Youtube Reklam Tipleri Nelerdir?

230
youtube-reklam-tipleri-nelerdir

Youtube’da influencer kullanmadan reklam yapmak istiyorsanız bunun için Youtube’un altı reklam tipi mevcuttur: Görüntülü reklamlar, yer paylaşımlı reklamlar, atlanabilir reklamlar, atlanamayan video reklamlar, bumper reklamlar ve sponsorlu kartlar.

1. Görüntülü Reklamlar (Display Ads)

Youtube’daki görüntülü reklamlar, Youtube video sayfasında sağ tarafta, video önerileri listesinin üzerinde görünür. Eğer mobil cihaz kullanan kişileri hedefliyorsanız bu reklam tipini kullanmanız uygun olmaz. Çünkü görüntülü reklamlar yalnızca masaüstü kullanıcıları tarafından görüntülenebilir.

Standart görüntülü reklamlar, sınırlı biçimler ve kapasite sunar. Maliyeti BGBM (Bin Gösterim Başına Maliyet) olarak alınıp, en az ve en fazla ödemek istediğiniz tutarı belirleyebilirsiniz.

youtube-reklam-tipleri-nelerdir-1

2. Yer Paylaşımlı Reklamlar (Overlay Ads)

Youtube yer paylaşımlı reklamlar, videonun altındaki %20’lik alanı kaplayan bannerlardır. Bu reklamlar da yine görüntülü reklamlar gibi masaüstü formatında görüntülenebilir. Bu reklamların diğer bir özelliği de izleyicilerin reklamı istediklerinde kapatabilmesidir. Yer paylaşımlı reklamlar videoda yer aldığı için BGBM ve etkileşimi görüntülü reklamlara oranla daha fazladır.

youtube-reklam-tipleri-nelerdir-2

3. Atlanabilir Reklamlar (Skippable Video Ads) (TrueView)

Atlanabilir reklamlar markaların Youtube’da en çok tercih ettiği reklam tipidir. Youtube videosu başlamadan önce, videonun ortasında veya sonunda görünen tam ekran reklamlardır. Video oynatırken görüntülenen bu reklamlar 5 saniye sonra atlanabilirler. Atlanabilir reklamlar, demografi, ilgi alanları vb. pek çok ölçüt kullanılarak hedefli olarak yayınlanabilirler. Bu reklam tipinde bir izleyici reklamla etkileşim kurduğunda veya reklamı atlamadan 30 saniye izlediğinde ödeme yapılır. GBM’i (Görüntüleme Başına Maliyet) istediğiniz sınırlar arasında belirleyebilirsiniz.

youtube-reklam-tipleri-nelerdir-3

4. Atlanamayan Video Reklamlar (Non-Skippable Video Ads)

Atlanamayan Youtube reklamları yayın içi reklamlardır ve genellikle 15 saniyeden uzun sürmektedir. Atlanabilir reklamlardan farklı olarak, görüntüleyenlerin reklamı 5 saniye sonra atlamalarına olanak vermez. Atlanamayan reklamlar da BGBM bazında maliyetlendirilir.

youtube-reklam-tipleri-nelerdir-4

5. Bumper Reklamlar (Bumper Ads)

Bumper reklamlar, videodan önce 6. Saniyeye kadar atlanamayan video reklamlardır. Mobil kullanıcılar düşünerek tasarlanan bumper reklam tipi, hem mobil hem masaüstü kullanıcıları tarafından görüntülenebilir. Yine BGBM bazında maliyetlendirilir.

youtube-reklam-tipleri-nelerdir-5

6. Sponsorlu Kartlar (Sponsored Cards)

Sponsorlu kartlar, markaların videolara entegre olabileceği etkileşimli reklamlardır. İzlediğiniz videoyla ilgili olabilecek video oynatma listesi, web sitesi, ürün, para toplama ve fan finansmanı kartları olarak karşınıza çıkarlar. Kart bilgileri video görüntüleme esnasında bir kaç saniye görünür, göz atmak isteyenler ise simgeye tıklayabilirler.

youtube-reklam-tipleri-nelerdir-6