platform için anlamlı olacak şekilde birden fazla platformda dağıtmanızı sağlar. Örneğin, bir video görüşmesi yaparsanız, videoyu YouTube’a yükleyebilir ve sesi podcast’inizde yayınlayabilirsiniz.

Müşteri referansları, ürün tanıtım videoları, yazılım demoları, etkinlikler, açıklayıcı videolar gibi işletmeniz için çok çeşitli video içeriklerini dağıtmak ve tanıtmak için bu stratejiyi kullanabilirsiniz.

Kritik Platformlarınızı Organize Edin

Videolarınızı etkili bir şekilde yayınlayabilmeniz, dağıtmanız ve tanıtmanız için web sitenizde bir işletme blogunuz ve işletmeniz için bir Facebook, YouTube ve Instagram hesabınız olmalıdır.

Facebook’un 2 milyardan fazla aktif kullanıcısı var ve Facebook’ta 50 milyon işletme varken, bu işletmelerin sadece küçük bir kısmı video ile reklam yapıyor. İdeal müşterilerinizle bağlantı kurma fırsatı burada yüksektir. Yerel haber beslemesi videolarının yalnızca üçte biri ortalama olarak izlenirken, bir Facebook Canlı videosunun ortalama izlenme süresi 34,5 dakikadır.

YouTube’un aylık 1,9 milyardan fazla aktif kullanıcısı var ve Google’dan sonra en büyük ikinci arama motoru. Elbette, Google YouTube’un sahibidir. Bu sayede avantajlarından yararlanabilirsiniz. Küçük işletmelerin yalnızca % 9’u YouTube’da olduğu için, ideal müşterinizle bağlantı kurma fırsatı yüksektir. Bir yandan avantaj olarak, görüntülenme sayınızı arttırırken ve abone tabanınızı oluştururken birden fazla para kazanma seçeneğinden yararlanabilirsiniz.

Sponsorlu Instagram videoları, sponsorlu Instagram fotoğraflarından üç kat daha fazla yorum üretir. Instagram kullanıcılarının % 35’i, Instagram hikayelerini gönderiyor ve görüntülüyor. Aslında, Z kuşağı aktif olarak satın almayı düşündüğü ürün ve hizmetler hakkında Instagram hikayeleri arıyorlar. Bu veri noktaları, Instagram’ı bu stratejinin ayrılmaz bir parçası yapar.

Blogu olan web sitelerinin, arama motorları (Google, Bing, Yahoo) tarafından blogsuz web sitelerine göre % 434 daha fazla sayfası vardır ve video içeren blog yayınları, video içermeyen blog gönderilerine göre 3 kat daha fazla bağlantı çeker.

YouTube videosunu bir bloga gömdüğünüzde, blog yayınının aranabilirliğini, erişilebilirliğini ve izlenme süresini de artırırsınız. Ortalama bir kullanıcı video içeren bir web sitesinde % 88 daha fazla zaman harcıyor.

Video İçerikler Üretin ve Videolarınızı Her Platformda Aynı Anda Yayınlayın

Mevcut ve potansiyel müşterileriniz çoğu zaman içeriğinizi tüketiyor ve YouTube veya Facebook’da paylaşmıyor mu? Cevap, yeni video içeriğiniz için hangi platformun uygun olması gerektiğini söyleyecektir. Bir numaralı platformum YouTube, bu yüzden bu makale oraya trafik çekmeye odaklanacak. Birincil yayın platformunuzdan bağımsız olarak, videoyu maksimum pozlama için dağıtmanız gerekir. Örneğin: YouTube videosunu Facebook’ta yayınlayın. Facebook videosunu YouTube’da yayınlayın. Facebook canlı videosunu Facebook haber akışında paylaşın ve YouTube’da yayınlayın.

Orijinal videonuzun bir kopyasının kullanışlı olmaması durumunda, doğrudan YouTubeor Facebook’dan indirebilirsiniz. Videonuzu her alanda yayınladığınızda, SEO amacıyla başlıkları, açıklamaları ve diğer bileşenleri optimize ettiğinizden emin olun.

Facebook’ta video izleyenlerin % 85’inin ses olmadan izlediğini unutmayın. Sosyal medya videolarınıza altyazı eklediğinizden emin olun.

Blog Gönderileri ve YouTube Videoları ile Arama Ağı Görünürlüğü Oluşturun

Ardından, YouTube videonuzun linkini gömdüğünüz özel bir blog yayını oluşturun. Gönderiye video notlarınızı ekleyin. Notları gösteren kısa bir özet veya ayrıntılı video konusunu içeren genişletilmiş bir makale olabilir. Hangisini seçerseniz seçin, amacın arama için optimize edilmiş bir yayın oluşturmak olduğunu unutmayın. Uygun anahtar kelimeler kullanın, konuyla alakalı kalın ve ilgili birkaç videoya bağlantı ekleyin.

Youtube Trafiğini Arttırmak İçin Eş Zamanlı Paylaşımlar Yapın

Blog yayınınızı yazdıktan ve videonuzu YouTube’da yayınladıktan sonra, trafiği orijinal video içeriğine geri döndürmek için tanıtımlar oluşturun. Bu strateji, tam video çekimlerinizden oluşturabileceğiniz üç tür kısa video teaser’ı kullanarak yapılır. Blog yayınınız ve videonuz yayınlandıktan sonra bu kliplerin her birini kendi platformlarında paylaşacaksınız. Birincil platformunuzdaki videonun tamamına bir link eklemeniz oldukça önemlidir.