Youtube Influencer’larıyla Reklam İş Birliği Tipleri

233
influencermarketingturkiye

Pek çok marka geniş kitlelere ulaşmanın yolunu Youtube influencer’larıyla iş birliği yapmakta buluyor. Genelde Youtube’daki sponsorluk kampanyalarında bir marka, ürün veya hizmetin Youtuber’ın içeriğine yerleştirildiğini görürüz. Ancak kampanyanız için ezber gitmek yerine en doğru reklam tipini seçmelisiniz.

1. Entegre Videolar

youtube-influencer’larıyla-reklam-iş-birliği-tipleri-7

Bu reklam tipi tıpkı Youtube’un atlanamayan reklamları gibi çalışır. Tek fark reklamı vermek istediğiniz influencer’la direkt iş birliği yaparak videosuna reklam videonuzu yerleştirmenizdir. Reklam videonuz ana akışı bütünüyle bozmayacak şekilde 30 ila 90 saniye arasında olmalıdır.

2. Özel Video

youtube-influencer’larıyla-reklam-iş-birliği-tipleri-3

Youtuber kendi içeriğine entegre reklam vereceği gibi, markanıza özel yaratıcı içerik oluşturarak bu özel videoya reklam videonuzu entegre edebilir. Bunun için Youtuber ile birlikte içerik üzerine daha geniş bir planlama yapmanız gerekmektedir.

3. Bitiş Kartları ve Video Sonu Reklamlar

youtube-influencer’larıyla-reklam-iş-birliği-tipleri-2

Videonun genellikle son 15-30 saniyesini dolduran videonun sonunda görünen reklamlardır. Bu bitiş kartları ile markanın kendi kanalına veya sitesine yönlendirme yapılabilir.

4. Tanıtım

youtube-influencer’larıyla-reklam-iş-birliği-tipleri-5

Ürün yerleştirme olarak bildiğimiz bu videolarda Youtuber, ürünün ya da markanın videonun herhangi bir yerinde adını söyleyebilir ya da ürüne dair bir takım özelliklerden bahsedebilir.

5. “Bu Video … Sponsorluğunda Oluşturuldu.”

youtube-influencer’larıyla-reklam-iş-birliği-tipleri-4

Videonun henüz başında Youtuber tarafından videonun marka desteği ile oluşturulduğu söylenen ya da açıklamada özellikle belirtilen sponsorluk tipidir. Bu tarz sponsorluklar genellikle prestij sahibi markalar tarafından daha sık tercih edilir.

Siz de bu bilgiler doğrultusunda markanız için en doğru reklam sponsorluğunu seçebilirsiniz.