Winamp Nostaljisi Yeni Formatıyla Karşınızda!

119
winamp-nostaljisi-yeni-formatiyla-karsinizda

Efsane müzik oynatma programı Winamp, 2019 yılında çok farklı bir biçimde geri dönüş yapmaya hazırlanıyor. Winamp programı artık karşımıza bir iOS ve Android uygulaması olarak çıkacak. 1997 yılında piyasaya sürülen Winamp, 2013 yılı sonunda kapanacağını kamuoyuna duyurmuştu. 2014 yılında el değiştiren ve kapanmaktan kurtulan Winamp, eski popülaritesini ne yazık ki yakalayamadı. Winamp Türkçe olarak çok sık tercih ediliyordu. Winamp’ın ücretsiz olarak indirilebilmesi ve müzikler üstünde büyük bir hakimiyetinin olması, programı rakiplerinden farklı kılıyordu. Winamp skin olarak bilinen dış görünüm ve plug-in eklentileriyle kullanıcıların kendi isteklerine göre programı kişiselleştirebilmesi oldukça dikkat çekmişti. Winamp full haklarını 2014 yılında satın alan Radionomy şirketi, Winamp’ı yeniden farklı bir formatta piyasaya sürme kararı aldı. Radionomy şirketinin CEO’su Alexandre Saboundjian’ın yaptığı açıklamada kullanıcıların tek bir deneyim kanalı istediğini ve Winamp’ın mp3’leri yalnızca evde değil bulut üzerinden de dinleyebilecekleri bir altyapı üzerinde çalıştıkları düşünülüyor. Saboundjian: “Gelecek yıl, Winamp’ın mirasıyla birlikte tamamen yeni bir versiyon olacak ama daha eksiksiz bir dinleme deneyimi. Evde bulunan MP3’leri aynı zamanda buluta aktarabilir, podcast’lere, yayın yapan radyo istasyonlarına, belki de sizin oluşturduğunuz bir çalma listesine kadar dinleyebilirsiniz” dedi. Saboundjian, bu yeni uygulamada radyo istasyonları, çalma  listeleri ve podcast’lerin de olacağını açıkladı.

Winamp Masaüstü Bilgisayarlarda da Kullanılabilecek

2019 yılında iOS ve Android uygulamasıyla karşımıza çıkacak olan Winamp’ın aynı zamanda masaüstü uygulaması da mevcut olacak. Winamp, rakipleri SoundCloud, Spotify, Apple Music ve Google Play Music gibi güçlü bir pazara adım atacak. Winamp’ın bu zorlu pazarda ayakta kalıp kalamayacağını ise henüz bilmiyoruz. Fakat Winamp’ın hem marka gücü yüksek hem değerli bir marka hem de nostaljik etkisi kullanıcıların üzerinde oldukça büyük. Bu yüzden sevilen müzik oynatıcısı Winamp, pazara girdiği anda sırf nostaljik anıları sebebiyle indirecek yüz binlerce insan bulunuyor.

Yeni sürüm’ün 2019’da geleceği açıklandı fakat belli bir lansman tarihi henüz yok. Ancak lansman gerçekleştiğinde; Winamp deneyiminin modernleştirileceğini ve önemli ölçüde iyileştirileceğini tahmin ediyoruz. Geliştirme ekibinin ana hedefi, tüm dijital sesleri tek bir marka altında bir araya getirmek gibi görünüyor. Bu hedefler arasında sesli kitap ve podcast gibi müzikal olmayan içerikler de olabilir.